Választás 2010: kígyózó sorok, egy komolyabb balhé

Hírszerző, Index

04

Délután háromra az 50 százalék közelébe ért a választáson részvevők aránya. Az Országgyűlésben kiadó 386 képviselői hely többsége a tapasztalatok és a várakozások szerint már az első fordulóban eldől. 176 országgyűlési képviselőt egyéni választókerületben, 152-t megyei, illetve fővárosi választókerületben (területi választókerületben) listán választanak.

A választásra jogosultak 46,78 százaléka, 3.745.428 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választások első fordulójában 15 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.

A részvételi arány 15 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 49,24 százalék, ami 466.319 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Baranya megyében volt, 43,54 százalék, ebben a megyében 138.949-en voksoltak.

A fővárosban a szavazók 50,72 százaléka, 684.248 választópolgár adta le szavazatát 15 óráig.

Az 1994-es parlamenti választás első fordulójában 37,28 százalék, a 2002-es választáson 51,78 százalék szavazott 15 óráig. A négy évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 48,89 százaléka voksolt 15 óráig.

Ha 7 óráig beáll a sorba, szavazhat

Az ország több pontján a nap folyamán gondot okozott, hogy a lakóhelyüktől távol szavazók számára kijelölt szavazókörökben akár órákig tartó sorbanállás után lehetett csak szavazni.

A sorbanállás keltette káoszt az Országos Választási Bizottság (OVB) vasárnap délutáni ülésén próbálta rendezni. A testület úgy döntött, állásfoglalást ad ki arról, meddig voksolhatnak az igazolással szavazók.

Virág Rudolf, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője az OVB ülésén azt mondta: a jogszabály úgy szól, hogy a szavazatszámláló bizottság elnöke 19 órakor a szavazóhelyiséget bezárja, de azok a választópolgárok, akik a szavazóhelyiségben vagy az előterében tartózkodnak, még szavazhatnak.

Kifejtette: a szavazóhelyiség értelmezése egyértelmű, az előteret azonban lehet szűken (az épületre) illetve tágabban is értelmezni. Rámutatott: ez utóbbi megoldás – amely a választópolgár szándékával jobban összhangban van – tulajdonképpen azt jelenti, hogy este 7 órakor a szavazatszámláló bizottság tagja “beáll” a sor végére, és ezzel lezárja a szavazás lehetőségét.

Így azok, aki 7 óra előtt érkeztek a szavazóhelyiség “előterébe”, leadhatják voksukat. Hangsúlyozta, ez a megoldás megfelel a törvény szövegének, és figyelembe veszi a választópolgár szándékát, hogy alkotmányos jogát gyakorolja.

Az OVB tagjai úgy határoztak, állásfoglalásban foglalkoznak a kérdéssel, annak szövegére az ülés későbbi részén térnek vissza.

Virág Rudolf beszélt arról is, hogy amennyiben egy szavazókörben egy urna “betelik”, akkor sem fejeződik be a szavazás, mivel a szavazókörök az illetékes választási irodától igényelhetnek tartalékurnákat.

Volt-e voksturizmus-szervezés Szabolcsban?

Szabolcsban a nap folyamás voksturizmus szervezésével vádolta meg vetélytársát az egyik jelölt. A baktalórántházi helyi választási bizottság elutasította a körzet egyik képviselőjelöltjének kifogásait, amelyet szervezett szavazói szállítás, jogtalan névjegyzék használata miatt, valamint a voksok egy részének megsemmisítését kérve tett az első fokon illetékes testületnél.

Ezt a képviselőjelölt közölte vasárnap délután az MTI-vel, kiemelve: a választási bizottság azzal utasította el beadványait, hogy “nem történt kampánycsendsértés”.

A képviselőjelölt “fogalomzavarosnak” nevezte a döntést, mert mint mondta, “nem kampánycsendsértés, hanem választási bűncselekmények gyanújával fordult a bizottsághoz, s annak megállapítását kérte”.

Hozzáfűzte: amint írásban megkapja a szóban kihirdetett döntést, azonnal a területi választási bizottsághoz fellebbez, hiszen konkrét eseteket jelzett, megfelelő bizonyítékokkal alátámasztva.

A képviselőjelölt az MTI-hez is eljuttatott beadványaiban Baktalórántháza, Nyírjákó, Kemecse, Rohod és Székely településeket nevezte meg, ahol szervezetten szállítottak szavazni választókat, és névjegyzék alapján jegyezték, ki voksolt már és kit kell később az urnákhoz vinni. A jelölt a beadványaiban konkrét neveket, járműrendszámokat sorolt fel, hozzátéve, hogy fénykép- és videofelvételek is bizonyítják állításait.

Forrás: Hírszerző

4 hozzászólás “Választás 2010: kígyózó sorok, egy komolyabb balhé” bejegyzésre

  1. loastman szerint:

    Én is igazolással szavaztam. Délelőtt 11kor voltam a Szent Imre téri általános iskolában. Az egyik szavazókörben malmoztak a bizottság tagjai, míg a “nekünk” kijelölt helyen vért pisáltak.
    Nekem az OVB elnöke ne dumáljon arról, hogy az emberek későn mentek szavazni. Mire kijutottam a szavazókörből, már az utcán állt a sor.
    Az a fasza, hogy 2010-et írunk… nesze neked fejlett technika és technológia. Meggyőződésem, hogy nem véltetlenül hozták ezt az új törvényt/szabályt ezek a köcsögök…

  2. nem jani szerint:

    Tuti ezt szándékosan csinálták! A legtöbb ilyen szavazó diák, aki tuti nem MSZP szimpatizáns. Gondolták ,majd csak megunják és hazamennek…. No comment!

  3. Tisztánlátó szerint:

    nem jani!

    Rosszul gondolod, nem arra számítottak, hogy megúnják és hazamennek.

    Mit gondolsz? Miért voltak körbekordonozva?

    Elő volt készítve a balhé. DE ISTENNEK HÁLA MEGINT NEM JÖTT BE NEKIK

    Pedig provokálnak ezerrel. OKOSNAK kell lenni! Nem szabad ugrani semmire.
    Két hetet már guggolva is kivírunk.

Itt lehet hozzászólni !