Csepel.hu
Immáron tizenegyedik alkalommal rendezték meg a Magyar Trikolor Gálát a Stefánia Palotában, ahol két kategóriában – ifjúsági és felnőtt – adták át a Magyar Trikolór Tizenkét Hónapja a Nemzet Naptára 2016 fotópályázat díjait is. A rangos elismerést a zsűri elnöke, Koltai Lajos operatőr, Wittner Mária 1956-os szabadságharcos és Szilágyi Ákos, az est főszervezője adta át.
Németh Szilárd országgyűlési képviselő, a Fidesz alelnöke személyesen nem tudott részt venni az eseményen, ám beszédét a helyszínen felolvasták. A képviselő aláhúzta: a lyukas nemzeti trikolor az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc világraszóló jelképévé vált. Ilyen zászlók alatt vonult a tömeg a Margit-hídon át az Országház elé. A politikus emlékeztetett arra is, hogy tavaly óta március 16-a a magyar zászló és címer napja. „Ez a dátumunk is egy forradalomhoz és szabadságharchoz köthető. 1848-ban ugyanis ezen a napon kezdődött meg a Nemzetőrség szervezése. Mind az ország háromszínű zászlaja, mind a pedig a magyarság heraldikai megjelenítése a hasított címerrel megtalálható a március 16-án fegyverbe hívó nemzetőrségi jelképtárban” – fogalmazott Németh Szilárd.
Németh Szilárd teljes beszédét alább olvashatják:
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Ünneplő Közösség!
Tisztelettel és szeretettel köszöntöm Önöket a 11. Magyar Trikolor Gálán.
A mai este különös hangsúlyt kap a gála évtizedes történetében, hiszen az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának hetében rendezzük meg.
Nemzeti jelképtárunk legfontosabb és leginkább használt, ősi hagyományokra visszavezethető eleme a nemzeti lobogó, a magyar címer és a Szent Korona. A ma használatos háromszínű zászló, a magyar trikolor mellett a történelmi zászlók válogatott sora is a magyar nemzeti jelképtár részévé vált. Mi országgyűlési képviselők többek közt az Árpád-ház hétszer vágott, úgynevezett Árpád-sávos zászlója, vagy éppen Mátyás királyunk fekete seregének hadizászlaja előtt teszünk hitet és esküt a magyar haza és nemzetünk szolgálatára.
Tisztelt Egybegyűltek!
Nemzeti színeink megbecsülése és megtisztítása szempontjából különös jelentősége van annak, hogy az ’56-os forradalom és szabadságharc első perceiben megkezdődött a szovjet és kommunista jelképeknek, a zsarnokság díszleteinek az eltávolítása, megsemmisítése. Ezrével verték le a vörös csillagokat, tépték szét, égették el a vörös zászlókat, Rákosi, Marx, Engels, Lenin és Sztálin képeket. Így a nemzeti zászló közepéből is már október 23-án a Bem-téren kivágták a gyűlölt Rákosi-címert. A lyukas nemzeti trikolor azóta az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc világraszóló jelképévé vált. Ilyen zászlók alatt vonult a tömeg a Margit-hídon át az Országház elé. Nagy Imre, elszörnyülködött a nemzeti zászlók erdejének látványán, amikor megjelent az Országház erkélyén, és így szólt az emberekhez „Elvtársak!” Mire a nép visszazúgta: „Nem vagyunk mi elvtársak!” A kötelező kommunista megszólítást is ekkor törölte el a felkelt nép.
Kedves Barátaim!
Tavaly óta március 16-a pedig a magyar zászló és címer napja. Ez a dátumunk is egy forradalomhoz és szabadságharchoz köthető. Mi magyarok, már csak ilyenek vagyunk! 1848-ban ugyanis ezen a napon kezdődött meg a Nemzetőrség szervezése. Mind az ország háromszínű zászlaja, mind a pedig a magyarság heraldikai megjelenítése a hasított címerrel megtalálható a március 16-án fegyverbe hívó nemzetőrségi jelképtárban. Ezt erősíti egy korabeli megemlékezés részlete is. „Este a két testvérváros ki volt világítva, az utcákon lelkesült néptömeg forrongott, harsogtatva: éljen a szabadság! Az ablakokból nemzetiszín lobogók függtek alá, a szabadság nevével beírva. Egész éjjel rend és nyugalom őrködött a város fölött, a portyázó nemzetőrök több helyeken bujkáló csavargókat fogtak össze, s hivatásuknak minden tekintetben híven megfeleltek.”
Tisztelt Ünneplők!
Kérem, engedjék meg, hogy az Önök nevében is hálás köszönetemet fejezzem ki Wittner Marika néninek, ’56 halálra ítélt hősének és Szilágyi Ákosnak, a New York-i Polgári Kör megálmodójának, mai estünk főszervezőjének, hogy volt akaratuk és bátorságuk kezdeményezni a magyar zászló és címer napját. Nekik köszönhetjük, hogy a Magyar Országgyűlés március 16-át is nemzeti ünnepnappá nyilvánította.
Továbbá szeretném tiszteletemet, köszönetemet és hálámat is kifejezni azért a kitartó, szakadatlan és önzetlen munkáért, amit Szilágyi Ákos barátom hosszú évek óta tesz a magyar nemzet egyesítésért, a magyar hagyományok továbbélésért és a magyarok összetartásáért. Erre jó és követendő példa a gálasorozat és az évente frissítve megjelenő nemzet naptára.
Isten éltesse Ákost és Marika nénit sokáig! A hazának szüksége van az ilyen nagyszerű magyar emberekre!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Végezetül, az est egyik védnökeként szeretnék köszönetet mondani a mai Nemzeti Trikolor Gála szervezőinek, fellépő művészeinek és támogatóinak!
Mindannyijuknak szép estét és felemelő lelki feltöltődést kívánok!
Baráti tisztelettel:
Németh Szilárd