Népszabadság, Index, HVG
Békesi László, Glatz Ferenc, Mészáros Tamás és Surányi György – a Népszabadság információja szerint e négy név hangzott el a szocialisták és a szabad demokraták hétfői, az új kormányról és kormányfőről szóló egyeztetésén. Közülük Surányi látszik a legesélyesebbnek.
Az Index itt közvetít percről percre válságról. Medgyessy Péter pedig a HVG-nek kifejtette: Gyurcsánynak már az őszödi beszéd után le kellett volna mondania. Ha jövőre tartják a választásokat, addig az új kormánynak legfeljebb rendcsinálásra lesz lehetősége, reformokra nem, a jelenlegi helyzetben pedig az előrehozott választás a lehető legjobb megoldás. Az alábbiakban a Népszabadság majd a HVG cikkét olvashatják.
Nem pártpolitikus lesz Gyurcsány Ferenc utóda – erről állapodott meg hétfői, parlamenti egyeztetésén az MSZP és az SZDSZ tárgyalóküldöttsége.
A szocialisták és a liberálisok alig fél órán át tárgyaltak Gyurcsány Ferenc parlamenti irodájában az új miniszterelnök személyéről, illetve az új kormányprogramról. A konzultáción a szocialista pártot Gyurcsány Ferenc pártelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető és Simon Gábor választmányi elnök képviselte, a liberálisok részéről Fodor Gábor pártelnök, Kóka János frakcióvezető és Horn Gábor ügyvivő vett részt az egyeztetésen.
Forrásaink eleve csak puhatolózó egyeztetésre számítottak, hiszen gyakorlatilag mindkét frakció szabad felhatalmazást adott a tárgyalások megkezdésére – de nem a megállapodásra.
A megbeszélést követően Lendvai Ildikó bejelentette: az MSZP és az SZDSZ megállapodott abban, hogy nem állítják helyre a koalíciót, hanem csak arra törekednek, hogy parlamenti többséget biztosítsanak az új kabinetnek. Abban is egyetértettek, hogy nem egyszerűen csak kormányfőt cserélnek, hanem közjogi értelemben is új kormány alakul. Kérdésre válaszolva a szocialista frakcióvezető nem zárta ki, hogy jelenlegi kormánytagok is szerepet vállaljanak a következő kabinetben, “senki sincs tiltólistán”. (E tekintetben eltérő véleményeket is megfogalmaztak a szocialisták, erről bővebben l. a frakcióüléséről szóló írásunkat.) Lendvai azt mondta, hogy olyan embert keresnek, akinek egyszerre van szakmai és társadalmi tekintélye.
Arra a felvetésre, hogy az SZDSZ a Refomszövetség programját tekinti kiindulási alapnak, amit idáig a szocialisták elutasítottak, Lendvai úgy reagált, hogy közös válságkezelő programra van szükség, részint a Reformszövetség, részint más programok alapján. Naponta fognak tárgyalni, és rövid időn belül megállapodhatnak. “Nem látom veszélyét, hogy ne egyeznénk meg” – jegyezte meg.
– Hiteles miniszterelnököt, reformok iránt elkötelezett kormányt és elfogadható reformprogramot kell találni – jelentette ki az egyeztetés után Fodor Gábor. A kormány programjának a Reformszövetség programján kell alapulnia, tette hozzá. A miniszterelnök-jelölttel szemben támasztott legfontosabb elvárás az, hogy visszaszerezze a hitelességet és bizalmat, megnyugtatóan hasson a társadalomra, a gazdaságra és a nemzetközi piacokra egyaránt. E kritériumoknak Fodor szerint többen is megfelelhetnek, ugyanakkor – mint azt kérdésre válaszolva hangsúlyozta – nem az ő dolguk kormánynévsort összeállítani.
A szabad demokraták elnöke azt is értésre adta: az SZDSZ nem vesz részt egy koalícióban, azaz politikusaik nem vállalnak kormánytagságot.
