Válság: Gyurcsány lemondott de pártelnök maradt, Dávid egyeztetne, az SZDSZ örül, a Fidesz és a KDNP feloszlatná a parlamentet (frissítve!)

„Ha én vagyok a változások akadálya, akkor ezt az akadályt most megszüntetem”

MTI, Mno.hu, HVG, Tények.hu, Nol.hu, Napi.hu, Csepel.info

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán.

Az MSZP elnöke úgy fogalmazott, azt kéri a kongresszustól, bízza meg a pártelnököt, a választmány elnökét és a szocialista frakcióvezetőt az új miniszterelnök megnevezésének előkészítésével. Gyurcsány Ferenc azt is javasolta, hogy hétfőn tájékoztassák erről a parlamentet, kezdjék meg a tárgyalásokat az új kormányfő személyéről, és két hét múlva rendkívüli kongresszus jelöljön új miniszterelnököt.

Gyurcsány Ferenc szerint folytatni kell a reformpolitikát, s ha ő a változások akadálya, akkor ezt az akadályt most megszünteti. A miniszterelnök azt mondta: tovább kell vinni a szakképzés, a felsőoktatás, az egészségügy reformját, elő kell készíteni a társadalombiztosítás átalakítását.

„Tavaly januárban azt mondtam az elnökségnek, hogy ha egy éven belül nem sikerül növelni a támogatottságunkat, akkor ki kell nyitni a személyi kérdéseket. Letelt az egy év. Támogatásunk nem nőtt, éppen ellenkezőleg, csökkent” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. „Ha én vagyok a változások akadálya, akkor ezt az akadályt most megszüntetetem” – közölte a miniszterelnök.

A pártelnök nem nevezett meg jelöltet maga helyett.

mno.hu

Gyurcsány: alakítsunk új kormányt! – Bajnai lenne az utód?

A miniszterelnök azzal indokolta döntését, hogy így az MSZP a többi párttal egyeztetve találhat majd egy külső személyt a hatékony válságkezeléshez. Gyurcsány Ferencet ez a döntés nem befolyásolja abban, hogy elinduljon az MSZP elnöki posztjáért.

Meg nem erősített hírek szerint Bokros Lajos egykori pénzügyminiszter és Bajnai Gordon, a fejlesztési tárca vezetőjének neve került szóba, de Bajnai megválasztásának állítólag jobbak az esélyei. Bajnai Gordon személyében lojális híve kerülne a miniszterelnöki posztra; az MSZP illetve az SZDSZ és az MDF képviselőinek segítségével megkaphatja az egyszerű többséget a sorra kerülő parlamenti erőpróbán – spekulálnak forrásaink.

A hvg.hu információi szerint Gyurcsány Ferencet legutóbbi brüsszeli útja során befektetői körök figyelmeztették: komoly forintválság várható, ha Magyarországon nem tesznek haladéktalanul újabb intézkedéseket a gazdaság stabilizálására. Ezeket az intézkedéseket csak egy új, hiteles kormányfő képes bevezetni – jelezték ezekben a körökben. Ugyanakkor Gyurcsány arra számíthat, hogy a jövő évi választások után az MSZP vezetőjeként, s a parlamenti ellenzék vezetőjeként újra felépítheti magát.

Stumpf István, a Századvég Alapítvány vezetője szerint az MSZP által kijelölt, és a parlament által jóváhagyott szakértői kormánynak is nehéz dolga lesz a megszorító intézkedések bevezetésénél. Valójában olyan kormány tudna hathatós intézkedéseket hozni, amely a meglévő programdömpingben rendet vág, kiválasztja a legalkalmasabb programot, ehhez megvan az intézményes támogatása és erős poltikai háttérrel rendelkezik. A Fidesz-kormány egykori kancelláriaminisztere úgy véli, erre csak a parlamenti választás nyomán felhatalmazott kormánynak lesz valódi lehetősége.

A Népszabadság szerint Gyurcsány Ferenc pártelnöki újrázása információik szerint nincs veszélyben. Támogatásának mértékét és a kormány válságkezelő programjához szükséges mandátum erősségét fogja jelezni viszont, hogy beszámolóját milyen arányban fogadják el. A kormányfő várhatóan a válságkezelésre vonatkozó programot visz a tanácskozás elé, az erről szóló szavazás döntő fontosságú – tette hozzá az újság.

