Gyurcsány: “Semmiképpen nem átengedni a hatalmat!”
Inforadio.hu, Népszabadság
Három személyt nevezett meg az MSZP elnöksége mint számukra elfogadható miniszterelnök-jelölteket.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában mondta el, hogy a párt elnökségi ülését követően Glatz Ferencet, Surányi Györgyöt és Vértes Andrást nevezték meg lehetséges miniszterelnök-jelöltként. (Az Arénát itt hallgathatja meg.)
Az MSZP elnöksége azt javasolja, hogy e három személlyel és e három személyről kezdődjenek el a hivatalos konzultációk – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, pártelnök.
Mint mondta, az elmúlt három nap tájékozódó megbeszéléseit követően azt látják, hogy e három ember közül “valaki biztosan megkaphatja az ahhoz szükséges támogatást, hogy Magyarország következő miniszterelnöke legyen”.
Glatz Ferenc
1941. április 2-án született Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár. 1964-ben diplomázott az ELTE történelmi szakán. 1965-ben a Századok c. folyóirat szerkesztőségi titkáraként kapott állást, majd 1968-ban az MTA Történettudományi Intézetének lett munkatársa. 1975 és 1976 között csoportvezető, majd 1985-ig histográfiai és módszertani osztályvezető volt. 1986-ban kinevezték az intézet tudományos igazgatóhelyettesévé, 1988-ban annak igazgatójává.
1996-ban a Magyar Tudományos Akadémia elnökévé választották. Egészen 2002-ig volt az MTA elnöke. 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét kapta, három évvel később pedig Prima Primissima díjban részesült. 2005-ben neve felmerült a lehetséges köztársaságielnök-jelöltek között. Részt vett a Reformszövetség megszervezésében.
Surányi György
1954. január 3-án született Budapesten. A közgazdász-bankár a rendszerváltás után a Magyar Nemzeti Bank első elnöke volt 1990 és 1991 között, majd később még egyszer, 1995 és 2001 között töltötte be a jegybankelnöki pozíciót.
1977-ben végzett a Marx Károly Közgazdaságtudományi (ma Corvinus) Egyetemen, ahol két évvel később doktori, 1996-ban pedig nagydoktori címet szerzett.
1977 és 1986 között a Pénzügykutató Intézet kutatója és osztályvezetője volt és együtt dolgozott többek között Bokros Lajossal, Szalai Erzsébettel, Kupa Mihállyal és Lengyel Lászlóval. Ezután 1987-ig a Világbank konzulenseként dolgozott Washingtonban. 1988 és 1989 között a miniszterelnök tanácsadója volt, innen lett 1990-ben jegybankelnök.
1992-ben a CIB Bank vezérigazgatója lett egészen újabb jegybankelnöki kinevezéséig, 1995-ig. Az MNB élére Horn Gyula akkori szocialista kormányfő jelölte. 2001-ben, jegybankelnöki periódusának lejárta után ismét a CIB Bankhoz került vissza, amelynek azóta is az elnöke. A bankirányítás mellett tanít a Corvinus és a Közép-európai Egyetemen.
2006-ban Gyurcsány Ferenc felkérésére Bogsch Erikkel és Simor Andrással részt vett az Európai Bizottságnak benyújtott konvergenciaprogramot véleményező Konvergencia Tanácsban.
Vértes András
1951. szeptember 13-án született. 1975-ben közgazdászként végzett a Marx Károly Közgazdaságtudományi (ma Corvinus) Egyetemen. 1975 és 1981 között a Gazdaságkutató Intézet beruházási és kereskedelmi csoportvezetőjeként tevékenykedett, 1981 és 87 között pedig az Országos Tervhivatal főosztályvezetője. 1987-től öt éven keresztül a Gazdaságkutató Intézet igazgatója, 1992-től 1998-ig a GKI Gazdaságkutató Rt. elnök-vezérigazgatója, 1998-tól pedig a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.
Forrás: Inforadio.hu
Wall Street Journal: Inkább új választás, mint tehetetlen kormány
Egy új választás és egy új kormány jobb lehet, mint egy béna kacsa miniszterelnök – írta mai számában a The Wall Street Journal. A tekintélyes üzleti lap nem hagyta ki a hungry-Hungary szójátékot annak kapcsán, hazánknak szüksége lesz-e további pénzügyi forrásokra.
“Az Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU dollármilliárdokra rúgó segítségével stabilizálták a forintot és a helyi bankrendszert. Magyarország néhány hónapig elevickélhet még így. Ha további nemzetközi támogatásra lesz szüksége, ezt valószínűleg megkaphatja. De bármilyen további segítség részben Magyarország a reform iránti elkötelezettségétől függ majd. Egy új választás és új kormány jobb lehet, mint egy béna kacsa miniszterelnök” – írja keddi, “Vezetőre kiéhezve Budapesten” című jegyzetében a The Wall Street Journal, nem hagyva ki a szokásos hungry-Hungary (éhes-Magyarország) szójátékot.
Az írás lélegeztetőgépnek nevezi az IMF készenléti hitelkererét, a leendő kormányfő fő feladatának pedig az államháztartás kiadásainak lefaragását nevezte, annak érdekében, hogy a költségvetési hiányt le lehessen szorítani a GDP 3 százalékára.
“Az ország most sokkal súlyosabb kiigazítás előtt áll, mint amekkorát a 3 százalékos csökkenéssel kalkuláló jelenlegi büdzsé, illetve az IMF és az Európai Unió vetített előre, amikor 2008 végén 25 milliárd dolláros hitelkeretről állapodtak meg Magyarország javára. Budapestnek 1,4-2,3 milliárd dolláros költségvetési lefaragásra lehet szüksége, hogy az IMF által szükségesnek tartott szinten tartsa a deficitet. Óriási politikai kihívást jelent a nagy lefaragások végrehajtása, miközben nő a munkanélküliség.” – írja a lap.
