Origo, TV2
Líbia ünnepel, az emberek pedig Moammer Kadhafi elfogásának körülményeit taglalják. Órákon át érkeztek megerősítések arról, hogy valóban életét vesztette Moammer Kadhafi, az Átmeneti Nemzeti Tanács végül délután fél öt magasságában hivatalosan is bejelentette, hogy a korábbi líbiai vezető életét vesztette szülővárosa, Szirt ostromakor.
Felkorbácsolták az indulatokat a Moammer Kadhafiról szóló legfrissebb hírek, több ezer twitterező mondta el véleményét az órákon lebegtetett hírről, miszerint Moammer Kadhafit megölték szülővárosában, Szirtben. A brit Guardian élő blogja idézett egy helyszínen tartózkodó tudósító Twitter-bejegyzéséből. Lindsey Hillsum szerint az emberek hangosan dicsőítették Allahot, amikor a televízió feltehetőleg a halott Kadhafiról mutatott képeket. Mint írta, Tripoli megőrült a hír hallatán. Egy arab twitterező örömét fejezte ki, amikor meghallotta, hogy Szirt felszabadult. Mint írta, Kadhafi talán halott, és alig bírja visszatartani a könnyeit. Egy Tripoliban tartózkodó líbiai szerint a város kikötőjében hangosan tülkölnek a hajók. Állítása szerint alig bírja visszafogni magát, hogy ne kezdjen el hangosan ünnepelni.
Líbia ünnepel, de még nem tudni, mi történt pontosan. A képre kattintva galéria nyílik!
Egy ausztriai twitterező abban bízik, hogy igaz a hír, és Líbiának lesz lehetősége igazságot szolgáltatni Moammer Kadhafival szemben. A dél-afrikai Eric azt írta e-mailben a BBC-nek, hogy az Átmeneti Nemzeti Tanács megnyerte a csatát, és mihamarabb új kormányt kell alakítani, de úgy, hogy Líbia lakói kormányoznak, nem pedig az ÁNT. Egy arab twitterező szerint mindegy, hogy Moammer Kadhafi életét vesztette, vagy elfogták, a lényeg, hogy Líbia felszabadult. Egy másik twitterező emlékeztet Oszama bin Laden halálára, amikor az al-Kaida vezetőjének testét hullámsírba temették, és egy darabig tartotta magát a hír, amely szerint Bin Laden valójában túlélte a támadást. Mint írja, nem megengedhető, hogy hasonló megtörténhessen még egyszer.
A mikroblogon ugyanakkor voltak olyanok is, akik azt remélték, Kadhafi még életben van, mert a “nemzetközi jognak precedensre és nem halott diktátorokra van szüksége”. Felbukkantak olyan vélemények is, hogy Kadhafi igazi harcosként halt meg, és a halála után Afrika gyarmatosítása következhet. Az egyik twittelő szerint Kadhafi meggyilkolása nem igazságszolgáltatás, hanem bosszú volt. A La Repubblica című olasz lap szerint a korábban Kadhafival jó viszonyt ápoló Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök első reakciója a volt líbiai vezető halálhírére annyi volt: “Sic transit gloria mundi”, vagyis “Így múlik el a világ dicsősége”.
Forrás: Origo
Öröm mámorban úszik Líbia a diktátor halálát megtudva!
Szeretném látni a képüket húsz év múlva!
Hát igen. 1990 előtt még te is kommunista voltál, és gyűlölted a demokráciáért küzdőket, minden évben megemlékeztél az “ellenforradalom” áldozatairól, ha képletesen is, de leköpted Nagy Imre sírját. Kétségtelen, hogy húsz év alatt sok minden megváltozik, de ti ezt egy év alatt lezongoráztátok.
Viszont sok minden meg nem változott: még ma is gyűlölitek azokat, akik már 1989-ben demokráciát akartak, és ha a vezetőitek tehetik, még pár évvel ezelőtt is belelőttek az 1956-ra emlékező tömegbe.
Mindenütt az öldöklés a világban. Kis hazánkban meg a gyilokgyártókra emlékezünk.
Ki érti ezt?
Az állat csak akkor öl, ha éhes?
Oszama bin Láden után másodszor járja be egy politikai vezető hullájának képe idén a nemzetközi sajtót.
Számomra viszont elsőre beugrott Románia egykori diktátorával, Ceausecuval és annak a sorsával egy fura párhuzam. A “Kárpátok Géniusza” diktatúrájának idején bizony jó hosszú ideig élvezte a Nyugat barátságát, elnézték neki, hogy éhezteti népét, kilóra adja el a szászokat és a zsidókat, falvakat rombol le a szocializmus építésének a jegyében. Feleségét, a négy elemit végzett Elenát nyugati egyetemek fogadták díszdoktorrá, Amerika elnöke ellátogatott Romániába, megadták neki a legnagyobb kereskedelmi kedvezményt, fogadták őt az Egyesült Államokban stb. Kadhafi szintén: Berlusconi nagy haverja, együtt élvezték a kurvák által jó pénzért nyújtott szexuális gyönyöröket. Kadhafi Európában mondott beszédeiben buzdította a muszlimokat a kontinens elfoglalására, a Nyugat pedig önfeledten tapsolt neki, és élvezte a líbiai olajexport áldásait.
