Inforadio.hu, Mfor, HVG
A forint 287,50/80 forintra gyengült az euróval szemben kedden reggel a budapesti bankközi piacon, ez újabb történelmi rekordnak számít, ilyen magas forint/euró árfolyamot még sohasem jegyeztek.
A kedvezőtlen régiós befektetői hangulatban, a továbbra is életben maradt magyar jegybanki kamatcsökkentési lehetőségek mellett hétfő késő délutántól jelentős forintgyengülési hullám bontakozott ki, amelynek nyomán estére 286,50 körülig, míg kedd reggel 287,50 körülig emelkedtek a jegyzések a bankközi piacon.
A dollárral és a svájci frankkal szembeni jegyzések 2,5 hónapos forintmélypontot jeleznek.
Forrás: Inforadio.hu
Újabb tízezrek kerülhetnek utcára hazánkban
Az elmúlt két évben mintegy 30 ezerrel csökkent a legálisan foglalkoztatottak száma az építőiparban – mondta el a Napi Gazdaságnak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke.
Az elbocsátottak zöme valószínűleg munkanélküli lett, mivel az elmúlt időszakban Nyugat-Európában is kevesebb munka akadt, a két legkedveltebb célország, Ausztria és Németország pedig továbbra is fenntartotta a munkapiaci korlátozásokat.
Koji szerint az ágazat leépülése 2009-ben folytatódik, és várhatóan az elbocsátások sem szűnnek meg. Az ÉVOSZ becslése szerint a gazdasági válság mélypontja augusztus-szeptemberben várható.
Az ágazat túlélése az állami keresletélénkítésen múlik: elengedhetetlen lenne a kormány által többször bejelentett uniós társfinanszírozású kiemelt beruházások mielőbbi beindítása. Az alelnök szerint számos cég dönthet a leépítések mellett, és ha a tavalyihoz hasonló visszaesést kénytelen ismét elszenvedni, további 20-25 ezer ember kerülhet utcára – írja a Napi Gazdaság.
Forrás: Mfor.hu
A legkeresettebb végzettség: ki kell a munkaadónak?
A 2008-as őszi HVG Állásbörzén megkérdeztük a kiállítókat, hogy milyen felsőfokú végzettségű szakembereket szeretnének felvenni a következő hat hónapban. Íme, az eredmények.
A 2008-as őszi állásbörze eredményeiből kiderül, hogy a kiállítók 61,54 százaléka gazdasági, pénzügyi; 48,08 százaléka mérnöki, műszaki; 32,69 százaléka pedig informatikusi végzettségű diplomásokat keresett, és meglepően magas az egyéb kategória aránya is (25 százalék), ahol a turizmus és a pedagógia a legtöbbet említett, keresett szakterület.
Gyakorlott munkaerő
A kiállítók elsősorban gyakorlott szakembereket kerestek, amellett, hogy pályakezdőknek vagy még aktív hallgatóknak, sőt, vezetői tapasztalattal rendelkezőknek kínált pozícióikat is szerették volna betölteni. A munkaadók idén is többségükben 1-3 év tapasztalatot magukénak tudó fiatalokat (26,56 százalék) és több mint 3 éves gyakorlatot szerzett szakembereket (24,58 százalék), valamint friss diplomásokat (24,77 százalék) kerestek. Az ajánlatok közel 7 százalékára a vezetői tapasztalattal bíró szakemberek jelentkezését várták.
Túlképzés és szakemberhiány
A személyzeti tanácsadó cégek megítélése szerint jelenleg mérnöki, informatikai, egészségügyi és fizikai munkát igénylő területeken érzékelhető szakemberhiány, munkaerőtöbblet pedig jellemzően a gazdasági, jogi és bölcsész szakmáknál figyelhető meg.
Az egyes szakterületeken egyszerre mutatható ki túlképzés és hiány is, aminek aránya területenként változó. Ez az egyes szakterületeken belüli specifikus munkakörök keresettségének különbségeivel, valamint a munkaadói igények és az álláskeresők tudása, felkészültsége közötti eltéréseivel magyarázható.
Motivációk és hirdetési csatornák
A képzési lehetőségeket kínáló vállalkozások és intézmények számára a legfontosabb részvételi motivációt az arculatépítés, az intézmény vagy vállalkozás és a képzések bemutatása jelentette (átlagosan 4,88 pont a maximális 5-ből), csak ez után következett a hallgatók toborzásának igénye (4,47 pont). Az eredmény mutatja napjaink jellemző tendenciáját, miszerint a felsőoktatási intézmények és képző vállalkozások egyre jobban érzik a piaci versenyt, ami fokozottabb megjelenésre ösztönzi őket, hiszen az ismertség a hallgatók toborzásának és így az életképességnek is feltétele.
A válaszok alapján a képző intézmények és vállalkozások leggyakrabban használt hirdetési fóruma saját honlapjuk (80 százalék), illetve népszerű még a részvétel a különböző oktatási kiállításokon is (73,33 százalék). A legkevésbé elérhető hirdetési fórumok közé tartozik – valószínűsíthetően anyagi okokból -, a rádiós vagy televíziós hirdetés, illetve a megjelenés saját vagy egyéb kiadványban.
