Népszabadság
Nyáron bizonyosan új pártelnöke lesz az MSZP-nek, a teljes tisztújítás a jelenlegi forgatókönyv szerint az önkormányzati választások után várható. Mesterházy Attila támogatottsága erős, de Gyurcsány Ferenc mozgására is oda kell figyelni. A pártmegújulás új nevet és logót is hozhat.
Az MSZP által a következő négy év feladataként meghirdetett „demokratikus kontrollnak” leginkább akkor van értelme, ha a Fidesz nem tudja megszerezni a parlamenti kétharmadot: erre azonban elsősorban matematikai esély van, ráadásul – ahogyan Lendvai Ildikó pártelnök korábban is hangsúlyozta – ez már nem csak az MSZP-n múlik. Azzal azonban, hogy a bukó kormánypárt eléri a húszszázalékos támogatottságot, illetve a Jobbikot a harmadik helyre szorította – bár utóbb többen is bevallják: valós félelem volt, hogy ők lesznek a harmadikak –, az MSZP tulajdonképpen elérte azt, amit saját maga elé tűzött célul. Sokan már az április 25. utáni pártépítésre és pozíciófogásra készülnek. Több forrásunk szerint házon belül az egyik legforróbb kérdés az: melyik MSZP-s politikus kaphatja meg az Országygyűlés egyik alelnöki posztját.
Új jelölt, új program = új pártelnök?
Értesüléseink szerint abban már egyfajta egyezség született, hogy a második forduló után Lendvai Ildikó lemond posztjáról. A pártelnök már megválasztása idején közölte, hogy csak a következő tisztújításig vállalja a feladatot; a választások után pedig ez elkerülhetetlen. Egységes a pártvezetés abban is, hogy Lendvai Mesterházy Attila kormányfőjelöltet ajánlja majd a párt élére. Mesterházy megőrizné a frakcióvezetői posztot is.
Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy Mesterházy épp azért, mert újfajta politikai stílust, újfajta párton belüli politizálást kíván megvalósítani, nem fogja engedni, hogy „fejek felett átnyúló kiegyezés” eredményeként kapjon pártelnöki megbízatást. Vállalja a feladatot, de csak ha a kongresszus is úgy dönt. Utóbbinak különösebb akadálya nem lehet, személye mögött határozott egység mutatkozik. A pártalapszabály lehetővé teszi (ahogyan történt ez Gyurcsány Ferenc lemondása után is), hogy az elnök lemondása esetén ne legyen teljes, alulról felmenő tisztújítás, hanem csak a legfelsőbb vezető helyére válasszanak új embert.
Úgy tudjuk, hogy a pártvezetés legbefolyásosabb tagjai abban is azonos állásponton vannak, hogy a párt egységének megőrzése érdekében a legjobb forgatókönyv, ha a választások második fordulója után „csak” pártelnököt választanak, az önkormányzati választások után pedig megtartják a szükséges, teljes tisztújítást. Döntően azért, hogy kidolgozzák az új politizálási és működési módot és az új alapszabály szerint válasszanak már helyi és országos vezetést. Ha erre ugyanis most kerülne sor, akkor semmi nem változna. Az alsóbb szinteken most természetes elégedetlenség hallatszik. Nem is elsősorban a jelenlegi vezetés leváltását szorgalmazzák többen, inkább a párt mielőbbi megújulását, felfrissítését látják szükségesnek. Ennek szólt egyébként az a szimbolikus lépés, hogy az első forduló utáni Mesterházy-nyilatkozat alatt nem a párt „nagy öregjei” álltak a kormányfőjelölt mögött, hanem a kampányt segítő fiatalok.
Erőviszony-arányosítás
A megújulást a különböző megyei szervezetekben is egyre többen szorgalmazzák. Ez elsősorban azokban a régiókban erősödik, amelyek korábban az MSZP „erősmegyéinek” számítottak, most pedig nem egy helyen még a Jobbik is megelőzte a szocialistákat. Az bizonyosan okoz majd némi feszültséget a későbbi tisztújítás során, hogy épp azokban a megyékben szerepelt rosszul a párt (például: Borsod, Pest, Szabolcs), amelyek egyébként a kongresszusi küldöttszámok miatt „izommegyéknek” számítanak. Az már bizonyos, hogy a megújulás a pártstruktúra átalakítását is magával hozza, a megfelelő alapszabály-módosítás, arányosítás elkerülhetetlennek látszik.