Az egyeztetések a következő napokban folytatódnak, Fodor reményei szerint csütörtökig már megállapodhatnak a jelöltről, két héten belül pedig a kormány összetételéről és programjáról is. Ha nem így történik, a szabad demokraták támogatni fogják az Országgyűlés feloszlatását és az előre hozott választások kiírását.
A Népszabadság értesülése szerint az egyeztetésen legkevesebb négy kormányfőjelölt neve hangzott el. Szocialista forrásaink szerint a listán Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke, Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora, illetve Surányi György, a jegybank korábbi elnöke szerepel, a liberálisok pedig felvetették Békesi László, a Horn-kormány pénzügyminisztere, a Reformszövetség tagja nevét. Információnk szerint Glatz a liberálisok, Békesi a szocialisták miatt esett ki a szóba jöhető jelöltek közül, Mészáros pedig nem akarja a pozíciót.
Surányi Györggyel kapcsolatban az a hír a legelterjedtebb, hogy csak abban az esetben vállalná a miniszterelnökséget, amennyiben a Fidesz, ha nem is támogatná, de tudomásul venné ezt, ami azt jelenti, hogy kettejük konzultációja elkerülhetetlennek tűnik.
MSZP-frakció: az új kabinet baloldali karakterű legyen
Továbbra is több név forog szocialista körökben, de csak szűk kör ismeri azt a legfeljebb 4-5 főt tartalmazó névsort, amelyen az “első körös” jelöltek szerepelnek.
“Bizonyára jelentősen megnövekedett az elnökségi tagok telefonforgalma a hétvégén” – fogalmazott ironikusan a tegnapi szocialista frakcióülésen mondott beszédében Gyurcsány Ferenc pártelnök, majd forrásaink szerint hozzátette: arra kér minden kedves kollégát, hogy amennyiben “önkéntesen” csatlakozik a háromfős tárgyalódelegációhoz és kalandozik a többi párt között, legalább jelezze, hogy mire jut. Szavait derült zavartság fogadta. A pártelnök részéről állítólag az a kérés is elhangzott, hogy jövő hétfőig a képviselők még egymás között se nagyon beszéljenek a lehetséges jelöltekről – legkésőbb jövő hét elejére meglesz a megoldás. Az MSZP képviselőcsoportjának tegnapi tanácskozásán egyébként a hozzászólók többsége hosszasan méltatta a kormányfő lépését, és csak kevesen kritizálták annak előzetes egyeztetés nélküli jellegét. Lehetséges miniszterelnök-jelöltekről a frakcióülésen nem esett szó, de úgy tudjuk, hogy a szombati elnökségi ülésen elhangzott nevek közül a képviselőcsoportban is Glatz Ferenc egykori MTA-elnököt említik legtöbben megoldásként, aki tegnap az MTI-nek azt mondta: hallotta a híreket, de nem tudja, mennyire kell őket komolyan venni. “Érdeklődéssel figyelem, hogy mi történik, s közben a Reformszövetség újabb anyagán dolgozom” – tette hozzá. Miközben nincs reális esélye jelölésének, a frakció továbbra is fontosnak tartja, hogy az új kabinet baloldali karakterű legyen.
A szocialista megyei elnökök tanácskozásán információink szerint bedobták Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnökének nevét – hozzá kell tenni, hogy Kovács jelölését az elnökség nem támogatná. A számvevők első embere lapunknak annyit mondott: nem keresték meg, s nincsenek is ilyen ambíciói. Szocialista körökben akadnak, akik előre hozott választásban gondolkodnak. Az okok között nem csak azt említik, hogy kútba esik a jelöltről való megállapodás – az új kormány munkáját akadályozhatja az is, hogy – bár rendkívüli ülésszakot tarthatnak -, a hivatalba lépés környékén ér véget a parlament tavaszi ülésszaka és kezdődik a nyári szünet, egészen szeptemberig. Mindeközben a kormánytagok környezetében kitapintható a feszültség, különösen azt követően, hogy a frakcióülésen körvonalazódott az a vélemény, hogy a képviselőcsoportban ülő kormánytagoknak mindenképpen távozniuk kell a kabinetből. (Sz. T. L.)