Forrás: HVG
Az euro még hagyján, de a CHF már 193 Ft. A múlt havi zárás 178-on volt, amit a bankok általában 182-es eladási árfolyamon számoltak. Most lesz 198-200. Ha így megy tovább, akkor a hó végére +10-15%-al magasabbak lesznek a svájci frankos hitelek törlesztőrészletei. Nyár óta így is emelkedtek vagy 40%-ot a kamatemelkedések és az árfolyam miatt, most még feljebb megy.
Lassan itt is elkezdenek elrepülni a lakások, meg a Suzukik.
Szép világ várható.
És ennek a zöme a mi saját válságunk, nem a világé. És még hol a vége…
Kiváncsi vagyok, hogy az átlag magyar polgárnak mi kell még ahhoz, hogy kikeljen a tévé elől a fotelből?
Kedves Prendick!
Talán az, hogy ezt megértse:
“Ha azonban az visszaélések és bitorlások hosszú sora mindig ugyanazt a célt szem előtt tartva azt bizonyítja, hogy a népet teljes zsarnokságba kívánják hajtani, a nép joga és a nép kötelessége, hogy az ilyen Kormányzat igáját levesse és a jövő biztonsága érdekében új Védelmezőről Gondoskodjék.”
MAGYARÁN:
JÖNNEK A VÁLASZTÁSOK, MEG KELL GONDOLNI, KIRE SZAVAZUNK!
Kedves Én!
Ez az a Nyilatkozat, amivel a világ legnagyobb zsarnoka eteti a népet.
Szép, de ahol megpróbálták alkalmazni, pont azoknak a pénze vagy hadserege verte szét a próbálkozást, akik ezeket a szép szavakat hirdetik.
A választásokban hinni még nagyobb illúzió. Jól ismerve a két jelöltet, elég világos, hogy csak két választásod van: bekaphatod, vagy bekaphatod. Amíg a hatalom fölött nincs más kontroll, mint az általa hozott törvényei, addig nincs fölötte semmi.
A történelem már megtanította a világnak, hogy a gátlástalan hatalom egyetlen ellenszere a gátlástalan szabadságvágy. Ami egy-két generációnak időnként megmutatja, hogy a visszaélések büntetése olykor nagyon véres és fájdalmas lehet, így megvan egy rövid időre a visszatartó erő.
Aztán kezdődik minden előlről, mert a történelem az a tárgy, amiből az emberiség a leggyakrabban kényszerül pótvizsgára.
Igen, szép szavak, de csak akkor van értelmük és igaz tartalmuk, ha nem értik félre, nem engedik félremagyarázni.
Én úgy gondolom, hogy nem kis csoportok össze-vissza rohangálása kell, nem néhány elszigetelt dünnyögő, vagy éppen török-zúzok kell, hanem igazi összefogás és akkor békésen lezajlana minden. Nem sok értelmét látom annak sem, hogy a politika miatt az emberek ugranak egymásnak. Nem nőtt fel még az emberiség a békéhez a békességhez azt hiszem. Nem elég vágyni rá, erősíteni kell magunkban és utána ki tudjuk terjeszteni másokra.
Szomorúan olvasom – vagy nem értem – Prendick szavait. Ha úgy látod, hogy ez a különbség a két párt között – hogy bekapod, vagy bekapod -, akkor tényleg nagy a baj. Lehet egyenlőséget tenni a két párt között? Az 1998 és 2002 közötti időszak megegyezik az elmúlt hat évvel?
Prendick akkor kiben, miben bízol?
Kedves Wass Albert barátja!
Szerintem az emberek megcsömörlöttek a politikusoktól. Aki tudna tenni értünk valamit, az nem akar, aki akar, az nem tud. Ez így csapódik le.
Ha jól belegondolsz és tárgyilagos akarsz maradni Te is tudod, hogy mind a két oldalon, minden pártban vannak becsületes és becstelen emberek.
Ezért a bizalmatlanság, ezért az egyenlőségi jel, bár én inkább azt a bizonyos “kacscsőre” relációs jelet használnámés bal felé nyílna.
…használnám és…
Bocs a helyesírási hibáért!
Kedves Wass Albert barátja!
Sajnos lehet egyenlőségjelet tenni. Nem leszek népszerű ezen a helyen a nézetemmel, de nem baj. Tudod, évekkel ezelőtt magyaráztam balosoknak, hogy Gyurcsány az lesz, akinek az eljövetelét Orbánban látták. A piti diktátor. Igazam lett. De milyen igazam.
Most az jelzem előre, hogy jól látták Orbánban is ugyanazokat a hajlamokat. Tehát a piti diktátor marad, csak a neve változik.
Sima történelmi szükségszerűség, hogy a társadalom vezetőnek választja a maga kvinteszenciáját.
90-ben a szavaros, naív rendszerváltáskor, zavaros, naív kormányunk volt. 94-ben a kádári nosztalgiák óvatos visszatérésekor, óvatos posztkomcsi kormányunk lett. 98-ban a nagyképű önbizalom arrogáns, nagyképű kormányt kívánt, 2002-ben a sunyító prolik megijedtek a nagyarcúaktól és sunyító proli kormányunk lett.