A BKV-botrányok és egyéb nézeteltérések miatt a budapesti vezetés lemondását is újra szeretnék elérni néhányan. Úgy tudjuk, hogy a fővárosi elnök, Burány Sándor szűk körben már az első forduló előtt közölte: rossz eredmény esetén azonnal lemond. Az eredmények azonban jobbak lettek a vártnál, továbbra is a fővárosban a legtámogatottabb a párt. A fővárosi elnökség úgy látja: az önkormányzati választásokig nincs értelme megbolygatni az egységet, utána jöjjön, aminek jönnie kell.
Minden forrás csökken
Lapunk bennfentes forrásai azt állítják: a következő időszakban Gyurcsány Ferenc – bár arról beszélt, hogy sokkal aktívabb szerepet szán magának májustól – inkább a háttérben maradhat; nem kizárva, hogy például az önkormányzati választások után tartandó teljes tisztújítás során valamely pozícióért (akár pártelnökiért) elindul. Az jól látszik, hogy az újonnan felépíteni kívánt baloldal, ha nem is minden hidat felégetve, de szakítani kíván a „gyurcsányi hibákkal”. Erre is vonatkozhatott Mesterházy azon hangsúlyos kijelentése az első forduló éjszakáján, amely szerint külön értékelni kell az elmúlt húsz, az elmúlt nyolc és az elmúlt négy évet is. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor továbbra is megkerülhetetlen szereplője lesz az MSZP-nek; teljesen háttérbe szorítani nem akarja, és tegyük hozzá, nem is tudná senki.
Gyurcsány ötéves mandátumát tölti a párt finanszírozásában jelentős szerepet játszó Táncsics Alapítvány élén; a kuratóriumban pedig olyan befolyásos politikusok ülnek, mint Mesterházy Attila, Ujhelyi István alelnök, Simon Gábor, a választmány elnöke vagy épp a Societas (várhatóan hamarosan egyébként leköszönő) első embere, Varga László. Az elnöknek nincs teljhatalma, minden döntést a kuratóriumnak kell meghoznia. A választási vereséggel az MSZP azonban komoly állami támogatástól is elesik. Idén még a befejeződő ciklus mandátumarányában kapott pénzből gazdálkodhatnak, jövőre viszont komolyabb spórolásra kell fognia magát a pártnak. Az elmúlt négy évben kapottmajd egymilliárd forintos támogatás a felére esik, a Táncsics pedig ötszázmillió helyett kétszázötvenmillió forintot kap a költségvetésből. Mivel minden forrás csökken, így minden bevétel is felértékelődik majd.
Ami az új baloldalt illeti, a Népszabadság forrásai biztosra veszik, hogy akár még az önkormányzati választások előtt újra fogják gondolni és gondoltatni az MSZP „brandjét”, a név és logó esetleges lecserélését. Nem kizárt ugyanis, hogy új névvel (például: Új Baloldal) és új logóval vág neki az MSZP a következő négy évnek – erről várhatóan pártszavazást írnak ki, s nem egy szűk csoport dönt majd róla.
Hét nap, hét sajtótájékoztató a demokráciáért, a teljhatalom ellen – ez az MSZP kommunikációs stratégiája a második fordulóig hátralévő utolsó héten. Az „állva maradt” ötvenhét körzetben az eddigi kampánytechnikával kampányolnak, szórólapokon hívják fel a figyelmet a második forduló valódi tétjére. Több mint ötven egyéni választókerületben új, második fordulós óriásplakáttal szólítják aktivitásra első fordulós támogatóikat és „mindazokat, akik meg akarják akadályozni Orbán Viktor korlátlan teljhatalmát”. Sok helyütt külön levelet küldenek az első választóknak és a nyugdíjaskorúaknak is; van, ahol neves támogató szólít a jelöltek támogatására. Az utolsó hét napban minden „szabad demokratát, magyar demokratát, szociáldemokratát” arra buzdítanak, hogy vegyenek részt, támogassák az MSZP jelöltjeit a kétharmad megakadályozásáért.
