Szigorúbb ellenőrzés a közösségi közlekedésben: pótdíjazzák, aki nem visel maszkot

BKK, Mr.Gabee, Csepel.info

Hazánkban az elmúlt hetekben újra növekedésnek indult a Covid-19 okozta megbetegedések esetszáma. A vírus terjedésének megelőzésében, lassításában kiemelt szerepe van a kötelező maszkviselésről szóló szabály betartásának.

Az utasok túlnyomó többsége továbbra is fegyelmezetten betartja az előírásokat, vannak azonban, akik az április óta érvényben lévő rendeletek ellenére sem takarják el az arcukat utazás közben.

A szabálykerülő magatartás visszaszorításának érdekében, a fővárosi operatív törzs döntése alapján a BKK szigorít: mostantól nagyobb létszámmal zajlik az ellenőrzés, és az utazásból való kizárás lehetősége mellett 8000 forintos helyszíni pótdíjat is kiszabnak, ha valaki a közösségi közlekedési szolgáltatás használata során nem, vagy nem szabályosan takarja el az arcát – a már április óta érvényben lévő előírások szerint – maszkkal, sállal, vagy kendővel.

A Budapesti Közlekedési Központ ellenőrei és a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságának munkatársai megnövelt létszámmal ellenőrzik, hogy az utasok betartják-e a kötelező maszkviselésről szóló fővárosi és kormányrendeletben leírtakat. A már több hónapja érvényben lévő szabályok szerint a koronavírus további terjedésének megelőzése, lassítása érdekében a közösségi közlekedés járművein és a megállóhelyeken csak maszkban, annak hiányában pedig sállal vagy kendővel eltakart arccal szabad utazni, tartózkodni. A megbetegedések növekedő esetszáma miatt kiemelten fontos, hogy minden utas betartsa a szabályokat, ezért a fővárosi operatív törzs döntése alapján a BKK szigorít az ellenőrzésen. Mostantól a közlekedési szolgáltatásból való kizárás lehetősége mellett pótdíjat is kiszabnak arra, aki nem, vagy nem szabályosan hordja a maszkot, a kendőt vagy a sálat. (A maszk szabályos viselése esetén az mind a szájat, mint az orrot eltakarja.) A pótdíjazásra vonatkozó szabályok szerint annak összege a helyszínen kifizetve 8000 forint. Az előírások be nem tartása miatti bírságolás nem egyedi megoldás, azt a szomszédos Bécsben például már hónapok óta alkalmazzák.

A közösségi közlekedés használatakor kötelező maszkviselést 2020. április 27-én vezették be Budapesten, az ezt követő időszakban az utasok közel 100 százaléka betartotta a szabályokat. A mostani szigorítás előzménye, hogy a nyár második felére láthatóan lanyhult a maszkviselési fegyelem: a BKK nem reprezentatív, augusztusi felmérései szerint már csak a közlekedők körülbelül 85 százaléka tartotta be a vonatkozó előírásokat. Emellett az elmúlt hetekben tapasztalható növekedő megbetegedési esetszám is indokolja, hogy a BKK szigorúbban lépjen fel, ha az utasok nem tesznek meg mindent a vírus további terjedésének megelőzése, lassítása érdekében. A szigorúbb szankciókat a visszajelzések szerint az előírást betartó utasok is kérték a BKK-tól.

A fővárosi közlekedési szolgáltatók a járműveket, azok légkondicionáló berendezéseit, a metróállomásokat, a jegyautomatákat a lehető legsűrűbben fertőtlenítik és bőséges kapacitással, sűrűn indítják a járatokat. A járvány kockázatait azonban csak közös erővel tudjuk minimálisra csökkenteni: a biztonságos utazás érdekében az utasoknak is be kell tartaniuk a járványügyi szabályokat. Ennek köszönhetően – ahogy arra számos nemzetközi tudományos kutatás eredménye is rámutat – a közösségi közlekedés használata a járványidőszakban is biztonságos marad.

Budapesti Közlekedési Központ

4 hozzászólás “Szigorúbb ellenőrzés a közösségi közlekedésben: pótdíjazzák, aki nem visel maszkot” bejegyzésre

  1. Hozzászóló szerint:

    Késő délután a héven lehetne kasszírozni az ellenőröknek, csak olyan
    fazonok kellenek ehhez az akcióhoz, akik a maszk hanyagolásért rá mernek szólni a cigányokra.

  2. ta-dam szerint:

    “Az állam és a törvény tekintélyére … semmi sem veszélyesebb, mintha olyan törvényeket hoznak, amelyeket képtelenség lesz keresztülvinni.” (Albert Einstein)

  3. Pityu szerint:

    Én személy szerint keveslem a 8000 Ft-os bírságot. Ugyan a vírus miatti világpánikot is túlzásnak tartom, de ez nem változtat a tényen, hogy van egy szabály, amit be kell tartani.
    Kiadják a 10-20 ezres bírságokat gyrshajtásért, és mégis levillognak 130-nál az autópályán.

    A vírus hírhdségére hivatkozva simán emelhetnék mondjuk 50-100 ezerre, amit viszont be is kellene hajtatni.

    Ha az ember nem ért abból, hogy ezt KELL csinálni, majd ért abból, ha fogyton fogy a vagyona a saját makacssága / egocentrikussága miatt.

    Persze ez mind elkerülhető lenne, ha tisztelnénk a szabályokat.

Itt lehet hozzászólni !