Forrás: Népszabadság
Gyurcsány: “Semmiképpen nem átengedni a hatalmat!”
Saját blogjának legfrissebb bejegyzésében Gyurcsány Ferenc az előrehozott választások ellen kampányol. A demokrácia nevében jelenti ki, hogy semmiképpen nem szabad átengedni a hatalmat. Szerinte a demokrácia védelmében van szükség a Fidesz javaslatának kivédésére, miközben mások mellett Medgyessy Péter is azt mondja: demokratikusabb lett volna, ha Gyurcsány lemond.
Miközben a felmérések szerint a választók többsége a Fideszt támogatja, és előrehozott választást szeretne, Gyurcsány Ferenc blogjában amellett érvel, hogy a demokrácia érdekében minden eszközzel fel kell lépni az új választásokkal szemben.
Mint írja: “a demokráciának, a demokratikus versengésnek, a választásnak nemcsak formai kellékei vannak. Azaz az általános és egyenlő választójog, vagy a tisztességesen lebonyolított választás mellett az is a feltétele, hogy az emberek tudják, miből választanak. Miből, mondom, és nem kik közül! Márpedig ma nem tudják, mit kínál nekik a legnagyobb ellenzéki párt, hiszen eddig semmi mást nem mutatott, mint az egyébként valóban meglévő aggodalmakra, a változásoktól való félelemre próbált nagyon egyszerű, empatikus, de hamis válaszokat adni.”
Az érvrendszer másik pilléréhez Gyurcsány Ferenc azt a társadalmi problémát igyekszik felhasználni, amely éppen az általa vezetett kormány idején alakult ki. A távozása ellenére a hatalmat az MSZP számára megtartani próbáló kormányfő így vélekedik a demokráciáról:
“A demokratikus értékek védelme, a demokratikus kultúra gyakorlása szempontjából az, amit a Fidesz képvisel, nem egyszerűen elfogadhatatlan, hanem Magyarország számára közveszélyes. Amikor a jobboldal nagyobbik része ellenségként, mi több, selejtként tekint a baloldalra, akkor egy ilyen politikával szemben küzdeni kell, tisztességes, alkotmányos módon, de semmiképpen nem átengedni neki a hatalmat!”
Gyurcsány Ferenc abban bízik, hogy az eredeti menetrend szerinti választásokig sikerül megfordítani a választói hangulatot, amely most a jobboldal számára kedvező. Lemondása után így összegzi pártelnöki teendőinek kényegét:
“A választásokig meg kell értetni az emberekkel nekünk, baloldali és liberális politikusoknak, hogy amit a Fidesz képvisel, az a magyar demokratikus normalitás sérelmére elkövetett politikai tisztességtelenség. Amit tesznek, asszisztálás a félelemkeltés, gyűlöletszítás, az erőszak térnyeréséhez.”
Forrás: Inforadio.hu
A témához kapcsolódó cikkek:
Surányi Gyurcsányékról: “A kormány mély válságba viszi az országot”
A NÉP ezekből választana?
Biztos, hogy nem!
A nép nem!!!! de ök igen:(
3 grácia:(
Na, megint lenácizott, mert nem vele értek egyet. Tiszta Rákosi.
Új választást, Böszme, takarodj!
Egyszerűen siralmas. Gyurcsány nem akar önálló embert, ezért javasolja a bábember Gyurcsány-nyaló Vértest, aki képtelen volt a pozícióiban nem pártemberként, hanem szakemberként viselkedni, Glatzot, aki láthatóan nem egy energikus, cselekvésre kész embertípus, inkább tudósféle.
Surányi nekem is sötét ló, időnként élesen bírálta Gyurcsányt, de lovakból ilyen időkban inkább nem kérnék, Gyurcsány önmagában is bőven elég volt.
Azt is el tudom képzelni, hogy a végén kiderül, hogy Surányi volt az egyetlen jelölt, csak ki akarták mondatni az SZDSZ-szel is, hogy mellette áll. Ezért nem volt más épkézláb javaslat.
http://reakcio.blog.hu/2009/03/25/demokratak_elore_toroljuk_el_a_valasztasokat
A befutó szerintem Vértes. Ő az akinek nincs karaktere. A Gazdaságkutató Intézetet jól lenyúlta, azóta is közös a szocikkal, azok bábja. A másik két jelöltnek van karaktere, esetleg arra is képesek, hogy 1-2 hó múltán lemondjanak, ami Fletóéknak tragédia lenne. Most az MSZP tud zsarolni, mert a szadesz jobban fél az előrehozott választástól, mivel az MSZP-s képviselők fele bejuthat, az SZDSZ-ből alig.
Fletó:“Semmiképpen nem átengedni a hatalmat!” Tipikus lenini gondolat: a kommunista legnagyobb bűne a hatalom elvesztése!
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Szerintem, meg messzebb vannak a megegyezéstől, mint 3 nappal ezelőtt.
Ha a Surányi nem vállalja, alig ha találnak napokon belűl hasonló jelöltet!
A kérdés, hogy mitől félnek jobban?
Orbántól vagy a hét év “munkájának” választók általi minősítésétől?
Nem mindegy mi lessz a neve az új bábúnak? A zsinort akkor is a böszme és bandája fogja rángatni!
Melyik hülye vállalja el?
Ha én lennék a helyükben, megkérdezném az édesanyámat akar e csuklani. 🙂