Magyar Hírlap, Csepel.info
A Kispál és a Borz búcsúkoncertjével megkezdődött tegnap a Sziget Fesztivál. Ma Cseh Tamás emléke előtt hajtanak fejet, holnaptól pedig a világsztároké lesz a nagyszínpad: a Madness, az Iron Maiden, a Faithless, a Kasabian és a The Hives követi egymást. Körülnéztünk, és körülírtuk a minimálprogramot.
Válság van. És eltelt egy jó darab idő az első Sziget óta – a fellépők generációja is lecserélődött, meg a közönségé is. Talán ez lehet az oka annak, hogy az öregedő rókák úgy érzik: a Madnessen és Nina Hagenen kívül nem kapnak semmi olyan igazán extrát – persze, miután járt már itt Nick Cave, Patti Smith, Iggy Pop és Peter Hammill, körülbelül a Stonest kellett volna a Szigetre hívni, hogy ne fanyalogjon az elkényeztetett látogató, aki a világzenei színpad kínálatát is szomorúan tekinti át: Khaled, Rachid Taha és az Orange Blossom után az idei felhozatal – khm – gyenge.
Még akkor is, ha az immár tiszteletbeli magyar állampolgárnak tekinthető Buena Vista- és Oi Va Voi-tagokon kívül is lépnek itt fel gyöngyszemek: például a Mahala Rai Banda Romániából és a jó öreg Parno graszt. A fesztiválújszülöttek ki ne hagyják a Rotfrontot, ezt a Berlinben élő, külföldiekből alakult zenekart, amelyet Gryllus Dorka és Wahorn Simon is erősít.
A nagyszínpadon a The Hives, a Madness, a visszatérő Faithless és a Public Image ltd., valamint az Iron Maiden, a Kasabian és Mika kerül sztárszerepbe – és ki ne hagyjuk a Tankcsapdát, az egyetlen olyan magyar zenekart, amely a „rendes” Sziget-programban nagyszínpadképesnek ítéltetett a rendezők által. (A Tankcsapdáról annyit, hogy az országimázs-építés egyik legfontosabb eleme lehet a szigeten: tavaly találkoztunk finn Tankcsapda-rajongókkal, azt mondják, a Szigeten szerették meg a zenekart.)
Az A38 színpadon inkább a gyöngyszemekre érdemes vadászni: Kovács Kati és a Qualitones, az angol Gorillaz Sound System, Grandpierre Attila legendás zenekara, a VHK, a Yeasayer és maga Nina Hagen is itt látható majd – utóbbival kapcsolatban annyit, hogy azért nehogy már arra a színpadra legyen való, amelyre az Alvin és a Mókusok…
A metálsátorban, amelynek az elnevezését az idén MTV Headbangers Ball Színpadra magyarosították – mondjuk elképzeljük, amint valaki azt hadarja a mobilba éjjel kettőkor: „az-emtévé-headbangers-ball-színpadon vagyok” – olyan fellépőkkel találkozhatunk, mint a Children of Bodom, a The 69 Eyes vagy Fear Factory. Az Mr2 színpad nem kínál túl sok meglepetést: azokat hallhatjuk élőben, akik egész évben hallhatók a rádióban: Péterfy Bori, a Quimby, a HSS, a 30Y, Takáts Eszter, a PASO és a többiek terjesztik itt majd a hazai zenei kultúrát. Ha marad még energia, a Civil szigeten egészen extrém helyszínekre látogathatunk: a kedvencünk az Ismerd meg a Nemzeti Bankot! és a Fiatalok a Nukleáris Energetikáért sátor. A tavaly is sikeres Hungarikum faluban 2010-ben a fő téma az aratás és a kenyér: a hetet a magyar búzának, a hatalmas alföldi kenyereknek, a rábaközi perecnek, a töpörtyűs pogácsának és az aratáshoz kapcsolódó szokásoknak szentelik.
Az Iparművészeti Múzeum abszolút up to date programmal érkezik a Múzeumnegyedbe: programjukat a nemrég elhunyt Malcolm Mclarenneek és a punk divatnak szentelik – de az összes fővárosi múzeum, és a debreceni Modem is izgalmas tárlatokkal jön. Nem érdemes kihagyni a Nagy utcaszínházat és az Octopus helyszínt sem, ezenkívül külön helyszínen mutatkozik be hazánk mint az unió következő évi elnöke.