A napilap rámutatott, hogy az elnökhelyettesi és alelnöki posztokon, illetve az elnökségi tagságért folytatott harcban már több a jelölt, mint a „kiadó hely”, így itt érdemi harc várható.

A HVG cikkét teljes terjedelmében itt olvashatják.

Dávid Ibolya: most az ellenzék kezében a döntés

Az MDF elnöke közleményt adott ki Gyurcsány lemondásának hírére, azt írta: most az ellenzéki többség kezében van a döntés.

Dávid Ibolya közleményében azt írta: “A Magyar Demokrata Fórum a kormány kisebbségbe szorulása óta mondja, hogy a többség, így a változtatás lehetősége is az ellenzéki pártok oldalán van. Gyurcsány Ferenc mai bejelentése is ezt támasztja alá: bebizonyosodott, hogy a kisebbségi kormányt vezető miniszterelnök valóban eszköztelen a válság kezelésében és az ország vezetésében.”

A Magyar Demokrata Fórum szerint most az ellenzéki többség kezében van az ország sorsa: a három ellenzéki párt közös megegyezésén múlik, hogy egy valóban alkalmas, válságkezelő miniszterelnök kerüljön Gyurcsány Ferenc helyére.

Az MDF ezért a miniszterelnök beszédének meghallgatását követően hétfőre egyeztetést kezdeményez a parlament ellenzéki pártjaival annak érdekében, hogy mielőbb közös megegyezés születhessen a többség által közösen jelölt, a parlamenti többség bizalmát élvező miniszterelnök személyéről.

tenyek.tv2.hu

A miniszterelnök lemondásával Sólyom kezébe kerül a döntés

Amennyiben a miniszterelnök úgy látja, hogy nem élvezi a parlamenti többség bizalmát, posztjáról lemondhat, és ezzel a kormány megbízatása is megszűnik. Ebben az esetben a köztársasági elnök feladata, hogy – a szokásjog alapján a pártokkal történő egyeztetés után – az új kormányfő személyére javaslatot tegyen. Erre harminc napja van, míg a miniszterelnököt az első jelöléstől számított negyvenedik napon belül meg kell választani, különben az államfő az országgyűlést feloszlathatja.

A kormányfő bizalmi szavazást is kezdeményezhet annak érdekében, hogy kiderüljön: élvezi-e a többség támogatását. Ha nem, a kormányával együtt le kell mondania, és ebben az esetben ugyancsak a köztársasági elnöké a jelölés joga.

Gyurcsány Ferenc távozásának feltételéül szabta, hogy az utódját az MSZP nevezze meg, ezért gyakorlatilag kizárt, hogy lemondana. Ekkor ugyanis Sólyom László kezében lenne a döntés, és utódjául akár egy jobboldali politikust is megnevezheti, aki a parlamenti matematika szerint nem lenne feltétlenül esélytelen. Tehát a szocialistáknak nem igazán van más választásuk, mint a bizalmatlansági indítvány, ám előtte mindenképpen kell egy, a többség támogatását élvező miniszterelnök-jelöltek találni.

A bizalmatlansági indítványt a képviselők ötöde, vagyis 78 fő írásban jelentheti be, és mindjárt a kormányfői tisztségre javasolt személyt is meg kell nevezni. Amennyiben a kezdeményezést a parlament egyszerű többséggel támogatja, az új miniszterelnököt megválasztottnak kell tekinteni. Ebben a helyzetben – az általános szabályoktól eltérőn – a kormányprogramról nem szavaznak.

Az alkotmány egyébként igen szoros határidőt szab: a vitát és a szavazást legkorábban az indítvány benyújtásától számított három nap után, de legkésőbb a nyolcadik napon belül kötelező megtartani.

A konstruktív bizalmatlansági indítvány intézményét az alkotmány 1990 májusa óta tartalmazza, és e szerint a parlament az egyes miniszterek távozását nem kényszerítheti ki, hanem a bizalomvesztést – német mintára – csak a teljes kormánnyal szemben nyilváníthatja ki. Ezzel a lehetőséggel azonban még sohasem éltek.