Az Európai Bizottság tagjai várhatóan helyes irányba tett kezdeményezésként fogják értékelni egy új miniszterelnök kinevezését abban az esetben, ha ez segít Magyarországnak abban, hogy kijöjjön jelenlegi nehéz helyzetéből – jelentette ki kérdésre válaszolva az EU adó- és vámügyi biztosa, az MSZP volt elnöke, egykori külügyminiszter hétfőn. Kovács László szerint sok függ az utód kiválasztásától, akinek nem a párt prominensei közül kellene kikerülnie. Olyan, a reformok iránt elkötelezett szakemberre volna szükség, aki megszerezheti valamelyik kis párt, nagy valószínűséggel az SZDSZ támogatását – közölte a Regionális Újságírók Magyarországról elnevezésű program keretében tartott brüsszeli sajtóbeszélgetésen.
Forrás: Népszabadság
Medgyessy: “Az előrehozott választás már mindenkinek jobb lenne”
Medgyessy Péter szerint Gyurcsánynak már az őszödi beszéd után le kellett volna mondania. Ha jövőre tartják a választásokat, addig az új kormánynak legfeljebb rendcsinálásra lesz lehetősége, reformokra nem. Az előbbire Bokros a legalkalmasabb személy. Az előrehozott választás az optimális megoldás a jelenlegi helyzetben – fejti ki többek között a hvg.hu-nak adott interjúban.
hvg.hu: Vannak bizonyos hasonlóságok Gyurcsány Ferenc miniszterelnök március 21-én nyilvánosságra hozott lemondási szándéka és az ön 2004 augusztusában hozott döntése között?Medgyessy Péter: Az öt évvel ezelőtti és a mai helyzetet összehasonlítva inkább a különbség a szembetűnő, jóval kisebb a hasonlóság. Az pusztán formai párhuzam, hogy akkor is, most is miniszterelnök-váltás zajlik, és annak sincs komolyabb jelentősége, hogy ez végül lemondás vagy konstruktív bizalmatlansági indítvány alkalmazásával történik-e. Akkor a magyar gazdaság viszonylag gyorsan növekedett, ha jól emlékszem évi 4,8 százalékkal. Az egyensúly akkor javuló tendenciát mutatott, bár a hiány magasabb volt, mint most. Ugyanakkor Magyarország adóssága lényegesen kisebb volt. És akkor, 2004 augusztusában nyoma sem volt a világgazdasági válságnak. Vagyis a társadalmi és a gazdasági környezet egészen más volt. A társadalom akkor inkább a pozitív várakozás álláspontjára helyezkedett, annak a robbanással fenyegető feszültségnek, amit most érzünk, nyoma sem volt. Ma a politikai hibák, a világgazdasági válság, a politikai szembenállás kiéleződése következtében pattanásig feszült a helyzet.
hvg.hu: Ön 2004 augusztusában lemondott, meg sem várta a konstruktív bizalmatlansági indítványt. Elvesztette a koalíciós partnernek és az MSZP vezetőinek a bizalmát, ráadásul feltehetően mélységesen csalódott, hiszen a volt tanácsadója és sportminisztere, Gyurcsány Ferenc kivált a kormányából, majd kiderült, hogy a kormányfői székre aspirál. Mondják, a lemondás edzi a jellemet. Gyurcsány Ferenc viszont úgy maradt, mintha menne.
