csepel.hu
A tavalyi, elrontott pályázat után ismét döntést hozott Karácsony Gergely főpolgármester arról a pályázatról, amely a csepeli gerincút második és harmadik ütemének megépítéséhez szükséges. A 85 százalékos uniós támogatású útépítési terv pályázatára a döntés értelmében maximum 400 millió forintot ad Budapest főváros önkormányzata.
A tavaly elrontott pályázat miatt ugyanakkor biztosra vehető, hogy 2024-ig, vagyis ebben az önkormányzati ciklusban már egyetlen méter sem fog megépülni a gerincútból. Karácsony Gergely főpolgármester a 2020-as költségvetést kevesellve hozott döntést arról is, hogy 2024-ig egyetlen, már betervezett csepeli utat sem újíttat fel. Ezenkívül leállíttatta a tervezett csepeli kerékpárút építését, valamint a csepeli HÉV felújításához kapcsolódó P+R parkolók építését is. A kormánypárti budapesti kerületek hasonlóan jártak, mindenhol politikai alapon állították le a már betervezett fejlesztéseket. Csepelen Tarlós István idején épült meg több mint 50 kilométer csatorna, a gerincút első üteme, és szintén fővárosi támogatással szépült meg a csepeli Kis-Duna-parttól a Rákóczi Kerten keresztül a Tejút parkig számos közterület. Karácsony Gergelyhez – egyelőre legalábbis úgy tűnik – egyetlen csepeli zebra kiépítése fog kötődni. De azt is olyan helyre tervezik, ahol a közelben – ötven méterre ‒ van már egy zebra. Így ebben az önkormányzati ciklusban a csepeli önkormányzat saját fejlesztésein kívül csak a kormány által biztosított fejlesztések ‒ útépítések és felújítások, a HÉV felújítása, a déli körvasút fejlesztése, a Jedlik felújítása és az észak-csepeli parkfejlesztések, hídépítések ‒ jelentenek fejlődést a kerületnek. Jó hír ugyanakkor, hogy Demszky Gábor és Tarlós István után végül Karácsony Gergely is beállt a csepeli Galvani híd támogatói mögé: ez Budapest új településszerkezeti tervéből derült ki. Ha egyszer majd megírják a Galvani híd születésének kalandos történetét, biztos érdekes fejezet lesz benne, hogyan próbálta Demszky Gábor visszaszerezni az akkori csepeli önkormányzat vezetése hibájából véletlenül eladott hídlábat, hogy egyszer nagy Duna-hídja lehessen a csepelieknek.
Arról miért van ilyen mély csönd, hogy a tervezettel ellentétben a csepeli HÉV, mint a legfontosabb összekötő tömegközlekedési útvonal még fél évig nem éri el a Boráros teret, hanem pótlóbuszozni kell?
Azért, mert saját magukat csak nem rúgják valagba!
Már csak egy kicsit kell türelemmel lenni és ismét a teljes vonalon járni fog a HÉV. Kitartás!
autos! Együtt készült volna a HÉV és az aluljáró, csakhogy közbeszólt a IX, ker. polgármestere Baranyi Krisztina, aki gátolta az atlétikai stadion építését, így csúszott minden. A híd elkészült határidőre, az aluljáró nem. Köszönet Baranyinak.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Na persze! Baranyi a hibás mert ide erőltették ezt a qrva stadiont!
Azért kíváncsi lennék, hogy miként lehet “véletlenül” eladni egy területet?😀
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Nagyapó#Úgy látszik nem zavarja az a tény hogy az illetékes kormányhivatal már rég beismerte hogy a nagy átadás-átvétel közben ők felejtkeztek el arról hogy kellene építeni két átjárót is a töltés alatt a stadionhoz…
A Baranyinak ehez semmi köze nincs mert 100%-os állami beruházás és azt már elintézte a kormány hogy a kerületeknek semmi beleszólása ne legyen az ilyen építkezésekbe.
1 hete voltam arra,az az érdekes hogy nem csak ott szedték fel a síneket ahol az átjárók lesznek hanem a Kvassay hídtól egészen Lágymányosi hídig több száz méteren.
Onnan már csak egy pár métert kell felszedni a Boráros térig.
Érdekesen működik a cenzúra a Csepelinfón! Látok két hozzászólást előre tudtáktól a legutóbbi hozzászólásoknál , szeretném elolvasni, de a bejegyzésnél nincs ilyen hozzászólás!