Május 12 – az Ápolónők Nemzetközi Napja

Startlap WIKI

1820-ban május 12-én született Florence Nightingale, aki az ápolás és az ápolóképzés kiemelkedő alakja volt. A krími háború idején, az 1850-es években a katonai kórházban megszervezte a tisztaságot és a megfelelő ellátást. Olyan körülmények között kellett dolgoznia, ahol az összezsúfolt több ezer sebesültnek nem jutott elég ágy, gyógyszer. Mindössze fél liter víz jutott fejenként naponta tisztálkodásra és ivásra. Mindenütt patkányok és bolhák nyüzsögtek.

A jobb higiéniai viszonyok kialakításával nagyságrendekkel tudta csökkenteni a halálozást. Hazatérése után hősként tisztelték. Megszervezte a nővérképzést, 1860-ban nyílt meg a róla elnevezett iskola. Az ápolók anyagi és erkölcsi elismeréséért is küzdött. Hazánkban Kossuth Zsuzsanna volt az ápolás kiemelkedő alakja.

 

4 hozzászólás “Május 12 – az Ápolónők Nemzetközi Napja” bejegyzésre

  1. Szabadságharcosok útja mindig rögös szerint:

    Én úgy tudom hogy a világelső ápolónő, aki elsőként írt könyvet az egy svájci nő Lillyanna Juchli és a Vöröskereszt ápolás szervezet is svájci. A higiénia és a klór meg a fertőtlenítés meg gyermekágyi láz elleni nagytevő az Irinyi volt. Ezt a nevet még soha nem hallottam…

  2. Grün Izidor szerint:

    Szabadságharcosok útja mindig rögös!
    Semmelweis Ignác pedig a gyufát találta fel?! 😛 😀

  3. fghfjhgkjhk szerint:

    Sándor Mária?
    Csak kérdezem…
    😛

  4. Szabadságharcosok útja mindig rögös szerint:

    Uhhh Grün Izidor! Te nyertél…basszus de buta vagyok!! Ekkora hibát véteni szabadságharcosként…tiszta égő. Kösz a helyreigazítást 😉 :p

Itt lehet hozzászólni !