Ceausescu belelövetett saját népébe, mely távozását követelte, Kadhafi szintén. Ceausescut egy fura módon összeállított katonai bíróság gyorsan halálra ítélte, és azon nyomban falhoz állította és kivégezte. Kadhafinak még ez sem adatott meg, élve fogták el, pár percre rá már halott volt. A párhuzamok azonban nemcsak a két diktátor életére, hanem a haláluk után következő időszakra is fennállhatnak!
Több mint 20 évvel a romániai forradalom után, ma már nagyon sokan tudják, hogy a kezdő lökést már régóta tervezte nagy egyetértésben a KGB és a CIA. Az is kiderült, hogy a Ceausescut felváltó első „demokratikus” államfő, Ion Iliescu, valamint a forradalom utáni vezetőréteg majdnem kivétel nélkül a KGB ügynökeiből állt.
Ezt érzem Líbia esetében is… Ha Kadhafit nem ölik meg rögtön hanem egy nyilvános per során felszólalhatott volna, akkor bizony sokan érezték volna magukat kényelmetlenül. Előkerülhettek volna érdekes számlák, szerződések bizonyos kényes üzletekről, abból az időből, amikor Amerika, Franciaország vagy épp Olaszország még nem volt annyira finnyás, mint manapság és vígan üzletelt a líbiai diktátorral.
Romániában mai napig rejtély övez sok olyan eseményt, ami a forradalom alatt, vagy azelőtt, a kommunista diktatúra idejében történt. Az is biztos, hogy kevesebb titok lenne ma, ha anno Ceausescu beszélhetett volna egy perben. Mára már bebizonyosodott, hogy a KGB és a CIA ügynökei szándékosan teremtettek olyan helyzetet (terroristaveszély – ismerős elvtársak?), hogy Ceausescu kivégzését arra foghassák. “Ha megöljük Ceausescut, akkor a terroristáknak sem lesz majd oka lövöldözni” – és láss csodát, a kivégzése után néhány órával megszűnt a csetepaté…
Nagy valószínűséggel Kadhafi meglincselésével kapcsolatban is ki fog majd derülni, hogy korántsem első felindulásból elkövetett tett volt ez, hanem egy jól megírt forgatókönyv végső fejezete. Akárhogy is, Kadhafi elég titkot vitt magával a túlvilágra ahhoz, hogy az újonnan felálló líbiai politikai vezérkar körében felüsse a fejét a bizonytalanság, nem is beszélve a népről, aki egy éven belül nekiáll összeesküvés-elméleteket költeni. A muszlim országokban ennek nem szokott jó vége lenni…
Információk Líbiáról “Manitu”-nak:
Líbia az 1951. december 24.-én bekövetkezett függetlenné válásáig a Föld egyik legszegényebb országa volt.
Függetlenné válása után az ország vagyona a király és néhány család kezébe került.
1954-ben jelentős kőolaj-készleteket fedeztek fel. A kitermelési jogot külföldi cégek kapták meg, és a kitermelés hasznából kizárólag a királyi család részesedet.
1969-ben Kadhafi és tiszt-társai vértelen puccsal megdöntötték a királyságot.
1971-re a valamennyi nagyobb vállalatot közvetlen állami tulajdonba vették. (Ezt nem tudták azóta sem Kadhafinak megbocsátani.)
Líbia a polgárháború ezévi kitöréséig Afrika leggazdagabb országának számított.
Gazdaságának alapját az állami tulajdonban lévő szénhidrogének bányászata és kivitele jelenti, de a rablógazdálkodás elkerülése végett a termelést az 1970-es évek maximumához képest felére csökkentették.
Berlusconi olasz kormányfő 2008 augusztusában megállapodott Kadhafival az 1911-től 1943-ig tartó gyarmati korszak kártérítéséről, így Olaszország 25 év alatt 5 milliárd dollárt fizet ki olasz cégek líbiai befektetései formájában. Líbia az első arab ország, amely ilyen jellegű kártérítést kap a gyarmatosítással okozott károkért.
Az országban nincsenek vasutak, de 1960-as évek vége óta épített szilárd burkolatú utak hossza kb. 45 ezer km.
Általános tankötelezettség 6-tól 12 éves korig van. Ezután 6 éves középiskola következik, majd az egyetemi képzés, ami minden líbiai számára szintén ingyenes.
