MTI, Magyar Nemzet
Egyfordulós és vegyes országgyűlési választási rendszert javasol a Fidesz elnöksége; a döntést Áder János jelentette be a testület szombati tanácskozása után.
A választójogi reform kidolgozásának koordinálásával megbízott európai parlamenti képviselő újságírók előtt kifejtette: a vegyes szisztémában az egyéni kerületi és az országos listás mandátumok aránya nagyjából azonos lenne a 200 tagúra csökkenő parlamenten belül. Kompenzációs lista az elképzelések szerint nem lesz. Azt nem zárta ki, hogy valamennyivel növekedjen a tervezett 200-as létszám, ez ugyanis „modellfüggő”, de azt nem tartja valószínűnek, hogy 210 fölé emelkedjen az országgyűlési képviselők száma.
Az egyfordulós rendszer lényege, hogy ha van érvényességi küszöb, tehát 50 százalék plusz egy szavazó részt vett a választáson, akkor az nyeri a mandátumot, aki a legtöbb szavazatot kapta. A pártokra vonatkozó ötszázalékos parlamenti bekerülési küszöb megmaradna, az induláshoz – a jelenlegi 750 helyett – 1500 ajánlószelvényre lenne szükség az egyéni választókerületben, s ezek összegyűjtésére 21 nap állna rendelkezésre – ismertette Áder János.
Az országos lista állításának feltételeiről szólva kifejtette: a választókerületek egynegyedében lenne szükséges jelöltet állítania az adott pártnak, és „megfelelő országos reprezentációra” is szüksége lenne a listaállításhoz, ami kilenc megyét és Budapestet jelentené.
A politikus kitért arra az alkotmánybírósági döntésre, amely kimondta, hogy az eddigi választókerületi rendszer rendkívül aránytalan volt. A legnagyobb kerület a 74 ezres szigetszentmiklósi volt, míg a legkisebb a 26 ezres veszprémi. Az Alkotmánybíróság világossá tette, hogy ilyen nagy különbség a választópolgárok száma között nem lehetséges – idézte Áder János, hozzátéve, hogy a választókerületeket nem rendeletben, hanem a törvény mellékletében szabályozzák majd a történelmi hagyományokat, a földrajzi környezetet, az utazási lehetőségeket, valamint a közigazgatási határokat figyelembe véve.
Szólt a külföldön élő választópolgárok szavazati jogának megadásáról is; úgy fogalmazott, nem tesznek mást, mint követik az európai uniós tagországok nagy többségében alkalmazott gyakorlatot, ismertetése szerint ugyanis a 27 EU-tagállamból 24-ben biztosítják a külföldön élő választópolgároknak a szavazati jogot. A Fidesz-elnökség szombati ülésén több lehetőség is szerepelt, az azonban, hogy milyen módszert, milyen eljárást javasolnak arra, hogy a külföldön élő magyar választópolgárok élhessenek szavazati jogukkal, augusztus végére fog kiderülni – közölte.
Az MTI-nek a voksolás módszertanát érintő kérdésére Áder János annyit elmondott, hogy különböző megoldási lehetőségek jöhetnek szóba. Az egyik ilyen a személyes részvétel, ehhez azonban pusztán a konzulátusok nem elegendők, szükség lenne ideiglenes szavazókörökre is, ami a két ország közötti kétoldalú megállapodás kérdése. A másik lehetőség az elektronikus úton történő szavazás, a harmadik pedig a levélben voksolás. Áder János – a személyes szavazás lehetőségének biztosítása mellett – úgy látja, jelentős számú részvételt csak a levélben való szavazás biztosíthat.
