Stumpf: Az emberek már vágják a centit

Gyürk András: Nem dőlhetünk hátra

Inforadio.hu

A következő kormány már nem halogathatja a strukturális reformokat, mondta Stumpf István politológus, a Századvég Alapítvány elnöke a Corvinus Egyetemen, a “Váltsunk-e rendszert – avagy hol szorít alkotmányos berendezkedésünk?” című kerekasztal-beszélgetés után.

A politológus szerint a rendszerváltáskor megfogalmazott célok még most is helyesek, csak az ország túl lassan halad ezek megvalósítása felé.

A politikai célok változatlanok: működőképes jogállam, versenyképes piacgazdaság, Magyarország a közép-kelet-európai államok közül olyan ország legyen, ahol az emberek jóléte átlagos, vagy afölötti szinten van és történjen meg a kárpát-medencei magyarság szimbolikus egységesítése. Ezen célok elérésében az ország lassan haladt előre, lemaradtunk a versenyben – mondta az InfoRádiónak a Századvég Alapítvány elnöke.

Stumpf István szerint az egész intézményrendszer recsegve-ropogva működik, és az az érzése az embernek, mintha a politika nem megoldja, hanem termeli a problémákat – ezért alakult ki egy egészségesebbnél nagyobb távolságtartás és bizonytalanság a politikával kapcsolatban.

A politológus hangsúlyozta: minden területen akkut problémák vannak, ezért az új kormánynak szinte egy rendszerváltás értékű kihívással kell szembenéznie. Az új kormány lába alatt égni fog a talaj – fogalmazott, hozzátéve: az előző kabinetek folyamatosan halasztották a reformokat, a Bajnai-kormány sem tud belekezdeni strukturális átalakításokba, mert nincs társadalmi támogatottsága.

Ha az új kormány nem kezd neki az átfogó elképzelések végrehajtásának, nem alakít ki egy nemzeti stratégiát és nem szerez ehhez széles társadalmi támogatást, akkor nehéz helyzetbe kerül. Hamar elillanhat az a népszersége, amelyet a választásokon azáltal szerez, hogy a változás ígéretét hordozza magában – véli Stumpf István.

Az emberek vágják a centit, mikor jön az új kormány, amelynek azonban számolnia kell azzal, hogy nagyon mély apátia, szkepszis és bizalmatlanság van a társadalomban a politikusok problémamegoldó képességét illetően – fűzte hozzá a politológus, aki szerint a következő kabinetnek nagyon rövid időn belül fel kell mutatnia eredményeket.

Befagyott rendszer

Stumpf István úgy véli: egyfajta kormányzati stabilitást jelez, hogy Közép-Kelet-Európában egyedülálló módon Magyarországon a rendszerváltás után eddig a kormányok mindig ki tudták tölteni a ciklusokat, ez azonban azt is jelenti, hogy befagyott a rendszer: hiába követnek el súlyos hibákat a kormányok, nem válthatók le, mert olyan technikákat találnak ki a túlélés érdekében, amelyek lehetetlenné teszik, hogy a felelősségre vonás elve alapján “el lehessen őket zavarni”.

Szerinte súlyos következményei lehetnek annak, ha a következő kormány halogatja a strukturális reformokat. A kormány elsődleges felelőssége az állam körüli dolgok rendbetétele. A rend és a jog elvének érvényesítését magán kell kezdenie, mert az emberek akkor lesznek hajlandók a normákat követni. Ma azt látják, hogy az állam nem a normakövetés, hanem a normasértés élén jár – fogalmazott.

Stumpf István úgy véli, a közigazgatás működését is helyre kell állítani, és ezekhez a változásokhoz szükség van egy alkotmányreformra.

Forrás: Inforadio.hu

Gyürk András: Nem dőlhetünk hátra

A Fidesz kampányfőnöke valószínűtlennek tartja, hogy a párt kétharmados többséget szerez a jövőre esedékes országgyűlési választásokon. Gyürk András az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: a közvélemény-kutatások alapján várható Fidesz-győzelem dacára nem dőlhet hátra az ellenzéki párt a kampányidőszakban sem.

A Fidesz választási győzelmében reménykedők, érdekeltek és azért tenni kívánók annak ellenére sem dőlhetnek hátra, hogy a közvélemény-kutatások szerint a legnagyobb ellenzéki párt alakíthat kormányt jövőre, hiszen még semmi sincs lefutva – mondta Gyürk András, a Fidesz kampányfőnöke.