2006-ra teljes zavar lett, valamint a prolik arca jócskán megnőtt, ezért onnantól zavarodott, nagyképű, proli a kormány.
2010-re egy betojt nemzet fog dörgöldzni ahhoz, akit a legerősebb kutyának tart a falkában, ezért egy durva kezű kormányunk lesz, titokban tele gatyával.
Szerinted bízzam bennük? Én annak örülnék, ha hagynának végre békén. De nem fognak.
Amiben hiszek, az a túlélés. Sokat segít, hogy sikeresen látom előre a közeljövőt. Sajnálom azt a sok csalódott embert, aki még hisz a lehetetlenben, de hinni jó dolog.
Azért a valóság más lesz. Megint jön az az időszak, ahol az éhes farkasok próbálják kiverni a dög mellől a bezabált hiénákat, mint 98-ban. Csak most hiányzik az a vagyon, amit Bokros összekalapált /sarcolt/ anno. Most a farkasok még sarcolni is fognak, mert enniük kell.
Még jó, hogy a kis diktátorok helyett te a gárdát szereted.
Nem értek egyet Prenderickkel. Úgy gondolom, hogy normális európai államban senki sem lehet diktátor, nem vállhat azzá. Azért, mert ha a többi hatalmi ág jól működik, akkor azok lefogják a “kezét”. Vagyis korlátozzák a képzeletbeli diktátor hatalmát. Ezek a fékek és ellensúlyok sokszor nem azonnal lépnek működésbe, de idővel mindig megkerülhetetlenek lesznek (pl.: a bíróságra, a független állami szervekre, vagy az Alkotmánybíróságra gondolok). Emellett pedig Európa szerencsésebbik felén (’90 után ide sorolom Magyarországot is) nem hiszem, hogy akár csak rövid időre hatalmon maradhat egy a jogállamot és az alapjogokat (a politikai jogokat is ide értem) semmibe vevő hatalom. Kicsit olyan ez mint régen a VSZ, csak ellenkező előjellel.
A Gyurcsányékkal az az igazi nagy probléma (a hihetetlen mértékű korrupción, tehetségtelenségen, és hiteltelenségen, hazudozáson túl), hogy amikor a világgazdaság szekere vágtatott, a mienk – a szocik és liberálisok elhibázott gazdaságpolitikája, és fejlesztési koncepciói miatt – csak döcögött. Ebből nyilvánvalóan következik, hogy most, a válság idején sem lesznek képesek megfelelő kiutat mutatni az országnak. Ehelyett csak “alibiznak”. Egyetlen céljuk a politikai túlélés. Semmi elképzelésük sincs a jövőről. Minden kormányon töltött napjuk elvesztegett idő a hazánk számára. Pedig látjuk: a válság hatványozottan jelentkezik a legyengült Magyarországon.
2010-re én is kiváncsi leszek, még bármi lehet. Végül mindig az emberek döntenek. Ha így alakulnak a dolgok, akkor a Fidesznek ’98-hoz, 2002-höz, illetve 2006-hoz képest jóval nagyobb esélye lesz a választási sikerre. Remélem élni fog vele.
Új Magyarország!
Megcsináltuk!
MSZP!
Bubus, te jobban félsz a gárdától mint Szilveszter. 🙂
Gordon, a Fidesz nyerni fog 2010-ben, de mi nem nyerünk vele semmit. Ha elég tapasztalt vagy és végiggondolod, láthatod, hogy szépen visszajött a VSZ. Csak EU-nak hívják. Persze nem olyan nyilvánvaló, mint régen de ugyanaz a szisztéma. A mostani SZU-t meg a fene tudja, hogy hívják. Pedig létezik, csak nem katonákkal száll meg, hanem pénzzel. Pár napja jött kiosztani az utasításokat az IMF elnöke. Most érkezik az EBRD góréja. Szintén utasításokkal.
Nincs mozgástere semmi hazai kormánynak, ugyanúgy, mint akkor rég. Azok régen átállították az iparunkat, a mostaniak meg simán lekapcsolták.
A következő kormány sem lesz jobb, mert mint mondtam, mára megszorult a hurok. Csak itthon kakaskodhatnak a kis hazai szemétdombon, ezért fognak is. Valahol ki kell élni a hatalmat. Gyurcsány gumilövedékkel lőtte szét a tüntetőket, talán Orbán már élessel fogja. Majd emlékezzetek rá, hogy szóltam. 😉
A diktatura nem olyan Európában, mint Pinochet a sapkában, meg Maó a ferde szemével. Kifinomultabb. A Te érdekedben olyan korlátozásokat kapsz, mint egy kisgyerek. Megszabják, hogyan élhetsz, mit vehetsz, mit mondhatsz és bizony egyre inkább azt is, hogy mit gondolhatsz. Csakis a Te érdekedben persze, hiszen Te úgysem tudod eldönteni magad.
A jogszolgáltatás már alig ügyel a látszatra, annyira nyilvánvalóan kézivezérelt, az Alkotmánybíróságon politikai csata megy, független állami szervek meg nincsenek, mert bárki, akit odaültetnek, ahhoz hű, aki eteti.
