csepel.hu
A koronavírus terjedésével kapcsolatban a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendeletre tekintettel a társasházak részére az alábbi tájékoztatást adom az éves beszámoló közgyűlés megtartása kapcsán.
A hatékony megelőzés érdekében minden személyes kontaktust kerülni kell, ezért a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény (a továbbiakban: Tht.) 35. §-a alapján szükség szerint, de legalább évente egyszer, legkésőbb május 31. napjáig megtartandó beszámoló közgyűlésre az írásbeli szavazás szabályait kell alkalmazni.
A Tht. lehetőséget biztosít arra, hogy a társasház-közösség a közgyűlés tartása nélkül a közgyűlési határozatokról írásban szavazzon. Az írásbeli szavazás szabályait a szervezeti- és működési szabályzat (a továbbiakban: SZMSZ) tartalmazza. Amennyiben nem tartalmaz ilyen szabályokat az SZMSZ, úgy pusztán a szabályozás hiánya az írásbeli szavazással meghozott határozat érvénytelenségét nem vonja maga után.
Fontos azonban, hogy:
- az írásbeli szavazás esetén is meg kell tartani a meghívó elküldése és a közgyűlés időpontja közti legalább 8 napos időközt;
- a közös képviselőnek a szavazási felhíváshoz mellékelnie kell a napirendre vonatkozó és a napirendekkel összefüggő – előre megszövegezett – határozati javaslatot (annak érdekében, hogy a tulajdonostárs igen/nem/tartózkodásról érdemi információk birtokában dönteni tudjon) illetve a számvizsgáló bizottság írásbeli véleményét ott, ahol ilyen szerv működik,
- amennyiben az SZMSZ nem tartalmazza, a felhívásban meg kell jelölni a szavazatok leadásának időtartamát.
Elektronikus levelezőrendszeren a szavazás nem bonyolítható le.
Felhívom a figyelmet, hogy a számvizsgáló bizottság írásbeli véleményének megküldése nem mellőzhető, annak elmaradása a határozatok érvénytelenségét jelentheti.
A szavazatok érvényes vagy érvénytelen voltáról a Tht. nem tartalmaz rendelkezést, azonban nyilvánvaló, hogy érvényes szavazatot csak a tulajdonostársa vagy a megfelelő meghatalmazással rendelkező személy adhat le.
Érvénytelen a szavazat, ha
- egyértelműen nem állapítható meg, hogy a tulajdonostárs a határozati javaslattal egyetért-e vagy sem,
- a tulajdonostárs a szavazat leadására nyitva álló határidőt elmulasztja,
- nem beazonosítható, hogy a szavazat mely tulajdonostárstól származik (pl. nem írja alá olvashatóan)
- a szavazatot nem foglalják írásba.
A költségvetési javaslattal kapcsolatos szabályokat a Tht. 47. § tartalmazza.
A költségvetési javaslat elfogadásához egyszerű többség szükséges, amelyre a Tht. 56. § 4.2. pontja ad iránymutatást. Eszerint a szavazás akkor lesz eredményes, ha a tulajdonostársak többsége szavazott és ezek az érvényesen leadott szavazatok egyszerű többséget jelentenek.
Az írásbeli szavazás eredményét a közös képviselet köteles a tulajdonostársakkal írásban közölni a szavazásra megjelölt határidőt követő 8 napon belül (az egyszerű e-mail nem tekinthető írásbelinek).
Az írásbeli szavazás során meghozott határozatokat a Határozatok Könyvében szerepeltetni kell.
Kiemelten felhívom a figyelmet arra, hogy a Tht. 27/A. §-a szerint a jegyző társasházak feletti törvényességi felügyelete az alábbira terjed ki:
A társasház
a) alapító okirata, szervezeti-működési szabályzata és azok módosítása megfelel-e a jogszabályoknak,
b) működése, közgyűlési határozata megfelel-e a jogszabályoknak, az alapító okiratnak és szervezeti-működési szabályzatnak, és
c) működése megfelel-e a közgyűlési határozatokban foglaltaknak.
Fontos, hogy a törvényességi felügyeleti eljárás nem a közös képviselő, hanem a társasház ellen indul, a társasház működésének ellenőrzésére irányul.
A koronavírussal kapcsolatos naprakész és hiteles információkat a https://koronavirus.gov.hu/ honlapon kaphatnak.
Kérem, hogy a törvényességi felügyelet körébe tartozó problémák esetén a jegyzo@budapest21.hu e-mail címre küldjék beadványaikat.
Budapest, 2020. március 17.
…és a papírokat napok után gumikesztyűben összeszedni és egy szolárium teljesítményű UV fényben utókezelni?
A fentiek alapján zéro rizikó! 🙂
Miért nem lehet elektronikusan lebonyolitani az írásbeli szavazást, ha az SZMSZ tartalmazza?
Tisztelt Szerkesztő!
Egy fontos dolgot felejtettek megírni!
Az éves beszámoló közgyűlés írásban nem tartható meg, a törvény évi egy kötelező közgyűlést ír elő, ez pedig a beszámoló közgyűlés.
Írásos közgyűlésnél a szavazólappal mi lesz?
Fertőtlenítjük amikor kiküldjük, meg amikor beszedjük? Ennek nincs értelme, ez a közgyűlés nem élet-halál kérdése, ezért életeket kockáztatni a “megtartásával” felelőtlenség!
Az éves beszámoló közgyűlés törvényi határidejéből a vészhelyzet ideje kiesik (vis maior) és a határidő értelemszerűen meghosszabbodik, mint inden más hasonló esetben (igazolványok lejárta, stb.).
Amíg a beszámoló közgyűlést nem tudják a társasházak megtartani, addig a 2018-as költségvetés van érvényben, a közös költség nem változik, stb.
Szerintem a tulajdonosok megértik, hogy most nem a közgyűlés tartása a legfontosabb! Sokkal fontosabb, hogy a társasház működését biztosítsuk (lift, víz, áram, fűtés, stb.).
Kaplonyi György
Magyar Társasházkezelők
Országos Szakmai Szövetségének
elnöke