A Magyarországon élő kisebbségek voksolásáról szólva elmondta: az elnökség azt javasolja, hogy az etnikai kisebbségek számára biztosított legyen a parlamenti részvétel lehetősége. A tervek szerint – mivel nem ugyanaz a politikai súlyuk az adott kisebbségeknek – abban az esetben, ha valamelyik etnikai kisebbségnek a képviselői nem szereznek mandátumot, egy új jogintézményt hoznának létre, törvényi szinten biztosítva ezzel a „kisebbségi szószóló” intézményét. Ez egyfajta tanácskozási, véleménynyilvánítási, javaslattételi jogot jelentene az Országgyűlésben – szavazati jog nélkül. A jelenlegi számítások szerint az új választójogi törvény október közepén kerülhet a Ház elé.
Átcsoportosítanák a bírói státuszokat
Áder János szerint élni kell azzal a lehetőséggel, amit a jövőre nyugdíjba vonuló bírák magas száma kínál a parlamentnek, és át kell tekinteni bírói státuszok esetleges átcsoportosítását. Az igazságügyi reformmal foglalkozó európai parlamenti képviselő a Fidesz szombati elnökségi ülése után kijelentette: az első számú cél, hogy a bírósági eljárások minél rövidebb idő alatt befejeződjenek.
Mint mondta, néhány bírósági vezető nem fog örülni annak az elképzelésnek, amely szerint nem minden bíróság kapná vissza azt a státuszt, amelyből – az új szabályok értelmében – nyugdíjba vonul a 62 éves kort elérő bíró. Ezeknek a bírói státuszoknak egy részét ugyanis azokra a bíróságokra kellene átcsoportosítani, amelyek már évtizedek óta jelentős ügyhátralékkal küszködnek. Beszámolt arról is, hogy a jelenlegi tervek szerint megmarad az ítélőtáblák szintje.
Felesleges a 2. forduló.
Látta vki öt perce a déli égbolton, a hold felett a keletről nyugatra tartó meteort? Bár a Gellérthegy vonalában kialudt, azaz nem ért le…sajna…:(
Teljesen mindegy, milyen a választási rendszer, amíg a disznók választják meg a gazdát…:) Magyarországnak még kb ötven év kell ahhoz, hogy felnőjünk ehhez a választósdihoz…beleértve a politikusokat is…:(
Az ország sorsa hosszú távon eldőlt ’90-ben.
Azóta a bársonyszékek gazdái cseréltek gazdát, 4 évente. A választási rendszer minimum 9, 5 millió magyar számára indifferens. Akik a rendszerváltás haszonélvezői, azoknak persze 4 évente akár 1 hónapig is fontos a nép.
Abból látszik, hogy van elit és van pórnép, hogy az elit folyton a szabadságjogokról hozsannázik, míg az átlagpolgárt az életszínvonala érdekli elsősorban. Csodák nincsenek, ez a kapitalizmus. Kiharcoltuk, megkaptuk.
Annak örüljünk, hogy egyáltalán még a választás lehetősének látszata megmarad!
Majd később bebizonyítják, hogy egy ilyen nemes és felemelő feladatot mint saját vezetőink megválasztása, nem lehet egy iskolázatlan, közmunkákból, segélyekből élő arctalan zembermasszára bízni!!
Visszaértünk a kályhához és kezdődik minden a zalapoktól!!!
Látszik a hozzászólók lelkivilága. Kit a meteor, kit a zemberezés érdekel, de a jövőnket meghatározó választási rendszer senkit.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Kinek érdeke az egyfordulós választási rendszer? :))
a kisfiúnak Zoltán, a kisfiúnak !!!!
nagyapó!
A mi jövőnk már eldőlt, Még nem láttam olyant mikor egy ejtős megúszta a fellegekbe kapaszkodva! 🙂
nagyapó!
Ez csak a Te, és bandád jövője! Azt hiszitek így meg tudjátok “venni” a következő választást!
Ebből már a nép nagy része nem kér! Észre kéne venni!
