Újra kell számítani a tagi kifizetéseket
Ötvenen túl, Hír TV
Legkevesebb 700 milliárd forinttal lenne nagyobb ma a hazai nyugdíjvagyon értéke, ha tizenhárom évvel ezelőtt nem vezetik be a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszert Magyarországon – így összegezhető a Magyar Nemzet birtokába jutott kormányzati jelentés. A miniszterelnök környezetében most nem véletlenül vizsgálják azt is, hogy „mennyi lehetett volna az annyi”, hiszen a több száz milliárdos különbözet olyan óriási összeget jelent, amelyből például fejenként több mint egymillió forintot lehetne kifizetni azoknak, akik egyetlen forint reálhozamot sem kaptak megtakarításaik után.
A magán-nyugdíjpénztári portfólió értéke 2011. március végén, az előzetes auditált adatok alapján 3160 milliárd forint volt. Abban az esetben, ha a tagdíjbevétel havi összegét állampapírba fektették volna, az átlagos állampapír-piaci hozamokkal (MAX Composite) számolva a magán-nyugdíjpénztári portfólió jelenleg 3860 milliárd forintot érne. Ennek következtében a különbség nemzetgazdasági szinten 700 milliárd forintot tesz ki – olvasható a Magyar Nemzet által megszerzett elemzésben.
Közérthetőbben ez azt jelenti: 700 milliárd forinttal érnének többet ma a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások, ha a tagdíjakra befizetett teljes összeget kockázatos befektetések helyett állampapírokba fektették volna a nyugdíjpénztárak. A kasszák gazdálkodásának „hatékonyságára” (alacsony hozamok, magas működési költségek) a Magyar Nemzet cikkeiben már évek óta folyamatosan próbálta felhívni a figyelmet.
Forrás: Hír TV
Újra kell számítani a tagi kifizetéseket
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) ma közzétett határozataiban arra kötelezett négy magánnyugdíjpénztárat, hogy számítsák újra a tagi kifizetéseket az állami rendszerbe visszalépett pénztártagok egy szűk körénél.
A PSZÁF az Allianz Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár, a Budapest Magánnyugdíjpénztár, az ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár és a OTP Magánnyugdíjpénztár belső ellenőri jelentései és az azok nyomán bekért információk alapján határozatban kötelezte a pénztárakat: 15 napon belül számítsák újra tagi kifizetéseiknek összegét azon volt tagjaiknál, akik korábban más pénztárakból léptek át, onnét nyugdíjcélú megtakarítást hoztak át, ám róluk az átadó pénztárak a hozamgarantált tőke feletti összeg (reálhozam) számításához annak idején nulla forint tagdíjról, tagdíj-kiegészítésről szolgáltattak információt.
A négy pénztár által alkalmazott számítási módszer ugyanis az átlépett tagok e meghatározott körénél pontatlan volt és nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, így az adott tagok esetében jelentős eltérést eredményezhetett a kifizetendő reálhozamban. Ezért a PSZÁF a négy pénztár érintett tagjainál kifizetési tilalmat rendelt el.
Az előírt ismételt számítás mindössze mintegy 1500 főnyi volt pénztártagot érint. A pénztárak valamennyi további tagjuk esetében a jogszabály által elrendelt ütemezésben fizetik ki a volt pénztártagjaiknak járó összeget.
A pénztáraknak az elvégzett korrekciókról tájékoztatni kell a PSZÁF-ot. A PSZÁF haladéktalanul feloldja a kifizetési tilalmat, ha a pénztárak elvégezték a helyes számításokat és benyújtották azokat. A pénztáraknak a kifizetési tilalom feloldását követően 3 munkanapjuk van az érintett tagok részére való kifizetések indítására. Így e tagok is megkapják kifizetéseiket a jogszabályban foglalt végső határidőig, 2011. augusztus 31-ig.
A történtek rávilágítottak arra: helyes intézkedés volt a PSZÁF részéről, hogy 2011 júniusában határozatban kötelezte valamennyi magánnyugdíjpénztárat, hogy belső ellenőrzésük vizsgálja meg a reálhozam és a visszalépő tagi kifizetések kiszámításának módját. E felügyeleti lépés nélkül a négy nyugdíjpénztárnál felmerült hibákra csak a kifizetések utáni időszakban, a tételes felügyeleti vizsgálat során derült volna fény.
Forrás: Otvenentul.hu
Értékpapír alapú befektetések biztonságossága
az elmúlt 72 évben 17 olyan év volt, amikor teljesen átlagos portfolióval veszthettünk és 55 olyan év volt, amikor nyerhetett. Az átlag 12,8%. Dollárban.