Amikor 2004-ben felvetődött Medgyessy Péter korábbi kormányfő távozása, az egyik lehetséges megoldásnak a bizalmatlansági indítvány tűnt, mert a személycserére ez a leggyorsabb megoldás. Ám akkor nem ezt választották, és utódját – Gyurcsány Ferencet – Mádl Ferenc államfő nevezte meg. Gyurcsány viszont 2006 októberében önmaga ellen kért bizalmatlansági szavazást, amelynek ugyancsak az lehetett volna a következménye, hogy azonnal távozni kényszerül. A kormányfő 207 igennel, 165 nem ellenében megnyerte a játszmát.

nol.hu

Reagálnak a pártok Gyurcsány javaslatára

A KDNP továbbra is az előrehozott választások mellett kardoskodik.

A KDNP már reagált a kongresszuson elhangzott bejelentésre. A KDNP szóvivője azt mondta: semmilyen „kamarilla dolgot” nem támogatnak, a párt szerint a megoldás továbbra is az előrehozott választásokban van.

napi.hu

Örül Gyurcsány lemondásának az SZDSZ

Helyesli Gyurcsány lemondását, és áll a tárgyalások elébe az SZDSZ. “Minden értelmes megoldásra nyitottak vagyunk” – mondta Fodor Gábor pártelnök.

Felelős és helyes döntésnek tartja az SZDSZ a miniszterelnök lépését – közölte Fodor Gábor pártelnök a liberálisok országos tanácsának szombati ülése után. Nyilvánvalóvá vált ugyanis, hogy az elmúlt hónapokat jellemző politikai agóniát nem lehet tovább folytatni; hogy a kormányfő javaslatai nem mutatnak kiutat a válságból.

– Nem szabad azt hinnünk, hogy a válságnak pusztán gazdasági megoldása van – mondta Fodor Gábor; olyan programot, olyan személyt keresünk, tette hozzá, amely, illetve aki mind a gazdasági, mind pedig a társadalmi válságot képes megoldani.

Fodor nem árulta el, hogy milyen jelöltekben, programokban gondolkodnak, csupán annyit közölt, hogy a liberálisok számára a reform a lényeg.

Az SZDSZ nyitottan áll a szocialisták által kezdeményezett tárgyalások elé, “nem akarjuk előre megkötni a kezünket” – szabadkozott Fodor Gábor. Tájékoztatása szerint a párt országos tanácsa felhatalmazta a vezetőséget, hogy “járjon el a kialakult helyzet megoldása érdekében”. (Az viszont a sajtótájékoztatón nem derült ki, hogy ezzel az ügyvivői testület kezébe került-e egy új miniszterelnök-jelölt támogatásával, illetve elutasításával kapcsolatos döntés joga.)

Az esetleges új koalícióra, illetve az előre hozott választásokra vonatkozó kérdésre válaszolva, a párt elnöke úgy fogalmazott: ez ma nincs napirenden. Az új kormányfő személyével, Bokros Lajos esélyeivel kapcsolatos találgatásokról pedig azt mondta: “minden értelmes megoldásra nyitottak vagyunk”.

Fodor végezetül megerősítette, hogy a szombati MSZP-kongresszus kezdete előtt Gyurcsány Ferenc valóban felhívta őt telefonon; “tájékoztatott a szándékáról, én pedig ezt a szándékát helyeselltem” – jegyezte meg mosolyogva Fodor Gábor.

nol.hu

A Fidesz kezdeményezi az Országgyűlés feloszlatását

Nem kezd tárgyalásba a Fidesz semmilyen új kormány alakításáról – írja szombati közleményében a Fidesz s mint fogalmaznak, hétfőn kezdeményezik az Országgyűlés feloszlatásást.

Az országot anarchiába, zűrzavarba vezették, válságba és kilátástalanságba kormányozták. A rendszerváltás óta legnagyobb megszorítás előkészítése folyik – áll a kommünikében.