M. P.: Az én személyiségem jelentős mértékben különbözik Gyurcsány Ferencétől. Én 2007-ben, amikor feltették a kérdést, hogy a miniszterelnöknek le kellett volna-e mondania az elvesztett egészségügyi népszavazás után, egy interjúban azt feleltem, hogy nem akkor, hanem már az őszödi beszéd kiszivárgása után el kellett volna búcsúznia a hivatalától. Ez az országnak és a baloldalnak is jobb lett volna, ahogy a saját politikai jövőjének is. Akkor, 2006. szeptember végén még elegánsan tudott volna távozni, tekintettel arra, hogy mindaz, amit a beszédben elmondott, lesújtó volt, de igaz. Óriási hibát követett el, hogy nem a magyar társadalom színe előtt teregette ki a szennyest, és ezt csak tetézte azzal, hogy amikor a beszéd nyilvánosságra került, nem mondott le. Persze, tisztában vagyok azzal, milyen nehéz levonni a konzekvenciákat valakinek, amikor a saját személyéről van szó. De már késő ezen elmélkedni.
Elefánt és porcelánbolt
hvg.hu: Mit vár az új miniszterelnöktől, akire egyébiránt éppen Gyurcsány tesz javaslatot?
M. P.: Őszintén szólva, semmi jót. Bármilyen kiválóság kerüljön is ebbe a pozícióba, nem lesz képes az országtól teljes támogatást szerezni tervei megvalósításához. Ha jól meggondoljuk, egy év alatt nem is lehet reformokat végrehajtani. Rendet tenni talán lehet a gazdaságban, de ez nem azonos a reformmal. Ehhez leginkább Bokros Lajos értene: a vásárlóerő drasztikus kézben tartása, és olyan lépesek, amelyek átláthatóbbá teszik a gazdaságot. De ezek, ahogy említettem, nem azonosak a régen sürgetett reformokkal. A reformokhoz kidolgozott koncepcióra lenne szükség, ami jelenleg hiányzik. A szakapparátusok szerepét ezek kidolgozásában nem szabad lebecsülni. Márpedig a magyar kormány évek óta ezt teszi.
Attól tartok tehát, hogy ez a mostani lemondás nem sokat segít. Egy jó, erős kezű miniszterelnöktől legjobb esetben is csak azt várhatjuk, hogy megállítja a magyar gazdaság további romlását, ami már komoly teljesítmény lenne tőle. Még valamit tehet az új miniszterelnök: bizalmat kelt maga iránt külföldön és Magyarországon.
hvg.hu: Ez most igazán hiánycikk.
M. P.: Szomorú, de így van. De a baloldalban, a Magyar Szocialista Pártban is egyre kevésbé bíznak az emberek.
hvg.hu: Külföldi megfigyelők állítják, hogy a magyar társadalmat és gazdaságot csak egy „szociális mészáros” lenne képes talpra állítani. De a szocialisták továbbra is viszolyognak a drasztikus módszerektől, amit a távozó kormányfő is egyértelművé tett kongresszusi beszédében. Az új miniszterelnöknek tömérdek ellentmondó elvárásnak kell majd megfelelnie, nem biztos, hogy találnak erre megfelelő embert.M. P.: Ilyenkor egy pártnak nem szabad válogatósnak lennie. Aki elvállalja a miniszterelnökséget, és el tudja hitetni, hogy van hozzá elegendő akarata és szakértelme, azt meg kell bízni. Én, azzal együtt, hogy nem hiszek abban, hogy Bokros Lajos képes lenne a hátralévő idő alatt strukturális reformokat végrehajtani, őt nevezném ki kormányfőnek. Az ő habitusa nem reformer – nem hiszek abban, hogy a nagy elosztási rendszerek átalakítását képes megcsinálni, ehhez nem elég szofisztikált a gondolkodása -, hanem rendcsináló. De már azért is hálásak lehetnénk, ha rendet tenne a magyar gazdaságban. Ami Surányi Györgyöt illeti, úgy tudom, ő nem vállalná a miniszterelnökséget.
