Mi lesz, ha Tarlós leállítja a HÉV-eket?

INDEX

csepeli-hev_kvassaizsilip, bhév.hu

Tarlós István már többször is fenyegetőzött azzal, hogy a főváros lepasszolja az agglomerációs járatokat, sőt az egész BKV-t az államnak, ha nem segítenek neki a veszteséges mamutcég finanszírozásában. A parlament kedden lényegében úgy döntött, hogy az állam nem segít, sőt kötelezte a fővárost, hogy a veszteségeket maga fedezze az általa beszedett iparűzési adóból. Ha Tarlós beváltja korábbi fenyegetését, jövőre 350 ezer agglomerációs lakos vakarhatja a fejét, hogyan jusson be a lakóhelyéről Budapestre.

A főpolgármester érvelése egyszerű: a BKK és a BKV 26 agglomerációs település 350 ezer lakosát szállítja járatain, ami évente 12 milliárd forintba kerül (összesen 16 milliárdba, amit részben ellensúlyoz a 4 milliárdos jegybevétel). A közlekedési cég a főváros álláspontja szerint úgy nyújtja ezt a szolgáltatást, hogy semmilyen törvény nem kötelezi rá, ráadásul részben ezért veszteséges a fővárosi tömegközlekedés.

Ha Tarlós István rögtön (mondjuk január 1-től) hozzányúl az agglomerációs járatokhoz, akkor a következőket teheti:

  1. A főváros kötelezi a BKV-t, hogy a HÉV-ek a városhatáron forduljanak vissza, és csak Budapesten belül szállítsák az utasokat.
  2. A főváros arra hivatkozva, hogy egy közszolgáltató céget nem lehet veszteségre kényszeríteni, felmondhatja a szerződést az agglomerációba járó buszokat üzemeltető Volánbusszal.

Kik maradnának HÉV nélkül?

Az alábbi településekről válna nehézzé a városba jutás, ha nem járnának ki az agglomerációba a HÉV-ek:

  • Szentendre, Pomáz, Budakalász – H5
  • Ráckeve, Szigetszentmárton, Szigetcsép, Tököl, Szigetújfalu, Szigetszentmiklós, Szigethalom, Dunaharaszti (lényegében az egész Csepel-sziget) – H6
  • Gödöllő, Mogyoród, Kerepes, Kistarcsa, Csömör – H8 és H9

Mindkét lépés nagyon fájhat egy csomó embernek. Óriási tumultusok alakulhatnak ki reggelente Szentendrén vagy Gödöllőn, nem is beszélve a Csepel-szigetről. A Volánbusz nem is valószínű, hogy el tudná szállítani az ott rekedt utasokat a sárga buszaival. Erős konfliktushelyzetet eredményezne az is, amikor a HÉV mondjuk Békásmegyerre érve felszólítaná az utasokat, hogy szálljanak le, mert a szerelvény nem megy tovább. Mindemellett a HÉV-ek határközeli visszafordítása technikailag könnyen megoldható.

BKV-buszokat passzolnának le a Volánnak

A buszokkal már nehezebb a helyzet. Az agglomerációs járatokat jelenleg a Volánbusz üzemelteti alvállalkozásban, a BKK-val kötött szerződés alapján. Ha ezt a szerződést felmondanák, akkor a BKV-nak buszokat kellene beállítani a kieső buszjáratok helyére, ugyanis azok a városhatáron belül is jelentős forgalmat bonyolítanak.

Ennyi busza viszont nincs a BKV-nak, tehát át kellene csoportosítani, ami az összes budapesti vonalon elég jelentős járatritkítást jelentene. A Volánbuszt pedig hamar bedöntené, hogy ha az új buszokra felvett hiteleket nem tudná fizetni a megszűnő szolgáltatási díjból. Arról nem is szólva, hogy az érintett agglomerációs települések lakosai nem tudnának bejönni a fővárosba a munkahelyükre.

A vonallevágás tehát túl drasztikus lépés lenne a főváros részéről, óriási bajokat okozna, feltehetőleg jelentős utaskonfliktusokkal. Meg lehet szabadulni a problémától simább módon is,ahogy Tarlós korábban is célzott rá.

Az agglomerációs járatok átadása az államnak régi téma. Az agglomerációs buszjáratok üzemeltetését már rég kinézte magának a Volánbusz, de végül csak egy kompromisszumos megoldást tudtak elérni. Eszerint a Volánbusz megrendelője a BKK maradt, és a BKK-val kötött szolgáltatói szerződés alapján szállítja az utasokat.

Ha itt a megrendelői poszton a BKK-t az államra cserélnék, az utasok észre se vennék az ügyletet. A BKK sorvadna ugyan, de megszabadulna évi 7-8 milliárd forint veszteségtől, a Volánbusz izmosodna a piacon, az állam pedig fizetné a szolgáltatást a főváros helyett.