Az országban mindenkire kiterjedő ingyenes társadalombiztosítás és betegellátás működik.
1977-ben alkották meg és léptették életbe az Alkotmányt.
1992-ben Kadhafi minden állami tisztségéről lemondott, és azóta csak tisztség nélküli szellemi vezetőként tevékenykedett.
1992-től a kormány mostani megdöntéséig, az-Zantani volt az ország miniszterelnöke és egyben az ország törvényhozásaként működő 1000 fős Líbiai Népikongresszus titkára.
2011. februárban kezdődött a polgárháború, amely az USA, Nagy-Britania és Franciaország belépésével vált valódi háborúvá.
Ezek az országok nyilvánvalóan nem a líbiai demokráciáért kezdtek háborúzni és ölették meg az európai és amerikai sajtóban démonizált Kadhafit, hanem azért, hogy ismét magukhoz ragadhassák a hatalmas líbiai olajkészletek feletti rendelkezési jogot.
A líbiaiaknak – a kollaboránsok kivételével – semmi haszna nem lesz a változásból.
Gratulálok ?!! Végre egy építő hozzászólás. Gondolkodtam még reggel, hogy írok grün első bejegyzésére, de nem tettem. Most megteszem.
grün szerint:
2011. október 21., péntek – 09:02
“Szeretném látni a képüket húsz év múlva!”
Egyetértek.
Az agresszív és pancser amerikai külpolitika egyik újabb látványos és szégyenteljes állomásához érkeztünk. Megint bele kellett szólni olyasmibe, amihez lövése sincs a nyugatnak.
?! !
Egy megjegyzés: nem érdekes, hogy olyan államokat akarnak állandóan eltiporni, aki nem szorul hitelre? Aki magától is képes fejlődni? Nincs deja vu érzése maguknak?
kilgore trout!
Szeretném látni a képüket húsz év múlva, amikor úgy járnak mint mi magyarok és nosztalgiával gondolnak vissza a Kadhafi korszakra!
grün! Értem én, de mi – ellentétben Líbiával – úsztunk a hitelben, hála Feketének.
Ezért kell(ene) Iránt is megpiszkálni, mert a szemetek jenben adják el az olajat és a gázt a nem amerikaiaknak. Ezt nem bocsátja meg nekik a Redshield vezette FED.
A NATO védernyője alatt a francia, angol, olasz légierő lebombázta Líbiát. Megölték Kadhafit, így a következőket érték el rengeteg halott árán:
– elpusztították a vízvezetékrendszert – nyugati cégek újjáépíthetik
– az olajipart, annak nyereségét átvehetik a francia, angol, olasz cégek
– a francia, angol, olasz haderők végre “éles” helyzetben gyakorlatozhattak
– újabb megrendelés a hadiiparnak (francia, angol, olasz) az elhasznált eszközök pótlására
– Kadhafit megölték, így nem beszélhet a francia, angol, olasz vezetők által választásra felvett pénzekről
– Kadhafi vagyonát a nyugati bankok sajátjuknak tekinthetik
– mindezekre a francia, angol, olasz bankok, humanitárius okokból, komoly kölcsönöket fognak adni
Így kerek a nyugati világ, ezen az erkölcsi alapon oktatnak minket.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
nagyapó!
Csak nem kiléptünk a NATO-ból?! Vagy Punióból?!
Tehát akkor, megöltük Gaddafit, lebombáztuk Líbiát!
Mire ez a szemérmesség, legyünk büszkék harci sikereinkre!
Lehetővé tettük a zátmenetet a fejlett , a miénkhez hasonló demokrácia létre hozását!
Így kerek a világ!
nagyapó! Önnek is gratulálok és egyben örülök, hogy objektíven látja – ellentétben egyesekkel – a helyzetet.
Kadhafi személyesen rendelte el a Lockerbie feletti robbantást. A magyar áldozatokra emlékezve örömmel tölt el a diktátor halálhíre.
Szerencsétlen líbiai nép! Majd most megkapjátok a művelt Nyugatól a demokráciát,meg a zsidóktól, amire annyira vágytatok!
Csak ne hogy Palesztina legyen /vagy Mo./ ez az ország is!
Kadhafi nélkül jobb lett a világ.
Ebből az egész terrorizmusból nekünk semmi hasznunk nem lesz.
– az olaj nem lesz olcsóbb, mert az áraknak eddig sem volt sok köze a ráfordításokhoz
– az ujjá építésből megmondom ,hogy mennyit kapunk…
Akik évtizedeken keresztül mutyiztak a pacákkal, azok legalább akkora terroristák, mint ő volt. Azzal a különbséggel, hogy nekik még ma is hajbókolunk.
Megkezdődhet az ország kifosztása.. a folytatás ismerős.