Innen kezdve egy kiválasztott kör számára nincs jogállam, csak korlátlan hatalom. Ez a diktatura. Összekeverted kicsit a személyi kultusszal. Diktatura akkor is lehet, ha nincs diktátor. Elég hozzá az, hogy elsorvasszák a szabadságjogaidat, és épp ez megy. Történelmi kutatásokat büntetnek börtönnel, korlátlanul lehallgathatják a telefonodat, megfigyelhetnek, elzárhatják előled az összes nem előírt információt. Ha hazafi vagy, egyből náci is leszel, ha bármi olyanba kezdesz, amiről valakik eldöntik, hogy nem neked való, állami segédlettel tönkretesznek.
A hivatalok packázásai ellen már csak a Miska féle megszállottak harcolnak.
Az utóbbi 18 év félelmetes trend mellett telt el. Ez fog továbbra is folytatódni.
Három kötelességed van: Kussolj, fogyassz, nézdd a tévét!
A többiről majd döntenek helyetted.
Nem kell elhinni persze, bele lehet szokni és úgy már nem látszik. Olyan mint a víz. Hideg, amikor belemész, de ha már egy ideje benne vagy és megszoktad, nem érted, mit visongatnak a mólónál.
Engem sajnos túl jó emlékezettel vert meg a jóisten, ezért nem igazán tudok semmit megszokni, mert jól emlékszem, milyenek voltak a dolgok és főleg a várakozások régebben. Lehet, hogy ez már a kor.
Kedves Prendick!
Több dologban is tévedsz, ráadásul nagyon.
Az egyik legnagyobb: az EU nem VSZ. Ha nem lennénk az EU-ban, akkor – szerintem – 2006-ban éles lőszerrel lőttek volna az emberekre. A tüntetőkre meg a Fidesz nagygyűlésén részt vevőkre egyaránt. Azért nem történt meg ez a tragédia, mert az EU tagállama vagyunk, és ez a kizárást is magával hozta volna. A kizárás pedig a gazdasági csődöt, majd a hatalom elvesztését is, amelyet még Gyurcsány elvesztése árán is meg akar tartani a posztkommunista elit.
Mert, hogy mára már nem is államról, hanem az államot a markában tartó párt-érdek-rendszerről van szó, a vak is látja. Mondhatnám egyszerűbben, “Miska módon” is, de nem teszem, mert ennyire nem egyszerű a helyzet, sőt nem is jók és rosszak élet-halál harca zajlik előttünk.
Másrészt, megint nem tudok érthetőbben magyarázni, a felvonulás éppúgy nem segít semmi mély társadalmi problémán, mint a 40-es, 50-es években. A Te gárdád és a kommunisták ifjú gárdája között túlságosan nagy a hasonlóság. Látványos, hangzatos, nulla. A cigányság helyzetén egyetlen Magyar Gárda felvonulás sem fog egyetlen gyufaszálnyit sem segíteni, viszont rontani tud. Innentől viszont semmi értelme. A Jobbiknak ráadásul értelmes, felhasználható, de a többi párttól különböző javaslata sincs. Egyetlen egy sem.
A Jobbik és a Magyar Gárda két dologra hivatott: tovább erősíteni a demagógiát, és gyengíteni az esélyt az MSZP leváltására. Nem véletlen, hogy Gyurcsány olyan sokat foglalkozik a Gárda sztárolásával.
Ezzel együtt sem gondolom, hogy akik a radikális jobboldalt segítik, azok Gyurcsányt akarják segíteni. Nem akarják, csak teszik.
Kedves Öreg halász!
Köszönöm, hogy ismertetted a Fidesz hivatalos álláspontját a vázolt kérdésekben. Mert azt ismertetted.
Most vitázzak vele? Minek. Orbán mondta, tehát úgy is van. 🙂
Azért ha megengeded, továbbra is fenntartom, hogy itt a rendszer rossz, nem az egyes pártok a démonok. Itt ha a tolvaj MSZP-t felváltja jövőre a langyos Fidesz, akkor csak annyi lesz a változás, hogy a kormányon tolvaj Fidesz lesz, az ellenzékben langyos MSZP. Ez remekül látszott 98-ban.
Mindkettő ugyanoda jelent, mindkettőnek ugyanaz a behúzott farkú, langyos többség a szavazóbázisa.
Pedig a langyosat az úristen is kiköpi a szájából, de sebaj, nekünk úgy is jó még, ha kicsit nyálas is.
Csendben jelzem, hogy bármennyire is meglepő, nem vagyok a Jobbik szimpatizánsa, sőt, amióta ennyire befideszesedtek, kifejezetten taszítanak. De szükségesnek tartom a nemzeti radikalizmus masszívabb képviseletét. Ugyanis a Fidesz csak orálisan nemzeti. Tipikus gyülekezete a pofamagyaroknak, erős komcsi felhangokkal.
Különben, ha a Fidesz nem tudja leváltani az MSZP-t, akkor ne váltsa le. Még hasznosabb is lenne a jövőt tekintve, mert addig buzerálják az országot, amíg fotelhonfiak apránként talán mégis felébrednek. Ha nyer a Fidesz, az megnyugtatja őket és ülnek tovább a tévé előtt.
