BKV, Budapest Portál, Csepel.info
Fotó: Vonalhalozat.lapunk.hu
A BKV december 19-től újabb vonalra terjeszti ki az elsőajtós felszállást, így hétfőtől a 193E járaton találkozhatnak a rendszerrel az utasok.
Két hete a 121-es 140-es és 170-es vonalakon, egy hete pedig a 71-es, 152-es, 174-es, 175-ös, 179-es és 197-es járatokon vezették be az új típusú felszállási rendszert, amit 2012. január 30-ig fokozatosan, további járatokon terveznek bevezetni.
Az elsőajtós felszállás rendszerének lényege, hogy a járműre felszállni csak az első ajtónál lehet, leszállás céljára a hátsó ajtókat veheti igénybe az utazóközönség. A rendszer megteremti a lehetőséget arra, hogy még felszállás előtt kiszűrjék a bliccelő utasokat, ami a fizető utasok és a BKV számára is kedvezőbb, hiszen az ellenőrzési rendszer célja továbbra sem a pótdíjazás, hanem a jegy vagy bérlet nélkül utazók számának csökkentése, kiszűrése.
A BKV kéri az utasokat, támogassák a járművezető munkáját azzal, hogy a jegyüket vagy bérletüket, vagy a jegy vásárlásához szükséges összeget előkészítik, ezáltal segítve az autóbuszok menetrend szerinti közlekedését.
Az új szabályok is lehetőséget adnak arra, hogy a kismamák babakocsival, a mozgássérültek tolókocsival továbbra is használhassák a jármű többi ajtaját. Az érvényes jeggyel nem rendelkező utasok a jármű vezetőjénél vásárolhatnak jegyet 400 forintos áron.
Hasonló rendszerek zökkenőmentesen működnek a világ több nagyvárosában is.
Nálunk egy a baj, hogy ez a tömegkezlekedési színvonal és annak az ára nincs arányban, de vegyük a bér, jegy árak arányát. Drágább, mint Európában több helyen.
A bérletek szerintem reális áron vannak, csak ehhez napi rendszerességgel kell használni a tönegközlekedést, átszállásokkal. Lehetne ezen is egy hangyányit variálni, mert a viszonylat, vagy átszálló – mint több helyen van – bérlet reális ötlet lehet.
“Hasonló rendszerek zökkenőmentesen működnek a világ több nagyvárosában is.”…és több magyarországi nagy városban is pl. Szegeden, már rég óta. Ha valaki érvényes bérlettel esetleg valamilyen oknál fogva a középső ajtónál száll fel, az utasoknak felmutatja a bérletet. A vezető is látja a tükörből…
“A bérletek szerintem reális áron vannak”…nem mondod…4 tagú család…(autóra nem futja)…négy bérlet plusz egy vonat bérlet Vácra (fősuli)…
lolka!
Akinek telik 4 felnőtt bérletre, annak talán benzinre is futja?
Hasonlítsd össze a környező országok bérlet árait.
Az üzemanyagárakat nézted?
Szerinted mennyi a bevétel és a kiadás?
Mondjuk egy igaz! Mindenhol deficit a tömegközlekedés, csak ezt mi nem akarjuk tudomásul venni.
Baromi nagy bevétel növekedés lehet ez, mivel csúcsidőben minden egyes buszon 3 biztonsági őr strázsál, persze lehet hogy ők társadalmi munkában csinálják :), és alig egy “csöppnyi idő” amíg a nép feltorlódik az első ajtónál a buszra (az öreg Ikarusoknál külön élmény) 🙂 , persze egy Superb hátsó üléséről Dávidkának nagy rálátása van a tömegközlekedésre 😀
Ha már jegy és bérletárak, esetleg rájönnének hogy a “kishal jó hal”, teszem azt a bérlet fele ennyi lenne, minimum háromszor ennyien megvennék, de hát gondolkodni minek az ártalmas.
lolka nem azt mondta hogy benzinre nem futja, hanem autóra. A 4 bérlet árából valószínűleg lehetne annyi benzint venni (bár ki tudja), hogy jobban járjon mintha bkv-val utazna. Csak egy a bökkenő, hogy a benzinnel nem lehet utazni, mert nincs kereke. Kereket venni hozzá, fenntartani (javíttatás, vizsga, kötelező, teljesítmény adó, vizsgáztatás stb…) már nem biztos hogy bérlet árban lenne.