A Fidesz gyakorlatilag megpuccsolná a többpártrendszert,
hiszen a kompenzáció eltörlésével még igazságtalanabbá tenné az eddig is aránytalan választási rendszert. Az 53 százalékos társadalmi támogatottságból kapott torz módon kétharmados parlamenti többséget a Fidesz-KDNP, így ez az újabb aránytorzítás már az egypártrendszer felé tett ugrást jelentené- áll Dúró Dóra, a Jobbik szóvivőjének közleményében.
A választási rendszer ilyen mértékű eltorzítását a Fidesz sem gondolhatja komolyan, legújabb – ki tudja, hányadik – javaslatuk célja bizonyára csak az ellenzék és a szavazók tűrésküszöbének tágítása. A többpártrendszer jelképessé szűkítése nem szerepelt a kormánypárt programjában, a választók erre sem adtak felhatalmazást. A Jobbik szerint épphogy a választási rendszer arányosítására lenne szükség a német modell magyarországi meghonosításával, amely politológus szemmel is a legigazságosabb: az egyéni választókerületek megtartásával biztosít a választók szavazatarányának megfelelő parlamenti összetételt – hangsúlyozza a közlemény.
A töredékszavazatok eltörlése azt jelentené, hogy a nem győztes egyéni jelöltekre adott szavazatok teljes egészében elvesznek, ami így a jelenleginél is igazságtalanabb, a választók valódi akaratát nem tükröző eredményt hozna, és az őszinte szavazás ellen hatna. Egyértelmű, hogy ki jár jól ezzel a szabályozással: csak a Fidesz! A győztes mindent visz elve alapján a mindenkori ellenzék parlamenti súlya szimbolikussá válna a túlhatalommal szemben – zárul a közlemény.
barikad.hu
Ezen őszinte, nem őszinte beírásokkal, szerintem a tesztelők részére kiegészítő információkat juttatnak el! S nem hiszem, hogy többet! “Ment-e a világ elébb, a könyv által?” Ment……….(Vörösmarty M.: Gondolatok a könyvtárban c. verséből) Nos gondolom az őszinte beírók is ebben reménykednek, de van-e kiút?! S ha igen, merre és milyen irányban? Ez a tét e világon igazán, s nem csak költői kérdésként! A pártokat el kellene már egy kicsit….. felejteni, és magasabb szinten, régiókban, az emberiség jövőjén gondolkodni. Elvont polémiákat hagyjuk a “hazudozókra,” mert ők mind azt megélhetésükért teszik.(tisztelet a kivétel)
Találós kérdés?
Lehet-e 40%-os támogatottsággal 2/3-os többséget szerezni? (Az új szabályok szerint.)
Vajon miért nem szüntetik meg a csatolt listákat és írják elő, hogy csak az a párt alkothat parlamenti frakciót, amelyik tudott országos listát állítani?!
zoltán!
Miért ne lehetne?!
A mostani kétharmadot is a póógárok felének a kétharmada, vagyis a jogosultak 27%-a juttatta fityisznek!!! 🙂
Hát igen. A hazudozóknak kisebb lesz a lehetőségük. Nagyon kell dolgozniuk, hogy a zemberek valamelyest higgyenek nekik. A zemeszp, a Jobbik, és a zelemp koalíciója nehezen fog többséget szerezni. Az, hogy szidják Kínát Tibet miatt, de nem szidják az újgorok, miatt, valamint nem állnak ki a felvidéki, délvidéki magyarok, a megölt iraki százezrek miatt, nem fog győzelemre vinni, mert a polgárok (a zemberek), átlátnak a szitán.
Érdekes dolog, hogy ha valaki trágár, bunkó, alpári (bocs, ha nem ismerik a szót), az mind baloldali zember. L.CsepeliNo1
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
grün!
Nem egészen így értettem.
A leadott szavazatok 40%-ával lehet-e majd 2/3-ot szerezni?!
nagyapó!
Csak egy APEH-os bölcsesség ide:
“Nyugtával dicsérjük a napot!” 🙂