Forrás: Népszabadság
Lehetne az új név pl: Sz@rháziak
“Az utolsó hét napban minden „szabad demokratát, magyar demokratát, szociáldemokratát” arra buzdítanak, hogy vegyenek részt, támogassák az MSZP jelöltjeit a kétharmad megakadályozásáért.” – Gyerekek.Ha úgy kormányoztatok volna, ahogy egy SZOCIALISTA párttól elvárható lett volna, akkor nem kéne a 2/3 miatt aggódnotok. Nem kellett volna 8 évig sanyargatni ezt a népet! Mert a szuperbruttósításon (ami max. pár 1000 Ft plusszjövedelmet jelent) kívül, ez a kormány a 8 év alatt semmi olyat nem adott, amivel az embereknek egy kicsivel több pénz maradt a zsebükben!!!!! ÉS EZ HIBA! Hiába világválság, meg hiába reformok kellettek, DE NEM ÍGY! Ez túl sokkba került! Mind a népnek, mind a pártnak!
Hiába mond le Lendvai, a Parlamentben sajnos még látni fogjuk, bár álmomban ne jöjjön ez a nő elő!!!!! cenzor korában nem aggódott a pártállam miatt?????? gerinctelen, morál nélküli !
Lengyel László végre azzal foglalkozik, amivel kell:
Az MSZP-t újjá kell szervezni – Gyurcsány nélkül
http://hvg.hu/velemeny/20100419_lengyel_mszp_gyurcsany?s=hk
Szerintem az lenne tisztességes az MSZP-től, ha egy új elnökség maga jelentené fel a régit, és be is nyújtanák a bizonyítékokat.
Várható volt, hogy egy ilyen pofon után belső konfliktusok jelentkeznek a szociknál. Kérdés, hogy hány táborra fog esni az MSZP?
Ki az a szemüveges “hölgy”, aki minden egyes sajtótájékoztatón, mindig ugyan abban a pózban látható? talán egy fontos személy??????
Az MSZP egy demokratikus párt, természetes, hogy időnként cserélődnek a vezetők. Ellenben a Fideszben már régóta egy személy köré koncentrálódik a hatalom, és ha ez az illető hirtelen eltűnne, a nyomában keletkező hatalmi vákuum összeroppantaná az egész pártszervezetet.
Persze Zed. Az MSZP az a demokratikus párt, amelyet egy diktatúra cenzora vezet, ahol a pártkassza és a BKV kassza ugyanaz, és amely néha nemcsak közpénzt, de más pártok nevét is ellopja.
Az lenne a legtisztességesebb ha mind bevonulnának a tömlöcbe.
Csak nehogy úgy járjon az MSZP mint az MDF?
Először megbokrosodott, aztán herényire zsugorodott, most meg alulról szagolja az ibolyát.
zed-nek ebben igaza van: “Ellenben a Fideszben már régóta egy személy köré koncentrálódik a hatalom”.
Ma reggel láttam egy újságot (nem pártlap!!), összesen 8 oldalt számlált, a 8 oldalon 10 db Orbán Viktor ábrázoló kép volt fellelhető. Amúgy azt se bánnám ha 50 db Orbán kép lenne benne, csak egy kicsit furcsa, vagy nem?