De hát hisztek amit akartok. 🙂
A cigányság helyzetén meg egyetlen dolog tudna segíteni, a radikális környezetváltozás. Új tájak, új élet. Ha ehhez hozzásegíti őket a népitáncos gárda, gratulálok neki. Ha kevés, akkor üdvözölnék egy másfajta gárdát, ami ebben hatékonyabb.
A nyafogó széplelkeknek meg javaslok túristautakat Borsodba. De még az előtt, hogy bárki kinyitná a száját. 😉
Szóval, úgy kell ide az MSZMP, izé… a Fidesz MP, mint üvegesnek a hasraesés. Teljesen felesleges, hogy az egyik szoci párt helyére beüljön a másik szoci párt. Egyik pojáca minidiktátor helyére a másik pojáca minidiktátor. De elfogadom, hogy az országnak át kell esnie ezen is, mint gyereknek a kanyarón.
/Milyen jó, hogy időnként elrakom egy-egy értékelésemet. Négy-öt év múlva elővéve mindig csodálkozom, hogy milyen pontosan bejöttek. Meg vigyorgok, hogy mennyire utáltak érte, amikor anno elmondtam. Ez most sincs másként. Szerencsére ideológiailag rendkívül képzett vagyok, ami hátrány abban, hogy egytlen aktuálpolitikai irányzat sem tűr meg, ellenben nagyon jót tesz az önbizalmamnak. 🙂 /
Olvasd csak el amit írtál: üres. Masírozással, felvonulással, valós problémák félremagyarázásával nem lehet problémákat megoldani.
Mellesleg, ha még emlékszel rá, a kettős gyilkosság elkenése is ezekre a magyarázatokra épült, csak most éppen egy MSZP-s vette át a cigány-kártyát. A Magyar Gárda egy zsákutca, mert nem vezet semmilyen értelmes megoldás felé.
“Masírozással, felvonulással, valós problémák félremagyarázásával nem lehet problémákat megoldani.”
Így igaz. Ezért nem támogatom a Fideszt. Beszédek, naggyűlések, üres szólamok, és a nagy semmi.
Viszont sajnálom, hogy nem sikerült értelmezned amiket mondtam. Igaz, ezeket manapság nyiltabban nem szabad megfogalmazni, ezért nem az én hibám, ha a kódokat nem érted. Sebaj, mindig van aki érti. 😉
Hagyd prendick. Majd húsz-harminc év múlva meglátják. Mint manapság 56-ot. Persze abból se a lényeget szűrjük le…:(
Megint egy értelmetlen vita.
Kedves Prendick, vedd fel kérlek a bakancsodat, a mellénykédet és a sapkádat, és menj a polgármesteri hivatalhoz! Aztán csapd oda a lábod rendesen, amikor elkezdesz masírozni, hogy kihulljon ám az összes csúnya rossz dolog és visszásság az MSZP-ből és az önkormányzatból!
Ha megtisztítottad a Vörös Polipot, és már csak egy békés bárányka legelészik a Szent Imre téren, hát irány a séláló utca: csapd oda rendesen azt a bakancsot minden lépésednél, pusztuljon a munkakerülő bűnöző had! Indulás azonnal dolgozni fekete sereg, a teremburáját!
Csak egyet kérek: ha Csepel felett az égből újra szép és aranyos, tiszta lelkű emberekre süt a mosolygó napocska, menj el a sétáló utcai bankokhoz is. ‘Oszt csapd a bakancsos talpad oda rendesen vagy kétszer, rezegjen meg minden ablak a tisztító bakancscsattogástól, hulljon ki a bankvilág szemete!
Milyen szép is a világ, hogy minden ilyen egyszerű. Csak fel kell venni a csudabakancsot.
Bubus, szomorú, de megható is egyben, hogy ez a mi népünk hogy hisz a mesékben. Jön majd Orbán fehér lovon, legyőzi gonosz vörös sárkányt és minden jó lesz. Milyen könnyű az élet, mert hiszel ebben, Öreg halásszal együtt. Olyan jó lenne megint ilyen naívnak lenni. Komolyan irigyellek. Hiszen oly egyszerűen látod a gárdát, a cigányságot, a világot, hogy öröm nézni. Jól példázod az átlag fidesznyik reagálását a legutóbbi szösszeneteddel.
Hát hiszen Viktor megmondta, hogy a Gárda nem jó és azzal kész is. Ő majd eljön és elvezeti a hű népét a kánaánba, a többit meg megeszi a fekete mufurc. Mondom, hogy irigyellek. 🙂
De hát a valóság más. A világ keményebb. Ott nem lesz elég puha papucsban osonni a Vezér nyomában. Sajnos a változást bizony azzal kell kezdeni, hogy a papucsokat és a nyuszifüles otthoni mamuszt lassan le kell cserélni bakancsra. Ez az első lépés.
De valahol el kell kezdeni a lépegetést, mert sosem lesz más út, ha mindig csak ugyanazon csoszogunk.
Aztán majd jönnek más lépések is. Jó kemények, ahogy kell.
Igaz, rálépnek pár lábra, tán még a Vezéredére is, ami, tudom, jobban fáj Neked, mint neki.
De haladni kell, és ha menetelés kell hozzá, akkor meneteljenek.
Csak haladjunk már végre.
Földhözragadva!