Grasselly Lili
Ez az, amiért végül nem mentünk el
Ő a magyar Viszockij – mondtam, mondanám egy orosznak. Ő a magyar Leonard Cohen vagy a magyar Bob Dylan – mondtam, mondanám egy amerikainak, ha el akarnám mesélni, és nem értené, hogy a Cseh Tamás-jelenségben nem a viszockijosságon vagy a leonardcohenességen van a hangsúly, hanem azon, hogy magyar. Mert sehol máshol nem érthető úgy, hogy pontosan meglegyen. Magyarország nélkül, Budapest nélkül Cseh Tamás maximum dekódolható, de nem érthető.
Külföldön akkor hallgatunk Cseh Tamást, ha hiányzik a Keleti pályaudvar mocska. Amikor hazagondolunk. Amiért végül nem mentünk el. Ha úgy tetszik, Cseh Tamás az egyik oka annak, hogy abszurdországból nem mentünk el. A másik meg az, amiről énekel. Meglehet, Közép-Európában még érthetnék – mert Közép-Európával egy volt a gyerekszobánk, a Monarchia, és egy a börtönünk a szocializmus rögös útján, és egy periférián öljük egymást az új világban –, csak hát Közép-Európa rajtunk kívül nem tud magyarul, mi pedig nem tudunk közép-európaiul.
Így maradunk magunkra a csak itt érthető Cseh Tamással, Horváth Anna zöld takarójával, a hetvennégyes büdös ágyakkal, a vitézlő magyarral, dohányszemcsés zakózsebekkel és a kérdéssel: száz év múlva ki tud majd itt magyarul? Ma, a nulladik napon, az emléklemez bemutatóján mások mellett a Csík zenekar, Másik János, a Napra, Palya Bea, a Balaton, a Quimby, Legát Tibor, Bognár Szilvia és Herczku Ágnes lép fel Cseh Tamás-dalokkal. És amíg a Cseh Tamás-dalokat érti valaki, pontosan, ahogy csak itt lehet, addig vagyunk. A többi csak duma.
Péntek Orsolya
A TCS azért van nagyszínpadon, mert divatzenekar. Zeneileg és mondanivalóban sem emelkedik sok remek magyar banda fölé.
Tudnék sorolni jópár olyan bandát, amely erősebb, mint a TCS. Csak hát őket nem is hívják meg a Szigetre, mert nem illenek az imázs. Lord, EDDA Művek pl. A résztvevők közül a legjobb banda egyértelműen a Kalapács lesz, amely őszinte metálzenét és szívbemarkoló, fájóan igaz szövegeket tartogat a nagyérdeműnek.
A Hírlapnak meg nem tudom mi baja az Alvin és a mókusokkal, évek óta az egyik legnagyobb közönséggel rendelkező punk-rock banda.
Lord? EDDA Mûvek? Kicsit régen volt már.
A nagyszínpad pedig azoknak való, akik meg tudják tölteni az elôtte lévô teret. Hiába szeretik sokan az Alvint, a Tankcsapdára kíváncsiak sokkal többen vannak. Ez van.
Edda?:) Ne röhögtess!:)))))))
Az Edda zenéjében mi a mondani való??? Jaaaa, már tudom, hogy aki paradicsommal dobál az egy ****,****,****,***,.. stb!:)
nem Jani: látom, azt a kevés mûveltségedet is a youtube-ról szeded…
Edda Művek : Kínoz egy ének
Süllyedő utakon összedölt házak,
A kidobott tükrök valakire várnak.
Hűvös éjjeleken, ha eltompulnak a fények,
A házak fölött száll, kínoz egy ének.
Olcsó cigid, szívod és fújod,
Önmagad egyre, egyre nehezebben húzod.
Fejed lehajtanád, padra vagy földre,
De lesnek rád fák mögé rejtőzve.
Ref.:
Veletek nőttem fel, házak, városok,
Fáradt villamosok, kőhidak.
Hűvös éjjeleken, ha eltompulnak a fények,
Vadítja lelkem, kínoz egy ének.
Mondd el, mit szeretnél,
Te kicsi, te nagy, csúnya, és szép,
Vagy régen elveszett, amire vágysz,
És kínoz egy ének, akárhol jársz.