hvg.hu: Ön szerint érdemes kísérletezni egy új miniszterelnökkel, vagy inkább előrehozott országgyűlési választásokat kellene tartani?M. P.: Meggyőződésem, hogy az előrehozott választás most már mindenkinek jobb lenne. Hasznos lenne a baloldalnak, a szocialistáknak is, ahogy ezt már két évvel ezelőtt elmondtam, 2006 végén, az őszödi beszéd és a 2007-es költségvetés jóváhagyása után. Mostanra végképp elveszett a bizalom, és most már a parlamenti többség sincs meg. Az ország számára jobb lenne, ha egy bizalmat élvező, szilárd többséggel rendelkező kormány hajtaná végre a szükséges reformokat. Ezt a megoldást akkor sem lehet elkerülni, ha tudni lehet, hogy a baloldal elveszíti a következő választást. Szerintem a baloldal számára is jobb gyorsan lenyelni a békát, és utána, emberileg, eszmeileg megújulva készülni a 2014-es választásokra.
hvg.hu: Az MSZP-ben nem igazán nyerő ez a megoldás.
M. P.: Ha sokáig húzzák az időt, fokozódni fog a már most is érezhető erózió a baloldalon. Nemrég egy jelentős gazdasági pozíciót betöltő emberrel beszélgettem, aki szerint az előrehozott választással az a baj, hogy az országot hónapokra, akár egy fél évre is leállítja. Erre azt feleltem neki: miért, a következő tizenkét hónapban nem áll le akkor is az ország, ha nem tudunk kiállítani erős parlamenti támogatottsággal rendelkező, bizalmat élvező kormányt? Az agónia az első esetben három-hat hónap, a másik esetben tizenkettő. Tudom, nem népszerű a baloldal és a liberálisok körében az, amit mondok, de az a véleményem, hogy mindkét tábornak nagyvonalúbbnak kellene lennie, túl kellene lépnie a saját, személyes és rövid távú érdekeken.
hvg.hu: Hajlandó lenne ismét politikai szerepet vállalni?M. P.: A válaszom egyértelmű nem. Távol tartom magam az aktív politikától. Ugyanakkor a tudásomat, nemzetközi tapasztalataimat és kapcsolataimat szívesen hasznosítanám az ország érdekében. Elég, ha arra emlékeztetek: ha megkérdeznek, semmiképp sem helyeseltem volna, hogy Gyurcsány Ferenc „rátörje az ajtót” a nyugati vezetőkre, hogy lerövidítsék Magyarország várakozását az eurózóna előszobájában, és támogatást szerezzen Kelet-Közép Európa szanálásához. Úgy viselkedett, mint elefánt a porcelánboltban. Holott az elképzelésében volt fantázia, és a kezdeményezése, megfelelő diplomáciai előkészítés után, hasznunkra vált volna.
Forrás: HVG
Kedves csepeliek!
Tudom, hogy a GYF bagzs évek óta a Medgyessyn akarta elverni a port, de ezt kezdettől fogva nem lehetett elhinni.
Medgyessyt én akkor is, és most is egy európai stílusú baloldali vezetőnek tartottam; sajnos eltünt mögüle a valódi baloldal!
Most fontosnak tartom, hogy kiálljon az igazáért mindenki, aki még hisz a DEMOKRÁCIÁBAN, akit nem butított el az elmúlt 5 év intenzív agymosása.
Jó lenne, ha ismét hihetnénk a képviselőink TISZTESSÉGÉBEN, ha továbbra is elhihetnénk azt, hogy a politika, az állam, a demokratikus intézményrendszer értünk van.
Mi azonban jelen pillanatunk valósága?
A hatalmon lévő pártkatonák (mszp és szdsz) oly mértékben tartják a seggük alatti széket, hogy már a legnyilvánvalóbb hazugságoktól sem riadnak viszza!
Már nemcsak öszödi beszédről, hanem fodori, horngábori, újhelyi, mesterházi, szanyii, lendvaii beszédről is beszélhetnénk.
Mit állítanak ezek a “süllyedő hajóról menekülö patkányok”?
Felelős döntéshozókról beszélnek: de vajon mitől felelős az a képviselő, mki nem tiszteli a nép, a választópolgárok akaratát, csupán arra alapozva, hogy 2006-ban sikerült az ő megtévesztésükkel mandátumhoz jutnia? Komolyan gondolják, hogy a parlamenti egy-két fős többség hiteles lehet valós társadalmi háttér nélkül?