Az első ajtós felszállással egyet értek. Azzal viszont nem, hogy aki Csepelen belül közlekedik, miért vegyen teljes árú Budapest bérletet. Ez irreális az utazóközönségre nézve – aki csak egy kerületen belül mozog ugyan annyit fizet, mint aki Budapest másik végére jár dolgozni.
Célszerűnek tartanám mondjuk az autóbusz bérletet, vagy kicsit tovább gondolkodva ezen a vonalon más kombinációk bevezetését is.
Milyen érdekes? Ha valamit “leakarunk nyomni az emberek torkán,” többnyire
külföldi folyamatokra, megoldásokra hivatkozunk. Magunktól, max. a kritika, az sem építő?! Ja! Ettől is fog gyorsulni a közlekedés, mert jelenősen megnőhet a menet (állás) idő?!
Párom egyik busszal megy 3 megállót, a másikkal 5-öt.
Erre én megmondtam, hogy eszébe ne jusson bérletet venni.
Jegy a zsebben, ha jön a csősz, akkor lyukasztás! 🙂
Ha lenne viszonylatbérlet, cca: 1200,- akkor 2 viszonylata 2400,- ért már támogatnám!
Zoli049 szerint:
Ilyesmire gondolok én is, ne egyszerre akarjanak sokat markolni, esetleg a végén még némi bevétel is lehet 🙂 ja hogy nem az a a cél, akkor bocsi 🙂
GONDOLKODÓ!
Még mindig jobb állva, mint menet közben, mert amíg a vezető hátul van szedni a jegyet akár még baleset is történhet!
Vagy a KN helyett feltaláltuk a VN (vezető nélküli) buszokat is! 🙂
bélabá szerint:
Nem nagy markolások ezek, ha a járműparkot vesszük, a munkabéreket, etc…
De tudomásul kellene Dávidkának is venni, hogy 0-ra sem lehet kihozni a közlekedést.
Anno, volt ez a “viszonylatszámra” kiadott bérlet, ami 10%-a volt a teljesárúnak. Ez korrekt dolog volt. Ha a metron van szakasz és átszállójegy, akkor a buszra miért nincs? Mert megvennék! 🙂
A szabadidő egy részének felhasználhatóságáról önként és dalolva mondunk le, a “tudatos átszervezés kapcsán.” Igaz, végül is a járműveken is lehet internetezni, úgy mint külföldön! Nem de bár? Csak kulturált, tiszta, biztonságos magyar járműveken kell helyet foglalni. Ugye micsoda élmény az Ikaruszokkal? Élmény vele élni, legfőképpen utazni!
Zoli049 szerint:
2011. december 19., hétfő – 22:32 -igazad van, csak az a baj, hogy “mindenki” azt mondja mindenre, hogy hasonlítsd össze a környező országok áraival (nem a bérlet, úgy általában), de a ki…..tt fizetést nem mondja senki, hogy mennyi …ugye. Ki utazol Bécsbe vonattal és a vonat jeggyel metrón, buszon, villamoson utazhatsz…érdekes nem?…”Akinek telik 4 felnőtt bérletre, annak talán benzinre is futja?”- Nem akinek telik, hanem telnie kell…a benzinhez autó is kell talán…(és két felnőtt és két diák)…
beluska szerint:
2011. december 19., hétfő – 22:51 -köszi kicsit lassú vagyok…és nem is egy irányba utaznak…
GONDOLKODÓ! szerint:
Van egy ember, ott dolgozik a beszkárt járműjavítóban. Azt merte mondani nekem, hogy egy ótvar leharcolt buszt csontra felújítani, E5-ös motorral, kijön 5 millából! Talán el lehetne ezeken is agyalni, mennyi munkanélküli szaki van?
lolka szerint:
A villanyt és a gázolajat ki kell fizetni, gondolom. A bérek ott is éhbérek, így soha nem fedezi a költségeket. A bérletárakat, ha valaki átutazza a várost, akkor sem tartom havi szinten soknak. Lehetne adni továbbra is béren kívüli juttatásként, de minden hozzáállás kérdése, minek híján vagyunk.