Dehogy látják meg. Van egy fajtája az embernek, aki csak kötött pályán tud létezni, mint egy villamos. Ha elfogy a sín, addig áll ott, amíg elé nem teszik.
Aztán vannak sínszakértők, mint Orbán meg Gyurcsány és a maguktól gondolkodni lusták elé odateszik az útirányt. Hát hadd csilingeljenek rajta a boldogtalanok.
Errefelé elég sok ilyen van. A vonalas emberek. Én szívesen értekezem velük, mert bár sosem értenek semmit, a velük való eszmecsere lehetőséget ad a vonal kritikájára. Aztán ha olvas valaki, tiszta haszon, ha meg nem olvas, annak is megvan a maga pikantériája.
Például a vonalas fidesznyikekkel olyan beszélgetni, mintha magával Viktorral csevegnék, hiszen minden gondolatuk az övé, semmit nem zavarnak össze maszek kilengésekkel. 🙂
Kedves Prendick!
Talán nem érted meg sohasem, de nincs csudabakancs. 1929-ben sem volt, és senki sem fog varázsolni, bár az már-már varázslatos, hogyan jutott az ország 2002 óta ebbe a gödörbe.
Az a helyzet, hogy évekig, akár 4-5 évig is el fog tartani a válság, ha pedig olyat sötét demagógia jut kormányközelbe, mint a csudabakancs-pártiak, még tovább.
Ilyen helyzetekben a szociális háló átszövése és a munkahelyteremtés lehet a megoldás. Azaz: csökkenteni és egyszerűsíteni a munkát terhelő adókat, leépíteni a bürokráciát, ahol van munkalehetőség, ott átkényszeríteni a segélyből élőket a munkába, és nem adni segélyt azoknak, akik a segély mellett sem gondoskodnak a családjukról, értsd pl. hogy iskolába járjanak a gyerekek.
Csak mellékesen jelzem, hogy a Fidesz idején pl. nem kapott az segélyt, aki nem járatta az iskolába az iskolás korú gyerekét, és 30%-kal növekedett a segélyek összege, ahogy jött az MSZP.
Persze, értem, a radikális jobboldal akkor tud híveket szerezni, ha egyenlőségjelet tesz a Fidesz és az MSZP között. Kár, hogy ez is olyan sötét butaság, mint az erőszak és a megfélemlítés, az erőfitogtatás és a masírozás valami csodaszerként való bevetése.
Kedves Bubus, álmodsz.
Nem az ország van válságban, hanem a nyugati demokráciák úgy általában. Ezen pedig a ragtapasz nem segít. Ahogy a történelem mutatja, társadalmi paradigmaváltáskor sok szép “erőszak és a megfélemlítés, az erőfitogtatás és a masírozás” szokott elkövetődni.
Önmagában igazad van abban, hogy mit kéne tenni. De ez csak ahhoz elég, hogy a problémákat elodázza. Tény, hogy ha rendbetennék az általad említetteket, egy időre okafogyottá válik a masírozás. Egy időre.
Valójában ezt értik kevesen meg. A gárdaféle kezdetek jelek és nem okok. A multikulturalizmus robbanóelegy, a gazdasági növekedés megállása a szociális állam halála, a szervezetekbe tömörülés /EU/, az egyén teljes leépítése. Ez mind bomba, amin ég a kanóc.
Most szörnyű megrázkódtatásnak teszlek ki, de miheztartás végett jó ha elmondom: nem vagyok radikális jobboldali. Még jobboldali sem. Betegségnek tartom a vallásokat, a XX. század legnagyobb tökfejét látom Horthyban, undorodom a nyilasoktól, stb. Igaz, baloldali sem vagyok, mert nem értek egyet a szociális egyenlőséggel, úgy vélem, hogy az elesetteket hagyni kell feküdni, mert vagy feltápászkodnak, vagy ottmaradnak, az ő dolguk. Liberálisnak sem számítok, mert teljesen szükségtelennek tartom a másságok támogatását, azon az elven vagyok, hogy aki más akar lenni, kínlódjon meg érte és semmiképpen nem tartom egyenlőnek az embereket.
Ellenben kristálytisztán látom a történelmi, társadalmi, politikai összefüggéseket. Sokakkal ellentétben én térdig jártam a politika szutykában és tanultam is az említett tudományágakat egész különböző helyeken.
Emiatt mondhatom azt, hogy a megközelítésem teljesen egyéni. Nincs az országban politikai nézet, ami engem képviselne, így nincs is olyan, amit én támogatnék.
Vannak aspektusok, amikkel egyetértek. Például időszerűnek látom a gárdát. Egyfajta kezdete a rendszer megváltoztatásának. Értem az összes párt motivációját és kedvelem elemezgetni is.
Na most ugye tökéletesen megszoktam, hogy ezekkel a nézetekkel egyetlen táborba sem férek bele, így nagyon kevesen veszik a fáradságot, hogy elhiggyék, amiket beszélek. Inkább besoroltok valahova, amit épp nem szerettek. Ez nem probléma, csak unalmas.
Néha ezért írom le, hogy hol is állok.