Vasúti várótermek, pénznyelő automaták,
Zsúfolt vonatok, részeg katonák.
Hűvös éjjeleken, ha eltompulnak a fények,
A házak fölött száll, kínoz egy ének.
Éjszaka van, a hold a földre ásít,
A falak mögött az altató még kábít.
Autók rohannak, keletnek és délnek,
Minden utcán kísért egy ének.
Személyeskedj csak ez jól áll neked…
Ha ez neked mondani való akkor az első mondatomon senkinek nem szabad csodálkoznia…
vagy csak nem te vagy a Pataki?:) Kis szélsőjobbos többszínű nőverő…. Paradicsomos vagy még?
Aki youtube-on hallgat zenét mint te, az nem tudja mi a zene, mert ott kevés kivétellel csak hulladék van.
Youtube-on szinte minden fent van, kedves nem jani. Az EDDA régen is isteni zenekar volt és ma is, minden mondanivalójával együtt. Aki magyar, aki ember, érti, hogy mit mond a zenekar.
Pataki magánélete, kitörései már egy másik történet. Az EDDA még ma is meg tudja tölteni az Agárdi Popstrandot, vagy a Pecsát, az EDDA ma is ott van az EMI táborban, a Lord szintén népes közönséggel bír, úgy, hogy lényegében sehol nem játsszák a rádiók a zenéjüket.
nem Jani: semmit nem tudsz az internetrôl… sem…
Mert a mai magyar rádiók az igénytelenségre tettek nagy esküt.
A Roxy és a Rise FM féle elektronikus zene ezen a téren nem minősítendő, ízlések és pofonok, de egy biztos, mondani nem mond nekünk az a “zene” semmit.
A Rádió 1-en a rengeteg pop, R’n’B és dance között felbukkan egy-egy minőségibb zenekaros dal, mint Santana egy-egy dala, vagy a Nickelback valamely szerzeménye. A Class FM és a Neo pedig minősíthetetlen divatzenéket nyomat, amiért már odakapcsolni is kár. Egydalos előadók, divatbandák aktuális slágerei (TCS, Hooligans), igénytelen nyafogás. Hát ezt értik ők zene alatt, a fő, hogy ne mondjon a dal semmit a hallgatónak. Mert még a végén el kezdene gondolkodni.
A Sziget ugyanezen a vonalon mozog, dagonyázz a mocsokban, szívjál be, részegedj le a végtelenségig és utána teljesen mindegy, hogy mi szól. A hatalmas kínálatból alig-alig van értékelhető banda. A VOLT-on sokkal komolyabb volt a felhozatal.
Pataki szélsőjobbos? Eddig mindig fideszesnek volt kikiáltva. Talán holnap már gárdista lesz, holnapután meg nyilas? :O
“nem Jani”!
Ordít rólad a műveltség úgy általában!
Én az Edda helyett Cseh Tamásra szavaznék…http://www.youtube.com/watch?v=wIztvzr5TZ8
Cseh Tamás
Mikor általános oskolában az iskola rádióba lejátszottuk deviáns SCH barátommal a “Buta kamasz ” c nótát utána egy kis Európa kiadót. Persze senki nem értette csak az igazgató…. márc 15.
Koncert a zeneakadémián, voltunk vagy harmincan, még a Bereményi is ott volt , pedig utál szerepelni.
Két három éve volt az utolsó koncertjei közt mikor elmentem megint .Nem is tudom , melyik színházba Üllői úton. Már rég tudta hogy haldoklik, érezni lehetett , hogy tiszta szívvel énekel , azok az emberek erejével és akarásával akik már tudják ez az utolsó is lehet. Nincs alku nem csak eljátszik a gondolattal tudja , hogy bár mindannyiunk napjai meg vannak számlálva. De neki már nagyon közel az utolsó…. .
Soha semelyik rendszer nem szerette “nincs itt már irány” a temetése napján egyik rádió sem adott le egy számát sem, azóta sem hallottam tőle semmit.
Legyen könnyű neki a föld.
Cseh Tamás nem “fideszes” volt, hanem orbánista. Ő is hitt OV-ban, bízott benne,s ennek a bizalomnak remélem mindannyiunk érdekében, hogy Orbán Viktor és csapata meg fog felelni.