Széles társadalmi bázisú, hiteles kormányról beszélnek: de vajon mitől lesz hiteles és társadalmi bázisú az a kormány, amely ugyanannak a szűk érdekcsoportnak az érdekeit kell hogy kiszolgálja? Mitől lenne széles az a társadalmi bázis, melynek még 20 %-ot sem ér el az összes társadalmi háttere?
Arról beszélnek, hogy az országért akarnak ismét összeállni: de vajon nem az az ország érdeke, hogy képviseletét egy VALÓBAN hiteles, szabadon választoitt kormány lássa el? Azt hazudják, hogy a fidesznek nincsen programja, mert titkolja. De vajon a választás nem azzal járna-e, hogy a fidesz válságkezelő programjával kampányolna?
GYF bátorságáról beszélnek: de vajon mitől lesz bátor az az ember, akinek józan ész szerint már 2006 végén el kellett volna takarodnia a magyar közéletből; aki azóta is folyamatosan bizonyította alkalmatlanságát?
Kedves mszp-s és szdsz-es emberek!
Kérlek titeket ne nézzétek a magyar polgárok millióit hülyegyereknek!
Buktatok már országos, regionális és helyi szinten is: ezért támadja most GYF az ügyészséget és a bíróságot?
Mit szeretnétek? Forradalmat, hogy néhány példány a lámpavason himbálózzon? Vagy csak külföldre menekített vagyonoztok után szeretnétek menekülni??
Legyen végre elég ebből az országrombolásból! Hiszen, amikor azt állítjátok, hogy az új kormány 6 hónapos belépéséig nem történne semmi, saját magatokat égetitek le! Ha az addig regnáló kormány szerintetek NEM FOGJA tisztességesen ellátni a dolgát, akkor azok hazug, csaló bűnözők, akik esküjük ellenére ártanak az országnak!
Az ilyeneknek viszont börtönben a helye!
Mi legyen tehát???
Üdv menyus
Menyhért! teljesen igazadvan!
Az az erőteljes érzésem, hogy olyan “hozzáértő” személyt keresnek, aki ugyanakkor nem elég határozott és önálló, Gyurcsány ugyanis továbbra is maga akarja irányítani az országot a háttérből.
Így meg továbbra is káosz lesz, amíg ez az alak el nem takarodik. És persze nem mellékes, hogy tovább süllyedünk, pedig most már a 13. havi nyugdíj elvétele biztosnak tűnik, és ez csak a bevezető lesz.
Minden nappal tovább nőnek a terhek, és előre láthatóan ez a bénázás a következő választásokig tart majd.
Akkor meg az új választás a legjobb út!
Ezt a csomagot akarta megúszni Gyurcsány!
“…a Pénzügyminisztérium durván másfél hónappal korábban kormányzati megrendelésre egy étlapot kínált fel a kabinetnek. A kormány az adóintézkedéseken nem sokat változtatott, de a kiadásoldali lépéseket lényegesen felpuhította, többet közülük egyszerűen lesöpört az asztalról.
A felkínált kiadásoldali lépések azokra a kormányzaton kívülről jött szakértői anyagokban (Cemi-tanulmány, Oriens-programjavaslat, Reformszövetség csomagja) foglaltakra hasonlítottak, amelyek egytől egyig azt célozták, hogy a fejlettségünkhöz és térségbeli versenytársainkhoz képest is túlzottan nagyra hízott szociális, jóléti kiadásokat célzottan és jelentősen megkurtítsák, ezáltal egyrészt forrást teremtsenek a nagymértékű adócsökkentésre, másrészt a rossz ösztönzők kiiktatásával igyekezzenek a munkaerőpiac felé terelni a lakosságot, emeljék az európai összevetésben kirívóan alacsony foglalkoztatottsági szintet.”
http://index.hu/gazdasag/magyar/2009/03/24/gyurcsany_ezt_akarta_meguszni/