Az is lehet, hogy utálom a délieket és az én pozícióm az Északi sark. 🙂
Nem értek veled egyet Prendick. Hirtelen és felületesen összeszámoltam, hogy hazánk történelmének utóbbi 150 évében mintegy 12 rendszerváltást (nevezzük inkább politikai fordulatnak, ezt jobban szeretem) élt meg. Ez még gombócból is sok.
A jelenlegi berendezkedés (mely a legutóbbi politikai fordulatból következik) szerintem a stabilabbak közé tarotik. Meg merem kockáztatni, hogy a legstabilabb a korábbiakhoz képest. Olyan hatalmi erőtér részesei vagyunk, melyet tényleg csak egy hatalmas és egyébként nem kívánt forgószél söpörhet el. Valljuk be, hogy nagyon nagy földindulásra lenne szükség ahhoz, hogy a jelenlegi erőterünk, mely Észak-Amerikából, valamint a Nyugat- és Közép- Európai államok szoros szövetségéből (politikai, katonai, gazdasági) áll alapjaiban rendüljön meg. És ha ehhez hozzáveszem, hogy ez a hatalmi erőtér tulajdonképpen már 1945 óta fennáll (a mienk a VSZ, KGST stb. összeomlott azóta), akkor még biztosabb vagyok ebben.
Ennek a jelenlegi hatalmi rendszernek a legerősebb alapján, legitimitását a vállalt együttműködés önkéntes jellege adja. Erre mondhatnád, hogy Magyarország integrációját pedig a politikai elitünk erőltette, az embereket kevésbé érdekelte. Ebben igazad is van, de erre azt mondom, hogy: 1. Ez esetben szerencsére a politikai elit elképzelései egybe estek az ország valós érdekeivel. 2. Az integrációt erőltető politikai elitnek demokratikus felhatalmazása volt (szabad, titkos, egyenlő választás).
Ezért írtam, hogy “kicsit olyan ez mint régen a VSZ, csak ellenkező előjellel”. A hangsúly az “ellenkező előjelen” van. Ez az amit sokak nem képesek megérteni. Vagyis, hogy mi a különbség egy olyan hatalmi rendszerhez való tarozás között, ami kényszerített, és amit a politikai elit demokratikus felhatalmazás nélkül vállalt, valamint egy olyan között, melynek felvállalása önkéntes, és a nép beleegyezésével történt meg (ráadásul maga a hatalmi rendszer sem diktatórikus).
Erről szól a népszuverenitás elve, vagyis az állami hatalom forrása a nép, szabad választások, demokratikus alapokon nyugvó népképviselet, pluralizmus.
Jelenleg mindez létezik, él, emellett nem mehetünk el szó nélkül. Abban egyezik, a két rendszer, hogy egyik sem fogja eltűrni, hogy a hozzá tartozó államokban ellentétes alapokon nyugvó politikai berendezkedés jöjjön létre (vagy kizárja soraiból az adott országot, vagy beavatkozik). Az utóbbi változatra példa ’56, vagy ’68.
“A diktatura nem olyan Európában, mint Pinochet a sapkában, meg Maó a ferde szemével. Kifinomultabb. A Te érdekedben olyan korlátozásokat kapsz, mint egy kisgyerek. Megszabják, hogyan élhetsz, mit vehetsz, mit mondhatsz és bizony egyre inkább azt is, hogy mit gondolhatsz.” – írod. Jelenleg nem látom, hogy ez így lenne. Nem látom a láthatatlan diktatúrát. Az állami erőszakszervezetek ugyan néha (2006.okt.23.) láthatatlanságba burkolóznak (azonosító számok hiánya), de ez a teljes rendszert nem rendíti meg alapjaiban, és nem veszi el a legitimitását.
Szabályoknak mindenhol kell létezniük (törvények, rendeletek stb.), melyek valóban korlátozzák az egyént, de szerintem ez elfogadható. Az alapjogokat azonban garantálni kell. Hogy mit vehetek azt pedig csak a pénztárcám szabja meg, senki más. Az országban mindenki állampolgár szabadon hazatérhet, és azt szabadon elhagyhatja. Ez is egy fontos garancia. Az emberek szabadon választhatják meg képviselőiket, és véleményt nyilváníthatnak, akár a közéletben is részt vehetnek. A gyülekezési és az egyesülési jog nincs indokolatlanul korlátozva. Az Alkotmánybíróság pedig őrködik a jogszabályok alkotmányossága felett, és ellátja a feladatát. A bírákat pedig nem véletlenük kétharmaddal választják meg, ráadásul kilenc évre (több mint két kormányzati ciklus). Az ÁSZ elnökét egyébként 12 évre választják (az három ciklus), ez sem véletlen.
A politikai szabadságjogok szerintem garantáltak, enenk a jognak csak eseti megsértéseit látom néha. A korlátozás azonban nem általános (ha így lenen, akkor mi sem beszélgetnénk mos erről). Az hogy épp nem olyan összetételű kormány van hatalmon, mint amilyet én szeretnék az egy dolog. Az alapokon nem változtat semmit, és a jelenlegi kormány is leváltható. Legkésőbb 2010 tavaszán lesz erre lehetőség. Persze az emberek döntésétől függ minden. Meg kell győzni a többséget a változás szükségességéről.