Nincs ezzel semmi gond. Támogatom az első ajtós felszállást. Ha az emberek egy része nem lenne sültparaszt, akkor nem kellene ajtónként egy biztonsági ember. Mindenki tudhatná magától, hogy felszállás az első ajtón, leszállás a többi ajtón.
Nem bonyolult…
Bécsben egy hetijegy kb. ugyanannyi mint itt, aki volt már kint, az tudja hogy csak egy “egész kicsit” fejlettebb a rendszer, de hát ők épp haldoklanak a nyugattal együtt 🙂
lolka:
“de a ki…..tt fizetést nem mondja senki”
Hát ez az de, a nagy vezír szerint a közmunkásbérrel már a középosztályhoz lehet felzárkózni 🙂
Gordon!
Délután a 151-en? 😀
na meggyütt okoska 😀
S még egy “aprócska”, de semmi esetre sem figyelmen kívül hagyandó objektivitás. Járműveink (kivétel nélkül) elsősorban a rendkívül rossz útviszonyok jóvoltából mennek jóval előbb tönkre. Nyugatról, érdekes milyen állapotú használt járműveket veszünk? Akár a műszaki, akár a belső kárpitozás állapotáról beszélünk. Ez is mutatja a civilizált, kulturált népek felkészültségét. Tévednék???!!!
GONDOLKODÓ! szerint:
Hasonló kaliberű buszok Egyiptomban vannak! 🙂 Ja, hogy 50 évesek? Az más.
Zoli049 szerint:
“Délután a 151-en?”
Sietsz valahova? 😀
Aki siet az hívjon taxit.
Gordon!
Én nem járok ezekkel, csak akik egy fényévet rohadnak a mocsokban, velük szolidarítok! 😀
Ok. 😀
Gordon!
Dózsa Györgyre gondoltál sült parasztnál, aki Ady nagyapja volt?!
És köztudottan zsidó, hisz a tankönyv képaláírásának tanúsága szerint, metszette Derkovits Gyula! ))) 🙂 (((
Ne zsidózzunk, kérem! 😀
Gordon!
Nekem lehet! 🙂
Úgy tűnik ezek után az ellenőrökre sem lesz pénz, hiszen nélkülözhetőek lesznek. Különösen az agresszívek? Mennyi munkaerőt, azzal járó kiadásokat, spórolhatjuk meg! Na és a megélhetés? Gondoskodjon mindenki magáról! De, ha nincsen céltudatos munka?
Bocs grün! Nem tudtam a titkod. 🙂
Legfeljebb csak sejtettem. 😀
Gordon!
Miért kellett volna titkolnom?!
Mikor volt az a népszarvazás már akkor feltártam, hogy Goldner Sámuelnek hívták a nagyapámat!
Csak egy viccet:
Na, idefigyeljen Biztos úr!
Én vagyok egy Grün Izidor, lakok a Rumbach Sebestyén utcában, foglalkozásom libakereskedő!
Mi lenne a vallásom, talán siíta mohamedán?!
A gordon is a nagybőgő utódja! ))) 🙂 (((
Nem írtam olyat, hogy titkolnod kellett volna. 🙂
grün!
Szerdán gyertyagyújtás. 🙂
Aki segít tolni az elromlott buszt az kap kedvezményt?
A Faterom disznó szagot érez. – Ez neki foglalkozási ártalom. ))) 😀 (((
minde csoda 3 napig tart. vagy addig se. mire eljutott ide a hír, már nincsene is biztonsági őrök a buszokon.
Már vagy tíz éve működik így az összes helyi buszjárat mindenhol az országban. Demszkyéket ugyanúgy nem érdekelte, hova folyik a közpénz, mint Gyurcsányékat vagy Tóthékat. Nem kell azon csodálkozni, hogy ez most jutott el a fővárosba.