A Fidesz tájékoztatja Magyarország polgárait, hogy nem kezd tárgyalásba semmilyen új kormány alakításáról sem – olvasható a párt közleményében. A Fidesz hétfőn kezdeményezi az Országgyűlés feloszlatását. Hét év MSZP-SZDSZ kormányzás eredményeképpen a magyar gazdaság zuhan, az államadósság fojtogat, az üzemeket bezárják, egyre többen kerülnek az utcára, emberek millióinak jövője vált bizonytalanná – írja a közlemény. Hozzáteszik: az országot anarchiába, zűrzavarba vezették, válságba és kilátástalanságba kormányozták. A rendszerváltás óta legnagyobb megszorítás előkészítése folyik.

A Fidesz úgy véli, az MSZP az emberek szemében már régóta bukott párt. Egy bukott párt, amely az ország érdekében sem képes lemondani a hatalomról. Egy bukott párt, amely az emberekkel akarja megfizettetni a kormány kudarcainak árát. Egy bukott párt, amely még most is azon ügyeskedik, hogy valamiképpen a hatalomban maradhasson. Egy bukott párt ne alakítson kormányt Magyarországon – hangsúlyozza a közlemény.

Mint írják, ez a válság az emberek életéről szól, ezért Magyarország új irányáról az embereknek kell dönteniük, nem pedig az MSZP-nek. Új kormány csak a választópolgárok akaratából születhet, ezért a Fidesz tájékoztatja Magyarország polgárait, hogy nem kezd tárgyalásba semmilyen új kormány alakításáról sem. Az MSZP-kormány az ország szégyene, az előrehozott választás az ország érdeke. Eljött a pillanat, amikor mindenkinek el kell döntenie, mit támogat: az ország szégyenét, vagy az ország érdekét – teszi hozzá a párt.

A Fidesz hétfőn az Országgyűlésben kezdeményezi az Országgyűlés feloszlatását, hogy hazánk polgárai kezükbe vehessék az ország sorsát és előrehozott választáson dönthessenek közös jövőnkről – olvasható a közleményben.

mno.hu

85 százalékos újraválasztással köszönték meg a küldöttek Gyurcsány döntését

Gyurcsány Ferenc pártelnök maradhat, az eredmény: 599 szavazóból 508, vagyis mintegy 85 százalék. Ez nyilván nagyrészt annak köszönhető, hogy ígéretet tett a kormányfői poszt feladására. Hiller István a nap vesztese.

Az MSZP elnökhelyettesei lettek: Szekeres Imre 524 szavazat és Lamperth Mónika 404 szavazat. Alelnökök: Mesterházy Attila 428 szavazat, Kiss Péter 422 szavazat, Ujhelyi István 394 szavazat. Ezzel kiesett Hiller István, az MSZP korábbi elnöke, aki 347 szavazattal a negyedik lett.

nol.hu

Friss hírek esetén a Csepel.info a későbbiekben is folyamatosan beszámol az eseményekről.

22 hozzászólás “Válság: Gyurcsány lemondott de pártelnök maradt, Dávid egyeztetne, az SZDSZ örül, a Fidesz és a KDNP feloszlatná a parlamentet (frissítve!)” bejegyzésre

  1. Gordon szerint:

    Csak akkor ér valamit ezzel az ország, ha előrehozott választások lesznek. De abban kételkedem, hogy több alaklommal se tudjanak miniszterelnököt választani. Meglátjuk, hogy az SZDSZ megerősíti-e Gyurcsányt. Ha igen, akkor csak színjáték az egész (ennek a valószínűságe a legnagyobb).

  2. miska72 szerint:

    Új válsztást!
    Elégvolt a szocialista DIKTATURÁBÓL!

  3. hugi szerint:

    Új választásokat! Ez is csak egy trükk!

  4. Gordon szerint:

    Persze az is előfordulhat, hogy fleto a háttérbe vonul, előretolják Bajnait, vagy nagybajuszt… meglátjuk.

  5. LB szerint:

    Eldőlt – a szocialisták rábólintottak Gyurcsány távozására

    “Támogatták a kongresszusi küldöttek Gyurcsány Ferenc bizalmatlansági indítvány benyújtásáról szóló kezdeményezését a kongresszus zárt ülésén. Mindez azt jelenti, hogy a parlament húsvét után szavazhat az indítványról – értesült szocialista forrásból az MTI.”

    http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?h=1&k=3&i=112140

  6. Öreg halász szerint:

    Dávid Ibolya: most az ellenzék kezében a döntés. Dávid Ibolyka nem mond igazat. Behajolnak Gyurcsány farpofái közé, és megalkotják közösen az MSZP-MDF-SZDSZ kormányt.