Ha rátekintünk az ábrákra, akkor rögtön láthatjuk, hogy miért van az, hogy aki hosszú távú befektetőként, még teljesen átlagos portfolióval is szinte biztosra mehetett, hogy nyer. Másrészt az is látszik, hogy aki rövidtávra spekulál, minden további nélkül elveszíthette a pénzének akár a felét is.
Most akkor kockázatos az értékpapír alapú befektetés vagy sem? Ez attól függ. Az adatokból ez már matematika, hogy mire számíthatunk.
Ha 1-2 évre indítunk ilyen befektetést akkor kb. 25% esélyünk van arra, hogy kevesebb pénzünk lesz a végén, mint amit beraktunk. Kb. 5% eséllyel csak a felét kapjuk meg a berakott pénzünknek. Viszont kb. 12% esélyünk van arra, hogy a dupláját kapjuk meg.
Hosszú távon, 20 évre viszont már gyakorlatilag nulla az esélye, hogy tőkét veszítsünk. Mivel a hosszú idő nem csak megszépít, de ki is átlagol, a befektetők 95%-nak 11% és 15% közti évi hozama lesz és ez nem kevés. 11%-nál 20 év alatt a pénzünk nyolcszorosát, 15%-nál a tizenhatszorosát kapjuk meg.
Mivel lehet egy hosszútávú befektetést biztonságossá tenni? Ennek három alapvető eszköze van.
Az egyik a kockázatok porlasztása. Nem egy részvényt vásárolunk, hanem sokból egy keveset. Így ha valamelyik cég bajba is kerülne, ez nagy veszteséget nem okoz. Erre ma már kifinomult módszerek vannak.
A második a jogi helyzet optimalizálása. Ez szép és elegáns megfogalmazása annak, hogy a befektetéseinket úgy intézzük, hogy azok jövedelme után a lehető legkevesebbet veszítsük el adók, illetékek stb. formájában.
A harmadik eszköz a folyamatos menedzselés. 20 év hosszú idő, ez alatt sok minden történhet. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan a befektetés portfolióját úgy alakítjuk szakember segítségével, hogy az mindig az optimális legyen. Olyan ez, mint a fociban. Az üres pályán is szinte lehetetlen az egyik kapuból úgy kirúgni a labdát, hogy pont a másikba menjen (ez meccsen évtizedenként egyszer szokott sikerülni…) Ugyanakkor egy óvodás is képes a labdát szépen végigvezetgetni a pályán egyik kaputól a másikig.
http://www.tothandras.hu/blog/index/2006-06-21/ertekpapir-alapu-befektetesek-biztonsagossaga/
Lenyúlták a Fater 13. havi nyugdíját 🙁 és odaadták az élősködő rabló bankoknak. Még a közös nyugdíjkasszát is megkárosították. Ez a becsületes nyugdíjasok kirablása. Még hány bőrt lehet lehúzni az elesett öreg megfáradt emberekről. Hetente emelik a gyógyszerek árát is! Mi ez, ha nem rablás?
Remélem a szavazó bázis nagyobbik részét kitevő nyugdíjasok az új választásokig nem, felejt!
😀
Ez mekkora hülyeség. Mindenki egyénileg dönthetett, hogy melyik portfólióba rakja a pénzét. Ha a klasszikus portfóliót választotta, az csaknem kizárólag állampapírokból állt.
És most mennyivel jobb, hogy Viktor lenyúlta a 3000 milliárdot? Azt már sose látjuk viszont…
Vettek belőle 500 milliárdért MOL-részvényt, s mióta megvették, máris buktak rajta 54 milliárdot. Ez nem eltőzsdézés?
Ha jól emlékszek 1998-2002-ig fidesz volt!
Akkor kellett volna nyeszeregni!
Ha egy 300 forintos vizitdíj miatt népszarvazást erőszakolt ki mint ellenzék, saját kormányzása idején akár meg is szüntethette volna a magán nyugdíj intézményét!
Vagy csak sajnálja, hogy nem 3700 milliárd lenyúlása sikerült?! 🙂
http://kep.index.hu/1/0/181/1816/18162/1816243_7749f179c6dd4821ab1d53859675bddf_wm.jpg
abrakadabra! Kár hazudozni. A magánpénztári tagság KÖTELEZŐ
Folytatás: volt. Az itt evett pénz az állami kasszából hiányzott. A magánpénztári pénzt a szocik ellopták, valamint hozzánemértően (l. Bajnai) elszórták. Ez a pénz hiányzik a nyugdíjakból.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
nagyapó!
VOLT! 🙂
grün! A VOLT, írható nagybetűvel, a feszültség alapegysége.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
nagyapó!