A párt előtt komoly feladatok állnak: el kell takarítani a romokat, amelyeket az előző kórház itt hagyott, meg kell találni a felelősöket, aztán pedig újra kell építeni az országot; minél több mandátum van a program mögött, annál biztosabb annak végrehajtása – tette hozzá a Fidesz európai parlamenti képviselője

A kétharmados többség elérése, akárcsak Orbán Viktor pártelnök, úgy Gyürk András szerint is irreális: Európában és Magyarországon is példa nélküli, hogy egy párt ekkora arányú támogatottságot szerezzen a parlamentben – jegyezte meg a kampányfőnök.

Éveket vesztettünk

Magyarországnak kidolgozott energiastratégiára lenne szüksége, ám egyelőre csak sodródik – mondta a Fidesz európai parlamenti képviselője. A politikus szerint “mi voltunk a leggyengébb láncszem” például akkor, amikor az Európai Unió elszánta magát arra, hogy megépíti a Nabucco gázvezetéket a magyar miniszterelnök ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy a beruházás megvalósítása csak egy álom.

Gyürk András hangsúlyozta: erre a kérdésre is igaz, hogy hiába várjuk Brüsszeltől a problémáink megoldását. Ha mi nem vagyunk tisztában azzal, hogy mi a magyar nemzeti érdek, és nem állunk ki azért határozottan, az uniós politikusok ezt nem fogják helyettünk meghatározni. Az ország éveket veszít a koncepció nélküli energiapolitikával – jegyezte meg.

Az energiapolitikát irányító intézményrendszer szétzilálódott, a másfél évvel ezelőtt beterjesztett és elfogadott, szűkszavú és általánosságokat tartalmazó koncepció pedig nem tekinthető iránytűnek – magyarázta a politikus.

“Ilyen iránytű hiányában a magyar energiapolitika sodródik egy valóban veszélyes helyzetben, amikor igenis szükség lenne arra, hogy világosan kijelöljük azokat a pontokat, amelyek mentén elképzeljük a következő évek energiastratégiáját” – foglalta össze Gyürk András.

Forrás: Inforadio.hu

16 hozzászólás “Stumpf: Az emberek már vágják a centit” bejegyzésre

  1. zed szerint:

    Papi, ez a cikk neked szól! 🙂

  2. Öreg halász szerint:

    Most folynak az utolsó nagy lopások, meg a pártélet alapján kinevezett vezetők bebetonozása. Bízom benne, hogy most csak a börtönbe sikerül az átmentés, nem úgy, mint 1990-ben. Ha legalább az MSZP-SZDSZ-es főkolomposok közül rács mögé kerül még egy tucat, már nagyobb lesz a visszatartó erő.

  3. bendegúz szerint:

    Stumpf szerint az eddigi kormányok mind kitöltötték a ciklusukat! Az esetleg megalakuló jövő kormány lesz az első amelyik nem? Egy év múlva lesz itt még Orbán takarodj???

  4. Vátesz szerint:

    Gyürk: el kell takarítani a romokat, amelyeket az előző kórház itt hagyott.
    Jó lesz “az előző kormány itt hagyott”nak is.
    Szerintem 2011-ben előrehozott választások lesznek, ha nem lesz felelőse az elmúlt húsz évi töketlenkedésnek, lenyúlásnak. FIDESZ takaríts, ha nem akarod, hogy helyetted a nép takarítson! Mert akkor már azt fogják skandálni: Nem állunk meg félúton, FIDESZ-kormány pusztuljon!

  5. miska72 szerint:

    “Az emberek már vágják a centit” és fonják a kötelet!

  6. baniko21 szerint:

    A Fidesz ha kormányt alakít, akkor talán a képviselők vissza hívhatóságát
    törvénybe iktatják? Olyan politikusokra akik a saját zsebük tömésével
    foglalkoznak a nép szegénységével meg nem, nincs szükségünk!
    Elvárnánk azt is, hogy az energiaszektor, és az egyéb az ország mű-
    ködéséhez szükséges stratégiailag fontos kiprivatizált ágazatok vissza
    kerüljenek az állam tulajdonába. Elvárnánk, hogy bárki, bermelyik párt
    taja is, ha lop-csal, teljes vagyonelkobzásban részesüljön.