  7. LB szerint:

    Ki legyen az új miniszterelnök? – Szavazz!

    http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?h=3&k=3&i=112142

  8. Öreg halász szerint:

    LB, ezt majd Gyurcsány eldönti.

  9. Gordon szerint:

    Én szavaznék, de nem a portfolion, hanem az előrehozotton, mondjuk az ep napján.

  10. én szerint:

    Volt már valami hasonló…

    Viszont, ha most komoly a dolog és nem színdarab, akkor:
    Úgy gondolom ezt azért dobta be, mert nem megbuktatott miniszterelnök akar lenni, hanem önként, nagy áldozatvállalással visszavonult miniszterelnök.

    Nagy különbség, ő csak tudja, hiszen Megyókát megpuccsolta az Mszp segítségével.

  11. baniko21 szerint:

    Gordon!
    Gondolod, hogy a Bajnaival jobban járna az ország? Szives figyelmedbe
    ajánlom a Debrecen környéki gazdák véleményét róla. Amikor ott mű-
    ködött egy csomó pénzt nem kaptak meg a gazdálkodók.
    Reklamáltak, de ez is el lett kenve. Úgy szoc-szdsz- mdf szokás szerint.
    Egyetlen megoldás az előrehozott választások, de csak azokat kellene
    megválasztani, akik nem csak a dohányt, hanem a felelősséget is vállal-
    ják tetteikért. Szerintem minden magyar állampolgár elvárja, hogy olyan
    vezetése legyen, aki a magyar emberek érdekeiért áll ki, és nem másé.

  12. Gordon szerint:

    Kedves baniko!

    Kérlek kopizd már be hol írtam olyat, hogy szerintem a Bajnaival jobban járnánk. Úgy emlékszem, hogy sehol nem írtam ilyet, de ha te másképp emlékszel, akkor elő a farbával, lássuk a bekopizott bizonyítékot.

  13. baniko21 szerint:

    Gordon!
    Nem akartalak megbántani, csak utaltál arra, hogy a Bajnait előre tol-
    hatják, és errefel kérdeztem, hogy szerinted jól járnánk vele? A 4-ik
    hozzászólás volt, nézd meg.

  14. büki szerint:

    Teljesen mindegy, hogy hívják majd a következő miniszterelnököt, ha a pártelnök és csapata mozgatja majd a szálakat.
    Az elit marad. Eszük ágában sincs levonni a konzekvenciákat a csődtömeg miatt. Megmondta Gyurcsány, hogy marad a politikában.
    Egyértelmű, egyszer még vissza szeretne jönni!
    Nyilvánvaló, hogy az előttünk álló döntéseket kívánják emészthetőbbé tenni a fogyasztók nagy tábora előtt az átmeneti váltással.

  15. asdf szerint:

    Ibolyka megint megőrült. Ha szerinte az ellenzék kezében van a döntés, akkor lépjen szépen hátra és bízza a döntést az ellenzékre.

  16. Gordon szerint:

    baniko!

    Igen, ezt ístam a negyedik hsz-ben, de azt sehol nem írtam, hogy jól járnánk vele, és nem is utaltam arra, hogy ezt gondolnám.. csak hangosan gondolkodtam… nem értem, hogy miből vontad le a kérdésedhez vezető követleztetéseidet?

  17. kis rigó szerint:

    Dávid Ibolykának 2006-ban kellett gondolkodni a brigádjával,mert akkor simán meglehetett volna szabadulni a Böszmétől, és lehet hogy az órszág is erősebb lábakon állna,csak sajnos az Orbán iránti gyülölet fontosabb volt számára mint az ország sorsa ??
    Nem is értem,hogy tud egy ilyen személy este lefeküdni és reggel a tükörbe nézni ???
    Valahol a sors talán igazságos is,ha megadja,hogy ez a politikai VÉG.
    A szőke herceg Herényi, meg mehet bogarakat irtani………

  18. Tóth András szerint:

    Hát, már mondta egy párszor, hogy le fog mondani, de mind hazugság volt. Csak akkor hiszek neki, ha már beadta a “felmondó levelét” – bár, még azt is visszavonhatja….

