Inforadio.hu
Soros György szerint a legsúlyosabb pénzügyi válság fenyeget a második világháború óta, és a krízis Európát is érinteni fogja. A magyar származású amerikai befektetési bankár a Der Standard osztrák lap hétfői számában a “piaci fundamentalizmust” okolta a kialakult helyzetért.
Soros György magyar származású amerikai bankár szerint a második világháború óta nem volt olyan mély válság, mint amilyen most fenyegeti a világot.
Az üzletember az osztrák Der Standard napilapban a válság okaként az alapvető, a “piaci fundamentalizmusra” visszavezethető tévedéseket jelölte meg. Soros György hibás felfogásnak nevezte, hogy a pénzpiacok működése egyensúlyozó szerepet tölt be.
“A helyzet sokkal súlyosabb, mint bármelyik, a második világháború óta bekövetkezett pénzügyi válság idején” – fejtette ki véleményét a pénzember, hozzátéve, hogy valójában igen összetett jelenségről van szó.
A George Bush amerikai elnök által körvonalazott, mintegy 130-140 milliárd dolláros gazdasági ösztönző csomagról azt mondta, hogy nem sokat vár tőle. Soros György szerint az Egyesült Államokat recesszió fenyegeti, amely Európára is kihatással lesz. “Meglepő, hogy ezt csak kevesen ismerik fel” – vélekedett.
A nemzetközi hírű bankár egy pódiumbeszélgetés alkalmából tartózkodott Bécsben. Azon egyebek között kifejtette, hogy Európának aktívabb szerepet kellene vállalnia a világ dolgainak intézésében, ami fordítva is igaz: a világnak is nagyobb szüksége van Európa vezetői képességeire.
Soros György szerint az amerikai külpolitika azzal, hogy érdekei érvényre juttatása érdekében elsősorban a katonai beavatkozásra helyezte a hangsúlyt a nemzetközi színtéren, önmagát hozta szorult helyzetbe, és korlátozta az Egyesült Államok irányító pozícióját.
“A közeljövőben meg fog változni ez a cselekvési irány. Az európaiaknak most nem szabad Amerika-ellenes beállítottságot felvenniük, sokkal inkább arra kell törekedniük, hogy globális szerepet vállaljanak” – mondta Soros György.
Forrás: Inforadio.hu
Pánik a tőzsdéken
Zuhanórepülésbe kezdtek az európai indexek hétfő délelőtt, a német DAX index 5 százalékot, a francia CAC-40 4,5 százalékot, a brit FTSE-100 pedig 3.5 százalékot esett. A BUX közel ezer pontot zuhant.
Komoly zuhanórepülésbe kezdtek az európai indexek hétfőn – mondta el az InfoRádióban a Portfolio.hu elemzője. Cserepes Tamás szerint folyamatos a nyomás az európai tőzsdéken, ennek köszönhetően a német DAX index 5 százalékot, a francia CAC-40 4,5 százalékot, a brit FTSE-100 pedig 3.5 százalékot esett.
A Societe Generale körüli pletykák nyomán a Credit Agricole árfolyama 5.2 százalékot, a BNP Paribas 5.9 százalékot esett.
Azonban nemcsak a francia bankok értékelődtek le hétfőn az európai piacokon, az UBS árfolyama 4.3 százalékot esett, a Credit Suisse árfolyama 7.5 százalékkal értékelődött le, a Deutsche Bank árfolyama pedig 5.4 százalékkal menetelt lefelé.
A pánik oka az, hogy ismét feléledtek a félelmek, melyek szerint az európai bankok sem ússzák meg a hatalmas veszteségleírásokat a másodlagos jelzáloghitelpiac válsága következtében.
Az elemző emlékeztetett: Ázsiában is 4-5 százalékos mínuszban zártak a tőzsdeindexek, melyek oka elsősorban a pénzügyi szektorból érkező pletykákra vezethető vissza.
Cserepes Tamás szerint már pénteken is érződött, hogy az amerikai elnök gazdaságélénkítő csomagról szóló bejelentése nem hatotta meg a piacot.
A Portfolio.hu elemzője nem tart kizártnak egy tőzsdekrachot, ugyanakkor hangsúlyozta: már vannak olyan szintek, ahol megérkeznek a vevők. Cserepes Tamás szerint további lejtmenet valószínűsíthető, de nem lehet megmondani, mikor érkezik el az alja, hiszen nagyon ideges a piac.
Hétfő délelőtt egy euróért már 258,7 forintot kellett fizetni, ami közel 1 százalékos leértékelődés péntekhez képest. Ennek oka az, hogy a befektetők a biztonságosabb valuták felé fordulnak, így a dollár is erősödött a forinthoz képest.
Forrás: Inforadio.hu