Magyar Nemzet
Húsz évvel ezelőtt, 1990. október 25-én kezdődött a rendszerváltozás utáni hónapok legsúlyosabb eseménye, az úgynevezett taxisblokád. A taxisok, a fuvarozók és a hozzájuk csatlakozó civilek gyakorlatilag napokra megbénították Budapest és az egész ország közlekedését az akkoriban szokatlanul magas benzináremelés miatt.
Sokak szerint a tiltakozás valójában egy kormánybuktató puccs előkészülete volt, amelyet az SZDSZ és/vagy a titkosszolgálat szervezett, mások úgy vélik, az akkori kormány titkolózása és szerencsétlen kommunikációja vezetett a spontán társadalmi engedetlenséghez. Írásainkban az akkori szereplők közül szólaltatunk meg néhányat, hogyan értékelik ma, húsz évvel az események után a taxisblokádot.
Húsz éve, 1990. október 25. és 28. között taxisblokád bénította meg az ország közlekedését. A váratlanul bejelentett, október 26-án életbe lépő 65 százalékos benzináremelés ellen tiltakozva a taxisok és magánfuvarozók megbénították előbb Budapest forgalmát, majd a közúti közlekedést az ország nagy részében. A tiltakozó mozgalom október 28-án az Érdekegyeztető Tanács ülésén a munkavállalók, a munkaadók és a kormány közötti kompromisszumos megállapodással ért véget. Az események összefoglalóját itt olvashatják.
Sokszor beszéltünk édesapámmal a taxisblokádról, és többször elmondta, hogy pont az akkori események miatt nem mert az első szabadon választott kormány bizonyos lépéseket megtenni, amelyek szükségesek lettek volna – mondta el lapunknak Antall Péter, az egykori miniszterelnök gyermeke. Antall szerint ez nem egy spontán esemény volt, hanem egy puccskísérlet. Vele szemben Horváth Pál, a blokád egyik szervezője az MNO-nak kijelentette, hogy egyetlen párt sem állt mögöttük, és csupán a kormány pökhendisége váltotta ki a fuvarozói társadalom egységes fellépését. Antall Péter és Horváth Pál visszaemlékezéseiről bővebben itt.
Bölcs döntés volt-e azonnal bejelenteni a benzináremelést? Miért volt rengeteg taxis a rendszerváltás Magyarországán? Mi volt a szerepük a titkosszolgálatoknak a taxisblokádban? Hogyan viszonyultak a parlamenti pártok az útlezárásokhoz? Többek között erről beszélgettünk Szécsi Árpád politológussal a taxisblokád huszadik évfordulóján.
A taxisblokád megoldásában, a kormány és a fuvarozók közti tárgyalások sikeres lezárásában nagy szerepe volt a Lezsák Sándor által szervezett kormánypárti tüntetésnek is. Az Országgyűlés mostani alelnöke akkor „csupán” a vezető kormánypárt, az MDF elnökségi tagja volt, nem vállalt kormányzati szerepet, és képviselőséget sem. Lezsák Sándor, a Nemzeti Fórum elnöke néhány személyes élményét is megosztotta velünk.
http://www.hallotaxi.hu/index.php?pg=news_16_93
Akkor még azt hittük, amit mostmár tudunk?
Kedves olvasók!
Utáltam a taxis blokádot, mert hazug volt.
Valójában nem a benzinárról szólt, hanem politikai erőfölényről.
Én akkor vártam a ház alapozásához a kész betont, amit nem tudtak behozni, mert a híd le volt zárva.
Három nappal később, amikor meghozták a betont, már kétszer bedőlt az alapárkom a késedelem miatt. Nem bocsátom meg az szdsz által nekem kreált plusz munkát.
Üdv menyus
Le kellett volna fedni az árkot, ne tudja bemosni az eső…esett egyáltalán azokban a napokban? Én örültem volna, ha tovább tart a balhé, jó kibúvóul szolgált volna a munka alól…
A szoclib oldal már akkor megpróbált hazugsággal uralomra kerülni. Ez akkor nem sikerült nekik, pedig az egész média lázította a tömegeket. A felheccelt taxisok mellett – azóta utálom őket, mert nem kértek bocsánatot – résztvettek az akkori állami vállalatok tehetautói, a volt komcsi vezetők jóváhagyásával.
A blokád sikerült, de amikor az MDF-es tömeg elindult a Margit híd felé, az egész buborék kipukkadt.
A szoclib oldal azóta – hazudozásaikkal- még kétszer hatalomra került, így sikerült tönkretennie az országot.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Emlékszem: az MDF-es “tömeg” a részeg belügyminiszter Horváth Balázzsal egyetemben a magyar történelem legszánalmasabb s legnevetségesebb megnyilvánulása volt. És: tiszta lett a levegő mindenféle értelemben.
Katona voltam. Teherautó hozott haza Tápiószecsőről. simán.