Helyi Téma
Gazsó Ferenc szociológussal a kormányváltásról, a magyar politikai és gazdasági eliten belül zajló változásokról beszélgettünk. Az elitkutató szakember szerint az MSZP belátható időn belül nem lesz a Fidesz váltópártja, az országot kormányzó új elit eddigi lépései pedig bizakodásra adhatnak okot.
– Hogyan érintette a magyar társadalmi elitet a kormányváltás és a nagyarányú belpolitikai hatalmi átrendeződés?
– Alapvetően három nagy elitcsoportot különböztetünk meg, amelyek minden társadalmi folyamatban érintettek. Ezek: a gazdasági elit, a politikai elit és az értelmiség. A politikai osztály belső erőpozíciói drámaian átrendeződtek. Az SZDSZ felmorzsolódott, az önmagát baloldali pártként aposztrofáló, valójában neoliberális politikát érvényesítő MSZP pedig középpárttá zsugorodott. A magyar gazdasági elit nagyobbik részében pozitív várakozásokat kelthetett, hogy a kormányváltással olyan erő került hatalomra, amelyik növelni igyekszik a hazai gazdaság versenyképességét. Az országban működő globális tőkét azonban rosszul érintette a különadó, továbbá a támogatási és adózási kedvezmények kilátásba helyezett megnyirbálása. Az érintettek nem nyugodtak bele ezekbe a fejleményekbe, bizonyos csoportok az uniónál is panaszt tettek. Az értelmiség helyzete nem változott lényegesen, bár az kétségtelen, hogy azok a csoportok, amelyek a neoliberális kormányok idején felfutóban voltak, most teret veszítettek.
– Mi a véleménye az országot irányító új elitről?
– Korai lenne még mértékadó véleményt mondani az új helyzetről. A Fidesz-kormány a rendszerváltás után kialakult torz kapitalizmus korrekciójának szándékát és az országot csődbe juttató gazdaság- és társadalompolitika gyökeres átalakítását helyezte kilátásba. Mindez sokakban pozitív várakozásokat és reményeket keltett. Orbán Viktor látványosan próbálja tágítani a gazdaságpolitika szuverén alakításának a lehetőségét. Ezek a törekvések széles körű társadalmi támogatást élveznek. A technikai végrehajtás azonban esetenként kívánnivalót hagy maga után. Például a magánnyugdíjpénztári rendszer átalakítása helyes, sőt, elodázhatatlan döntés volt. De a megvalósítás körüli kommunikációs problémák túlságosan széles támadási felületet nyitottak, amelyet az ellenérdekelt csoportok ki is használtak.
– Ön az MSZP belső ellenzékének számító Társadalompolitikai Tagozat tiszteletbeli elnöke volt, amíg a tagozatot fel nem oszlatta a Gyurcsány-féle pártvezetés. Hogyan látja kívülről a szocialista párt helyzetét? Lesz még az MSZP a Fidesz váltópártja, vagy ez a lehetőség végleg a múlté?
– Az MSZP aligha tehet szert váltópárti pozícióra, legalábbis belátható időn belül nem. Támogatói nagy részét elveszítette, Gyurcsány és Bajnai hiteltelenítette, csődbe vitte a pártot. Nyolc-tíz százalék stabil szavazójuk lehet, ez legfeljebb mintegy 800 ezer embert jelent. Ennyi szavazó ahhoz elegendő, hogy biztosítsa az MSZP számára a túlélést és a parlamenti jelenlétet, hacsak végleg szét nem feszítik a pártot a belső ellentétek. Az MSZP véleményem szerint eljátszotta az emberek bizalmát. Három alkalommal volt kormányon, de egyszer sem sikerült bizonyítania alkalmasságát az ország vezetésére.
Az MSZP országos gyűlése döntötte el az MSZP sorsát, amikor ismételten nagy többséggel választotta meg pártelnöknek, ezzel is kinyilvánította, hogy vele együtt kivánnak bukni. Sikerült nekik.
http://www.hunhir.info/?pid=hirek&id=25181 – Tárolt változat Olvasó: Buktassuk meg Bajnait is!
A párt sorsát az a közel kétszáz képviselő pecsételte meg, akik 2008-ban ragaszkodtak a képviselői székükhöz és nem mondtak le.
A 2010-es megsemmisítő eredmény kapzsiságuk, hataloméhségük következménye.
Most meg – otthonukat hátrahagyva – bujkálnak.
Még valamikor korábban Feri a kamerák elött kiabálta megcsináltuk na mostennek köszönhetik, hogy befejezik.Az utolsó pedig zárja az ajtot gondosan
kuku!
Ha befejezték akkor miért kell zárni a zajtót?
Lop itt még valaki Rajtuk kívül?! 🙂
Gazsó jó példája annak, hogy a gyurcsányi ámokfutás a saját politikai oldalukat is tönkretette.