Halála óta is milliókat keres évente Jimmy

Blikk, Csepel.info, Mr:Gabee

16 éve távozott az élők sorából, de Zámbó Jimmy (†42) tavaly is milliókat keresett az 1991 és 2001 között szerzett dalaival.

Az Artisjus kifizetései titkosak, de az elhangzások adatai közérdekűek, és ennek alapján fel lehet vázolni, mennyi pénz folyhatott be csak abból, hogy a magyarországi rádió­k és televíziók műsorukra tűzték a 2001 januárjában elhunyt énekes-dalszerző felvételeit.

 – A halála utáni években a rádiókban volt inkább népszerű, a tévében kevésbé. Azután, ahogy teltek az évek, a rádiós játszásokban nagyon visszaesett, a televízióban – jellemzően a Muzsika és a Sláger Tv-ben – viszont igen sokat erősödött – válaszolta megkeresésünkre az Artisjus, és átlagot is vontak három év – 2005, 2010 és 2015 – alapján. Ennek értelmében évente 638 alkalommal játszottak olyan Jimmy-dalokat, amelyeknek a Király nemcsak az énekese, hanem szerzője is volt. Ehhez jönnek azok a számok, amelyeknek csak előadója volt, és így már összejöhet az évi ezer sugárzás.

Hogy ez forintban pontosan mennyi, arra nehéz választ adni. Egy adott médium esetében a reklámbevétel függvényében határozzák meg a jogdíj mértékét, és egy regionálisan sugárzó rádió nagyságrendekkel kevesebbet könyvel, mint egy országos kereskedelmi csatorna. Mivel Jimmy esetében a televíziós sugárzás viszi a prímet, meg lehet kockáztatni a 1500-2000 forintos átlagot, azaz csak a dalai lejátszásából évente kétmillió forintot keres. Tizenöt év alatt ez 30 millió forintot jelent, ami nem egy kiugró összeg. A díjból Jimmy örökösei, gyermekei és özvegye részesülhetnek.

16 éve hunyt el Zámbó Jimmy / Fotó: RAS-archív

Ennek oka, hogy Zámbó Jimmy táncdalénekes volt, és a legjövedelmezőbb médiumok – RTL Klub, TV2, az egykori Class FM – ezt a műfajt nem favorizálják, inkább a kisebb rádiók játsszák a dalait, amelyek után nem jár akkora jogdíj. Jimmy zenei örökségének nagyobbik részét viszont ma is a lemezeladások adják. Halála után egyszerre 13 albuma szerepelt az eladási lista élvonalában, és temetése óta hozzávetőleg 300 ezer lemeze fogyott, ami darabonkénti 1500 forintos átlaggal számítva közel 450 millió forintot jelent. Ha ehhez hozzávesszük az elhangzások utáni közel 30 milliót, akkor a síron túli bevétel megközelíti a félmilliárdot. Ebben a műfajban ezt aligha fogja bárki is utánacsinálni Magyarországon!

Tavaly 8,6 milliárdot kerestek a zenészek

A friss összesítés alapján, 2016-ban az Artisjus szerzői jogvédő iroda 8,6 milliárd forintot fizetett ki 15,5 ezer szerzőnek és jogutódnak. Átlagban ez fejenként 555 ezer forintot jelent, de ez természetesen nem mérvadó, hiszen Presser Gábor (68), Szenes Iván (†86), S. Nagy István (†81), Bródy János (70) és Hor­váth Attila (65) is tízmillió forint feletti összeget könyvelhet el. A személyre szóló kifizetések titkosak.

Itt lehet hozzászólni !