Szerintem az elvakult, Tóth Mária-féle Orbánhívő magányos hölgyek a Vezér fényképeire szoktak… 🙂
…szerintem dugják gulyást és társait dutyiba,az kissé jelentősen csökkentené a belső feszültséget mind párton belül és a szavazóknál is…mert bűnözőkre mégsem alapozhatunk…
Érdekesen kezdődik a mondatod:
Szerintem dugják gulyást…
Lehet igazad lesz!:)
Próbáld ki a mondatot így: dutyiban
Az Mszp NEM egy demokratikus párt. Az Mszp “kiskirályok” pártja. Akik azt hiszik, hogy…, pedig DEHOGY! A Fideszben egy személy köré koncentrálódik a hatalom, míg az MSZ-ben Szili mögé, Kiss Péter mögé, Szekeres mögé, Gyurcsány mögé, Hiller mögé, Lendvai mögé, és Kovács mögé koncentrálódik a hatalom. És “VOLT” még HAGYÓ is… A vezetésben ezek az emberek cserélgetik egymást…
“ha ez az illető hirtelen eltűnne, a nyomában keletkező hatalmi vákuum összeroppantaná az egész pártszervezetet.” – na ez az, ami most már nem igaz. Bár kétségtelen, hogy lenne némi belharc, de pl. a Kósa nagyon is be tudná tölteni azt az űrt!
@LB:
“Bár kétségtelen, hogy lenne némi belharc, de pl. a Kósa nagyon is be tudná tölteni azt az űrt!”
Ja, láttam a Kálmán Olga interjújában is, itt megnézheted az egészet: http://barikad.hu/node/51009
A legnagyobb jaj nem a névvel van elvtársak!
Az baj, hogy hazaáruló gazember tolvajok vagytok!
Nem kicsit!
NAGYON!
Nyugger::-)))))
Az új név állítólag GYP lesz: Gyurcsány Párt.
Akik velük tartanak azok pedig a gyépések…:)
zed: “ha ez az illető hirtelen eltűnne”
Van már konkrét terved is?- (pl. tragikus baleset, ámokfutó sorozatgyilkos, labor által kimutathatalan okú infarktus, stb), vagy még csak álmodozol?
Ez a “név- és logo-csere”, ez jó! Kb úgy képzelem, hogy mondjuk három évig, napi rendszerességgel és alapossággal bebaszok és elverem asszonypajtást, gyerekek az utcán nőnek fel, járunk rongyokban, stb. Végül csak beadja a válópert (naná, bátorságot merít…) Erre én, elmegyek armanihoz, veszek egy szép új öltönyt, aztán még szájvíz, brillantin, pacsuli, ami kell. És azt mondom – ekként kellőképpen cassanovásítva – “édes egyetlenem, kezdjünk új életet!!!” meg “ki a bűnös: ne kérdjük! ültessünk virágot!” – és biztosra veszem, hogy asszonypajtásnak SEMMI OKA (sem lehetősége) NEM LEHET (!), hogy elhárítson egy ilyen GÁLÁNS, GAVALLÉR ajánlatot!
karakó: Emlékszel még?
http://index.hu/belfold/freilux/
A “szakmai beszélgetésre”? Hát hogyne!
Azóta Frei ugye a levesbe – nem kicsit, FÉLIG!; gondolom itthon már eztán se lesz “próféta”, de hát annyi übercég van még a világon, ahol nyilván vevők (lennének-vannak) a “zsenijére”….
Ám sebaj, vagy nekünk még TE, aki továbbviszi ezt a fonalat… (“Be jó is lenne – ha eltűnne!…. // talán-ha-mégis-netán-esetleg-véletlenül, tetszés szerint bővíthető fogalmi kört)
http://www.blikk.hu/blikk_galeria/A_Blikk_otletei_az_MSZP_arculatvaltasara
zed, hogy te milyen primitív vagy, az elképesztööööööööööö! hogyan tudsz így élni, anya szült téged?????? szegény.
Ne bántsátok Zed-et! Hiszen párttársam! 😉
Csak Ő még hisz ebben a pártban, vagy inkább azt mondom az érdekei az igénylik, hogy higgyen ebben a pártban. Inkább azt kéne kideríteni, Zed-nek mi van beígérve, hogy ennyire védi a szocikat (csepeli elvtársakat, Csevakot), még a maga árán is?! Hiszen normális szocialista is látja, mi folyt – folyik mind az országban, mind Csepelen. Mindenhol rázós ügyek vannak. Ez nem baloldali (szocialista) hozzáállás! Ez önző – kapzsi – kihasználó – a másikat hülyének néző – és nem utolsó sorban pofátlan hozzáállás! EZ NEM SZOCIALISTA HOZZÁÁLLÁS!