Mi köze van az első ajtón való felszállásnak a bérlet árához, vagy a járművek állapotához?
– Hogy becézi a fiát Grün?
– Dávid csillagom…
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Manitu szerint:
2011. december 20., kedd – 07:58
Budapesten is volt vagy 20 éve. kudarcba is fulladt, mert nem ellenőrizték a sofőrök a jegyet, ugyanúgy, ahogy most sem fogják.
Na megszűnik a hajléktalanok panorámás túrája oda-vissza 🙂
Én támogatom az első ajtónál lévő felszállást, de:
– Gondolom páran utaznak a “kedvenc” járatommal névszerint a 148-as autóbusszal. Ha ott is bevezetik akkor az eddigi 10 perces késések még nagyobbra fognak nőni!
– Eddigi tapasztalataim szerint aki felszáll az megáll az ajtónál a többiek meg le vannak sz@rva. És én tartok tőle hogy a hajnalban a piacra igyekvő nyugdíjas (aki végül is ráér egész nap de ő reggel akar menni), meg fog állni az első ajtónál, és az utána lévők ha véletlenül rálépnek a lábára (vagy a szatyrában lévő kiló krumplira) akkor ő van felháborodva. Elnézést kérek a nyugdíjasoktól, de sajnos vannak ilyenek 🙁
“Ha ott is bevezetik akkor az eddigi 10 perces késések még nagyobbra fognak nőni!”
A menetidő nő és nem a késések. A változtatások egy idő után maguk után vonják majd a menetrendek módosítását.
Azt én sem értettem soha, hogy a nyugdíjasok hova nyomulnak hajnalban és reggel. Miért érdem elsőnek lenni a közértben? Nyitáskor már a bolt előtt toporzékol, hogy: “beakarokmenni, jöttemákenyér, beakarokmenni, vanemázsömle, beakarokmenni!”
Valószínűleg ezzel kompenzálják a munkából való kiesést.
Értelmes indokai nincsenek.
Javasolnám az alábbi bérletek bevezetését is:
– csak munkanapokon érvényes, a munkába (suliba) békávézóknak
– csak hétvégén érvényes, azoknak, akik a szomszédban dolgoznak, tanulnak és hétvégén városnéznének
– egy vonalra, megadott számú megállóra érvényes
Ha már mindenáron külföldi példákat akarunk másolni, akkor el lehetne gondolkozni a különböző sávos, zónás, gyűrűs rendszereken is. Igaz, hogy lenne több száz jegy- és bérletfajta, de mindenki megtalálná a neki tetszőt.
Persze-persze… sávok, zónák, gyűrűk, ilyen bérlet, olyan jegy. Meg száz és ezernyi ilyen olyan “szirxar”.
Ez badarság.
A lényeg hogy fizetni ne kelljen, hogy lehessen veszekedni, hogy “ez a gyűrű, nem az a gyűrű”, “ez a sáv, nem az a sáv”, “ez a bérlet nem az a bérlet”, “ez a jegy nem erre szól, hanem arra”, “3 megállónyi ideje vagyok fent nem 5 megállónyi ideje”…. ja és: “Nemigaz amit az ellenőr úr mond”… “Egyébként sincs nálam semmi”… meg hasonló agyalágyultság.
Ezt sok baromságot meg szívják magukba az emberek.
Le kellene állni ezzel, mert dögunalom.
worm szerint:
2011. december 21., szerda – 07:55 -a külföldi példákat nem azért akarjuk másolni, mert ész szerű, hanem azért, hogy árakat lehessen emelni. Egyedül a fizetésekre nem vonatkozik a külföldi példa…
Két gondolat a cikkről:
1. a külvárosban laknak azok a gátlástalan csalók, aki megrövidítve a közkasszát, bóvliba sodorják a gazdaságot
2.elnéztem a két biztonsági őrt a 152-esen, amint keményen dolgoztak. Volt vagy 3 utas.
És a szocializmus jutott eszembe, no meg a teljes foglalkoztatottság: amikor milliók látszattevékenységet folytattak. Aztán meg csodálkoztunk, hogy értékteremtés nélkül összecsuklott a rendszer.