KÖTELEZŐ meg azért nagybötű mert a Kövér Laci beceneve?! 🙂
abrakadabra!
Azt mondja a Fater nagy lehet benned a feszűltség. 😀
128 milliárd 530 millió 480 ezer 660 forint – ennyit bukott a magyar állam a Szurgutnyeftyegaztól visszavásárolt Mol-paketten a tranzakció óta eltelt bő egy hónap alatt, írja a Napi Gazdaság. A Szurgut-csomag kifizetésével közvetlenül 22 179 548 részvényt vett az állam, amit a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 2 721 253 Mol-részvénye egészít ki 24 900 801 darabra. Az állam a Szurguttól 22 400 forintos – ezt az árat közölték hivatalosan, de fizetni euróban fizetett a magyar állam – átlagos áron megvett részvényeken bukott 128,5 milliárd forintot a jelenlegi piaci árral számolva. A Napi megjegyzi: csak a keddi zuhanásközel 24 milliárdos mínuszt eredményezett a részvénycsomagon.
http://www.napi.hu/tozsdek-piacok/masfel_evi_gyed_egett_el_az_allami_mol-paketten.492096.html
Ejha, jó embert fizettek, 4 havonta mond valamit és kapja a pénzét. Hogy a fenébe kerülhet ennyire buta ember ilyen pozícióba? Még számolni sem tud..
nagyapó:
Kötelező volt 42 év alatt, ha már hazudozás legalább lehetnék kicsit körültekintőbb is. Mert még sokat kell tanulnod a tolvaj bandádtól.
Jeniszej:
Ne aggódj a nyugdíjasokat szépen lehet terelni mint a birkákat. Ha csak az ingyenélők maradnak, mit fogsz csinálni? Gondolkozzál már ezen, mielőtt ekkora butaságokat írsz. Ha a keresőképesek megelégelik ezt a sok tudatlan, akkor mit mondasz megfáradt öreg embereknek?
kiskovi!
látom tudod a frankot! Lehet, hogy spanyol viaszt nyalogattál?
Jeniszej:
Maximum te, ov személyében 😉 sikerült gondolkoznod? Kérdezd meg öregapádat, érdekes dolgokat fog tudni mesélni.
Azt mondja a Fater, a kiskovi a birkák között az ó – kos – vagy mi?
Sok regényt olvastá talán, valami Rejtőtől
A Faterom nagyon megorrolt rád, mert birkáknak nevezed a nyugdíjasokat, tiszteletlenül.
Azt mondja a Fater, hogy csak egy tapló idióta tehet ilyet.
Hányinger fogta el az Öregemet, hogy ezek a megátalkodottaknak van merszük az idős munkában megfáradt embereket birkáknak nevezni.
Szégyelld magad “kisovi”!
A kormány “eltőzsdézte” az állam (és polgárai) pénzét?!
Május végén jelentette be a kormány, hogy 1,88 milliárd euróért megveszi az oroszoktól a magyar olajtársaság 21,2 százalékos tulajdonrészét. Azóta a cég papírjai komoly zuhanást produkáltak, mostanra majdnem 140 milliárd forinttal csökkent a pakett értéke.
http://www.mfor.hu/cikkek/Majdnem_140_milliardot_buktunk_bo_ket_honap_alatt_a_Mol_papirokon.html
A 700 milliárdos MANYUP is eltőzsdézését természetesen csak az agyatlanok hiszik el és veszik készpénznek!
http://mandiner.hu/cikk/20110808_manyup_rendszer_legalabb_700_milliardos_bukas
Egy totál jogos komment hozzá: “Dendrobatidae 2011. augusztus 8. 09:55
“700 milliárd forinttal lenne a nagyobb a nyugdíjvagyon, ha 1998-ban nem vezetik be a kötelező magánnyugdíjpénztári rendszert.” – Noooormális, Maargit??? Ha nem vezetik be a magánnyugdíjpénztári rendszert egy baszott vas sem lenne a kasszába, miután a régi felosztó-kirovó rendszernek ez a lényege. Amit az adott évben beszed, azt ki is osztja az aktuális nyugdíjasoknak. Akkor hogy a narancssárga lófaszba jött volna össze mára még plusz 700 milliárd nyugdíjvagyon, idióták? Nem ártana, hogy a debil kormánypropagandát folytató Magyar Nemzet birtokába egyszer némi ész is jutna, nem csak selmecigabika és Viktor leselejtezett hülyeségei.”
Válaszok: Übermayer | 2011. augusztus 8. 13:58 “
Milyen érzés magadat dicsérni? Ti szocik annyira kiszámíthatók vagytok.