Így alakult az elmúlt két évben az ingatlanpiac Csepelen és a környező kerületekben

Ingatlannet.hu

A budapesti ingatlanárak továbbra is igen magasan mozognak, két év alatt több tízezer forinttal emelkedtek a négyzetméterárak. A csepeli családi házak pedig behozták a lemaradásukat.

A lakóingatlanok közül a családi házak árai mutatják a legnagyobb mértékű emelkedést a kerületben, azonban a lakások árnövekedése sem elhanyagolható. Megfigyelhető, hogy a szomszédos kerületekre is az áremelkedés volt jellemző az elmúlt két évben.

A családi házak felzárkóztak a csepeli ingatlanpiacon

Az Ingatlannet.hu statisztikai adatai alapján kiderült, hogy az elmúlt két év során minden bizonnyal a családi házak drágultak a legnagyobb mértékben a kerületben, viszont ha megnézzük a lakások árát, látható, hogy így is csak a felzárkózáshoz volt elengedő ez a változás. A házak átlagárában a két év alatt egy 50 százalékos áremelkedés történt, melynek következtében az idei év májusában a családi házak árfekvése elérte a 449 ezer Ft/m2-t.

A lakások is drágultak

A Budapesten eladó lakások árában is emelkedés látható, a csepeli panellakások négyzetméter ára például 90 ezer forinttal, a téglalakásoké pedig 60 ezer forinttal növekedett az elmúlt két év során. Ennek köszönhetően 2020 májusában a csepeli téglalakások 513 ezer, a panellakások pedig 491 ezer forintos négyzetméterenkénti átlagáron kerültek kihirdetésre az ingatlanpiacon.

A környező kerületekben is emelkedtek az átlagárak

A XXII. kerületi panellakások kivételével mindegyik kerületben emelkedett az eladó lakások átlagára. Itt ugyanis stagnáltak az árak, hiszen 2018-ban és idén is 620 ezer forintos négyzetméter áron kínálták a paneleket. A többi szomszédos kerületben a panellakások tekintetében 10 és 25 százalék közötti áremelkedés volt megfigyelhető, mely igen hasonló a csepeli dráguláshoz, hiszen nálunk is 20 százalékos változás volt észlelhető.

A téglalakások már valamivel nagyobb mértékben drágultak. A legnagyobb változás a XXII. kerületben történt, ahol a két év során 35 százalékos áremelkedés volt látható, ezután a sorban a IX. és a XX. kerület árai következnének, hiszen ezeken a területeken 27-28 százalékos volt a változás. A sort a XI. kerület zárná, ahol az árak a csupán 13 százalékkal emelkedtek, viszont fontos kiemelni, hogy a téglalakások végig itt voltak a legdrágábbak. A csepeli téglalakások drágulása egyébként szintén a lista alján helyezkedne el a maga 14 százalékával.

A koronavírus a lakáspiacot is felforgatta

Attól függetlenül, hogy a két éves visszatekintés során még árnövekedés könyvelhető el, a 2019-es év végén és a 2020-as évben már az árak stagnálásával, illetve csökkenésével is szembesülhettünk. Az MNB júniusi lakáspiaci jelentése alátámasztja, hogy 2020 első negyedévében a koronavírus-járvány a hazai lakáspiacot már lassuló állapotában érte el, és emellett jelentős mértékben felforgatta a piaci kondíciókat. 2019 végén több jel is azt mutatta, hogy véget ért a hazai lakáspiac 2014 eleje óta tartó felívelő szakasza. 2019 utolsó negyedévében például Budapesten már 2 százalékos csökkenés volt mérhető. 2020 első negyedévében folytatódott a lassulás, a lakásárak éves növekedési üteme Budapesten már 9,5 százalékra csökkent. Budapesten 2020 első negyedévében pedig már a tranzakciószámok is csökkentek, hiszen 25,6 százalékos visszaesés történt.

Forrás: Ingatlannet.hu

Itt lehet hozzászólni !