Nagyon jó minőségű könnyű olaja van Líbiának, aminek nagyon nagy részét Kína vásárolja, és ez csipi a szemét valakinek. Na ezen kellett változtatni…innentől lehet majd “problémákra” számítani…
délután fél öt magasságában – ezt magyarul úgy mondják, hogy délután fél öt körül!
“?!” szerint:
2011. október 21., péntek – 11:44
“Ezek az országok nyilvánvalóan nem a líbiai demokráciáért kezdtek háborúzni és ölették meg az európai és amerikai sajtóban démonizált Kadhafit, hanem azért, hogy ismét magukhoz ragadhassák a hatalmas líbiai olajkészletek feletti rendelkezési jogot.”
Természetesen. Ugyan miért nem raknak “rendet” Jemenben, Szíriában? Mert nincs olaj.
Azért kíváncsi leszek, hogy a radikális iszlám mikor üti fel a fejét, ezekben a demokráciába hajszolt országokban? Akkor nyal majd vissza a fagyi.
Gordon! A Libanon előtt lelőtt MALÉV gép pusztítását ki rendelte el?
Ettől eltekintve, mert bagatell dolog, Gondolja Kadhafi pikkelt a magyarokra?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Elnézve ezeket a híradós videókat, az arab balhékról, egy lejött. A Toyota Hilux rekláma is lehetne!
„Gordon”!
Nagyra értékelem, hogy nem felejtetted el a Lockerbie-merénylet 4 magyar áldozatát, de minden éremnek két oldala van, ezért az alábbiakban bemutatom részedre a Lockerbie-merénylet másik oldalát is:
-1986 elején Reagan elnök célul tűzte ki Kadhafi eltávolítását.
Ennek jegyében, 1986 márciusában a Szidra öbölben az amerikaiak líbiai olajszállító hajókat támadtak meg, majd két amerikai atommeghajtású anyahajó és sok más hadihajó részvételével provokatív hadgyakorlatot rendeztek a líbiai parti vizeken.
– A líbiai hadsereg megpróbálta elriasztani az amerikaiakat, amely során az óriási technikai fölényben lévő amerikaiak két líbiai vadászgépet és két líbiai partvédelmi hajót elsüllyesztettek.
– A két repülőgép lelövésének és két hajó elsüllyesztésének megtorlásaként, 1986 április 5.-én líbiai személyek robbantást hajtottak végre egy amerikai katonák által látogatott nyugat-berlini diszkóban. A robbantás során 3 amerikai katona meghalt és sokan megsebesültek.
– A diszkó-robbantás megtorlásaként az amerikaiak 1986. április 15.-én és 16.-án (Angliából felszállva) sorozatos légitámadásokat hajtottak végre a líbiai Bengazi és Tripoli ellen. A bombázásoknak sok líbiai áldozata volt.
– A Bengazi és Tripoli elleni légitámadások megtorlásaként, Al-Megrabi líbiai hírszerző tiszt plasztik bombát juttatott a PANAM légitársaság egyik járatára, a robbanás következtében a repülőgép Lockerbie közelében felrobbant. A robbanás következtében 189 amerikai, valamint közel száz angol utas (és velük 4 magyar) életét vesztette.
– Al-Magrebi hírszerző tisztet a túlerőben lévő amerikai és angol ellenfeleknek okozott visszavágásért Líbiában nemzeti hősként tisztelik.
Szerintem a fent vázolt előzmények ismeretében, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc évfordulójának az előestéjén a Lockerbie ügyet sokkal több empátiával kellene kezelned, még akkor is ha abban 4 olyan magyar állampolgár is életét vesztette, akik rossz időben rossz helyen voltak, mert a konfliktusokat nem Kadhafi és a líbiaiak kezdték az Egyesült Államokkal és Angliával szemben, hanem azok voltak a kezdeményezők.
Ismerem az általad leírt eseményeket, de engem különösebben nem érdekel a líbiai belpolitika és nem érdekel az USA-van fennálló korabeli nézeteltérésük sem.
Korábban világosan leírtam, hogy nem “szabadságharc” civil célpontok (pl.: polgári gépek) ellen terrorcselekményeket elkövetni. ’56 kapcsán ne is beszéljünk Líbiáról és a merénylőkről, mert ’56 tiszta harc volt, a korabeli magyar szabadságharcosok nem szálltak fel szovjet belföldi járatokra azért, hogy felrobbantság azt.
Javaslom: Ne mocskoljuk be “56-ot azzal, hogy lapon emlegetjük a szabadságharcosokat holmi merénylőkkel.
Ne felejtsük a váci család tagjait:
Roller Edina, 5 éves, 26D ülés
Roller János Gábor, 29 éves, 26E ülés
Gábor Ibolya, 79 éves, 26F ülés
Roller Zsuzsana, 27 éves, 26G ülés