A HÉV-eket megkaphatja a vasút

A HÉV-ek MÁV-ba integrálása 2008-ban már üzleti ajánlattá is érett: a MÁV a MÁV-Cargo eladási bevételéből 30 milliárd forintot ajánlott a HÉV-ekért a fővárosnak. Budapest ezzel megszabadulhatott volna az évi 6-8 milliárd forint veszteséget okozó HÉV-ektől, a MÁV viszont rátehette volna a kezét a HÉV-ek küszöbön álló felújítására befolyó uniós százmilliárdokra.

Az üzletből nem lett semmi, mint ahogy a felújításból se.

A HÉV-ek átadása ugyanis több szempontból is rossz lett volna. A HÉV-ek a városon belül is nagy forgalmat bonyolítanak, ami területileg a BKV-hoz tartozó feladat. A MÁV menetrendi pontossága hírhedten rossz, a BKV által üzemeltetett HÉV-ek nagyságrenddel pontosabban járnak.

Ráadásul a fővárosi fejlesztési tervek azt tartalmazzák, hogy a jövőben

Kivéve persze akkor, ha a főváros az egész BKV üzemeltetését átadná az államnak, és ezzel a metrók is államivá válnának. Persze, mint Tarlós egy sajtótájékoztatón elejtett megjegyzéséből kiderült, az igazán zsíros falat, a jegyárbevétellel, fejlesztési milliárdokkal rendelkező BKK, mint megrendelő, azért a főváros kezében maradna. Csakhogy az nehezen hihető el, hogy magában a veszteséges BKV a metrófelújítás hatalmas terheivel az államnak kellene, nyilvánvalóan kérnék mellé a BKK-t is.

9 hozzászólás “Mi lesz, ha Tarlós leállítja a HÉV-eket?” bejegyzésre

  1. Grün Izidor szerint:

    “A parlament kedden lényegében úgy döntött, hogy az állam nem segít, sőt kötelezte a fővárost, hogy a veszteségeket maga fedezze az általa beszedett iparűzési adóból.”
    .
    Erre szavazott igennel egy hígagyú, surranópályán bekerült csepeli képviselő, míg Csepel és Soroksár többséggel megválasztott felelős, a zemberek javát szolgáló országgyűlési képviselője tartózkodott!
    Nos, így nézvést mi a bégetés birkák?!
    Fussa kétmilliárd éves megtakarításból! 😀

  2. grayrikárdó szerint:

    Te “hígagyú” a tartózkodás szavazást jelent, valamiféle bátor hőstettet?
    Nem hígagyú, gyáva nyulakat?

  3. felix szerint:

    A tartózkodás azt jelenti ebben az esetben, hogy nem utasítja el az áfacsökkentést és nem fogadja el az elvonást.
    Szóval kár volt annyi hazugságot összeírogatni.

  4. Vazulnéni szerint szerint:

    Így ,hogy fogunk az olimpiai eseményekre eljutni ? 🙁

  5. Grün Izidor szerint:

    Vazul néni!
    Lóvasúttal!
    A sínek megmaradnak, befogjuk Szilárdot és a füle közé csapunk, oszt’jónapot! 😀

  6. nagyapó szerint:

    “A Népszabadság a kedden elfogadott új jogszabály ismeretében, Szentpéterváron érte utol a főpolgármestert, aki a lapnak úgy reagált: ha valóban az áll a törvényben, amit hallott, “a kormány ezzel felszámolja az agglomerációs közlekedést”. Ebben a kényszerhelyzetben Budapest csak a kötelező feladatait képes ellátni, a város környéki járatok pedig nem tartoznak ezek közé. Tarlós azonban továbbra is bízik benne, hogy megoldódik a helyzet, ha jövő héten leül tárgyalni Orbán Viktor miniszterelnökkel.”
    Mennyivel más ez, mint amit a zIndex hazudozott?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  7. felix szerint:

    A lényeg az, hogy Tarlós bízik a kézi vezérlésben.
    “Az állam én vagyok”
    /ez nem jogállam/

  8. Tarjányi László szerint:

    Tarlós mérnök, Orbán jogász. A mérnök igazat mond, a jogász még akkor is hazudik, ha kérdez!

  9. fghfjhgkjhk szerint:

    kérdésem, hogy esetleg a Deutsche Bahnhof tulajdonosi többségel rendelkező brit Arriva és a vele közös Sz.G. Videotont kibaltáznák, mint a macskát üríteni, azt a pénzt a BKV-ra fordítva, mekkora lenne a hiány? Még az is lehet, hogy kijönne a történet 0-ra?

Itt lehet hozzászólni !