  19. Papi szerint:

    Nem értem ezt az egész lufit!
    Gyurcsány nem mondott le egyáltalán csak tett egy ilyen bejelentést, hogy két hét múlva le fog mondani, és akkor mivan nem történik semmiféle változás az országban. Mint mártelnők továbbra is ő fog irányítani csak most ő lessz a szürke eminenciás. Ennyi! Ez az egész megint egy hatalmas áttverés! Ne higyétek el, hogy bármi is változni fog. Itt csak egy új választásokkal lehet bármilyen változás. Amig az MSzP-ből ez az nemzet gyűlölő banda el nem tűnik nem változik semmi. Választások meg salynos csak 2010-ben lessznek mert a két kis mitugrász csatlós nem fog bele menni az előre hozott választásokba mert pontossan tudják, hogy akkor ők a történelem szemétdombjára fognak kerülni. (Mellesleg az szadesz oda is való az MDF-nek meg ez a vezetése).
    Szebb jővőt!

  20. én szerint:

    Ne legyen igazam, de két dologra gondolok:

    1. Nem fognak tudni megegyezni/találni olyat, aki megfelel és felvállalja a
    miniszterelnökséget. Marad Gyurcsány.

    2. Mivel nem lemondott, hanem konstruktív bizalmatlansági inditványt
    dobott be, azt eredményezi (úgy tudom), hogy a pártja jelöli ki az új
    miniszterelnököt.
    Tehát az Mszp, aminek ő a pártelnöke! Tehát ugyanúgy hatalmon marad
    csak más néven. Bábja lesz az új miniszterelnök és az új kormány.
    Jöhet a keményebb megszorítás hátulról irányítva, bosszútól, sértő-
    déstől vezérelve a leszavazásért, a kritikákért. Mi fogjuk szívni ezt is.

    Nagyon észnél kell lennie az ellenzéknek! Csak ők tudnak összefogni, hogy ne így legyen. A kispártoknak és a jobb érzésű Mszp-seknek az emberek érdekében vállalni kell, hogy esetleg új választások után nagyon kevesen kerülnek vissza a parlamentbe. Most először az ország érdekeit kell előre helyezni a sajátjuk helyett. Félek kevesen lesznek akik vállalják.

  21. Menyhért Péter szerint:

    Kedves csepeliek, jobb és baloldaliak!
    Néztem GYF-et a Szólás Szabadsága című műsorban, és kiakadtam: ez a csaló, még most is be akarja csapni a baloldaliakat!
    Semmi sem számít neki, csak a túlélés, s erre biztos partnere lesz a lenullázott szdsz! Szánalmas volt a Fodor, ahogy magyarázta a bizonyítványát! Égés: egy állítólag liberális elvű ember azt próbálja bizonygatni, hogy az országnak egy másik hiteltelen és felhatalmazás nélküli banda jó lesz, csak azért, mert ez a két politikai gengszter csapat össze tud kaparni egy néhány fős parlamenti szavazat-többletet!
    Undorító látni, ahogy a demokrácia alapelveit a sárba tiporják; ahogy hülyének nézik Magyarország polgárait!
    Holnap ha az szdsz nem áll a parlament feloszlatása mellé, akkor örökre kiírta magát a demokratikus pártok sorából!
    Üdv menyus

  22. Papi szerint:

    Menyhért Péter!
    Ennek a rabló bandának még annyi köze sincs a baloldalhoz (az is megérne egy témát, hogy Európai viszonylatban mi a baloldal definiciója) mint Hitlernek volt. A liberalizmussal kapcsolatban azt kellett volna azonnal lelőni aki kitalálta a liberalizmust! Nézétek meg, hogy mi a jelentése és azzonal rájöttök mennyire a nemzet és állampolgár ellenes (független mien országról van szó). Gyurcsány már élből megint alkotmány fog sérteni amikor sajátmaga ellen kér bizalmatlansági szavazást (lehet, hogy nem pontos a megfogalmazásom a bizalmatlasággal kapcsolatban de alkotmány jogászok mondták)!
    Szebb jővőt!

Itt lehet hozzászólni !