  7. Papi szerint:

    Zed!
    Én tudom a jövőmet és te? A centit nektek kell vágni mert a te pártod van bajba 🙂
    Már csak 118 aztán melyik sittet válasszátok? 🙂

  8. Papi szerint:

    Vátesz!
    Néha (mint most) nagy marhaságokat írsz! Nem gondolod, hogy inkább össze kéne fogni?

  9. Huba szerint:

    Váteszt megsütötte a nap. Mivel bezárták az OPNI-t, nem gyógyítható.

  10. Papi szerint:

    Kedves baniko21!
    És mi a helyzet az MSzMP-vel? Őket is el kéne számoltatni nem gondolod?

  11. baniko21 szerint:

    Papi!
    Nem tudom milyen Mszmp-ről beszélsz? 90-ben a volt vagyont (székhá-
    zak, üdülők, stb) a pártok felosztották maguk között. A Munkáspárt
    viszont egy vasat sem kapott, mivel pár hónap múlva alakult meg.
    Ha az Mszp-re gondolsz, akkor úgy tudom, be van igérve a Fidesz részé-
    ről az elszámoltatás. Aztán, hogy mi lesz belőle? A fene tudja.

  12. Vátesz szerint:

    Én számtalanszor próbáltam az összefogást, nem voltak rá fogékonyak, pedig még négy évig egy önkormányzati bizottságban is voltunk, kölcsönösen ismertük egymást. Úgy látszik, hogy a FIDESZ és Csurka közös gazdája megtiltotta, csakhogy hiába dörgölödznek egymáshoz, mert amit nem tudnak meggátolni, mostmár az élére sem tudnak állni. A szellemet a palackba nem tudják visszaparancsolni.
    DIXI ET SALVAVI ANIMAM MEAM.

  13. Gordon szerint:

    Nem támogatom a képviselők visszahívhatóságát.

  14. Gordon szerint:

    Ha már a pártvagyon szóba került:

    Ingatlanokba fektették pézüket a szocialisták – 1,7 milliárd értékben

    http://www.gondola.hu/cikkek/68730

  15. Papi szerint:

    Baniko21!
    Ne legyél tévedésben ha szabad kérnem! Amikor az MSzMP feloszlott akkor két párt alakult belőle és sokan nem léptek sehova. A két párt: Munkáspárt és az MSzP lett. Emlékez csak vissza komoly per lett belőle, hogy ki a jog utód! Az MSzP nyert a Munkáspárt ezért nem kapott semmi.
    Ami viszont “megütötte” a szemem nem vagyok benne biztos de mintha a Munkáspárt vezetőjét láttam volna az MSzP ülésén a TV-ben
    Az elszámoltatással kapcsolatban ha a FIDESZ 2/3-dal tud nyerni biztos, hogy lesz leszámoltatás ha nem sikerül a 2/3 akkor már nem mernék rá megesküdni!

  16. baniko21 szerint:

    Papi!
    Rosszul láttad. Thürmert nem lehet megvenni, elvei vannak. Mi a cso-
    dát keresett volna az Mszp ülésén? 2006-ban is amikor mindent el-
    követtek a választások elött, hogy a Munkáspártot szétszilálják, tudod
    a Vajnai Attila féle szakadár-mozgalom, nem feltételezed ugye, hogy
    bármi közünk is lenne az Mszp-hez? Vajnai a mai napig is az Mszp által
    adományozott munkahelyen dolgozik. Thürmer által írt, “Elsikkasztott
    ország” c. könyvbemutatóján is rákérdeztek, hogy ennyi nyelv ismeret-
    tel, közgazdászi diplomával miért vállalja immár 20 éve a Munkáspárt
    vezetését, holott biztos nagy pénzekért, diplomáciai uton az Mszp-ben
    már nagy karriert futhatott volna be? A válasza: Elvei, meggyőződése
    nem eladó! Ha reggel borotválkozás közben a tükörbe néz, nem szeret-
    ne undorral elfordulni magától. Az általad emlitett per tényleg létezett,
    de pontosan az volt a döntés: a Munkáspárt késett a megalakulásával,
    mivel most dec. 19-én lesz 20 éve, hogy megalakult. A munkáspárt
    egyébként önfenntartó. A tagjai, szimpatizánsai tartják el, nem az állam-
    kasszát terhelik, sőt titokban még más pártoktól sem kap támogatást.

Itt lehet hozzászólni !