“Innen kezdve egy kiválasztott kör számára nincs jogállam, csak korlátlan hatalom. Ez a diktatura. Összekeverted kicsit a személyi kultusszal. Diktatura akkor is lehet, ha nincs diktátor. Elég hozzá az, hogy elsorvasszák a szabadságjogaidat, és épp ez megy. Történelmi kutatásokat büntetnek börtönnel, korlátlanul lehallgathatják a telefonodat, megfigyelhetnek, elzárhatják előled az összes nem előírt információt”- írod. Nem így látom. A jogállam létezik, a hatalmi ágak ellenőrzik egymást. Az hogy nem tetszik egy-egy bírósági ítélet az nem változtat az alapokon. A bíróság függetlenül működik a kormánytól, még akkor is ha a bíráknak is van politikai véleményük (aminek nem adhatnak hangot). Nem véletlen, hogy pártoknak sem lehetnek tagjai. A politikai meggyőződésük biztos befolyásolja őket, ha sokat forognék ezekben a körökben, akkor biztos tudnám, hogy ki milyen “oldali” bíró, de szerintem a bírói kar nem homogén e tekintetben. Nem mondható, hogy csak emeszpések, vagy csak fideszesek vannak köztük.
Igen vannak olyan infók, melyek nem nyilvánosak. Pl. az államtitkok. Lehet őket titkosítani. Ez biztos nem mindig szabályszerű, de egy új kormány gondolom átnézi ezeket az ügyeket, és amit indokolatlanul titkosítottak, annak feloldja a titkosságát. Nem attól közérdekű egy információ, hogy az emberek kiváncsiak rá. Tehát nem tudhatok meg mindent csak azért, mert esetleg kiváncsi vagyok rá.
A hivatalok valóban packáznak néha az emberekkel. Ez mindig így volt mióta hivatalok léteznek. A hivatalok felett is állnak azonban hivatalok, bíróságok melyek végül igazságot szolgáltatnak. Az elmúlt pár rendszerben erre nem volt lehetőség, mert a hatalomnak nem volt felhatalmazása a tevékenységére. Nem kérdezte az embereket, hanem regulázta, kényszerítette. Most is kényszerít egy-egy hivatal adott dolgokra, de a rendszer demokratikus alapokon nyugszik, és léteznek az általam említett ellensúlyok (még ha nem azonnal lépnek működésbe).
A történelmi kutatások alatt nem tudom, hogy mit értettél. Viszont lehetnek egy-egy történésznek olyan megállapításai, melyek egyébként tudománytalanok, és sérthetnek egy-egy közösséget, az állampolgárok egy csoportját.
Valóban rögzítik a telefonbeszélgetéseket, de zeket az anyagokat nem a pártok kapják meg, vagy a politikai elit vezető személyiségei. Rögzítik őket, de még a hatóságok is csak engedéllyel tekinthetnek bele (nem néztem pontosan az erre vonatkozó szabályt, de az lenen a logikus, ha bírósági engedélyhez lenne kötött). TEhát azt látjuk, hogy egyik hatalmi ág ellenőrzi/ korlátozza a másik hatalmi ágat. Ráadásul az anyagokat bizonyos idő után törlik.
Tehát a rendszerünk nem rossz. Sőt, ismétlem, talán a legstabilabb minden korábbihoz képest. Szerintem ne nagyon kívánjuk egy teljesen más berendezkedést, mert rossz lóra teszünk. Ennek elelnére nyilvánvaló, hogy a jelenlegi rendszerben is lehetnek aránytalanségok, lehetnek rossz szabályok, melyeken változtatni kell. Ez legfőképpen az Országgyűlés feladata és hatásköre. Azt meg ugye az emberek válaztják. Tehát visszatértünk a kályhához (felhatalmazás, választás, döntés szabadsága nem sorolom tovább)…
Azt írod:
“Emiatt mondhatom azt, hogy a megközelítésem teljesen egyéni. Nincs az országban politikai nézet, ami engem képviselne, így nincs is olyan, amit én támogatnék.” Erről csak az jutott eszembe, hogy rossz lehet teljesen egyedül lenni. Talán változtatnod kellene a világhoz való hozzáállásodon, és akkor kiegyensúlyozottabb lennél.
Azt írtam:
“Az országban mindenki állampolgár szabadon hazatérhet, és azt szabadon elhagyhatja.” A mindenki valójában minden akart lenni…
Kedves Gordon!
Figyelmesen elolvastam az írásodat, aztán elővettem a képletes borítékból a lehetséges három válasz közül az egyiket és mit tesz isten, gondolatról gondolatra egyezett. Ugyanis amit Te írtál az jelen korunk tankönyvi meghatározása. Ugyanis ilyennek KÉNE lennie.
Aztán az ember kicsit megkapargatja a való világot, véletlenül fültanúja a döntési jogkörrel bírók nézeteinek, a jogállamból valahogy kicsit kipotyogott sokak problémáinak, kissé elgondolkodik. Kell hozzá persze az a hajlam, hogy boncoljunk fel mindent, amit csak elérünk.
Na most ez után egyszerűen nem tudok mit mondani a szép gondolataidra, mint azt, hogy nem igazak.
Nem Te vagy a hazug, Te ezt így érzed és hiszel benne. Gondolom én máshogy nézem a világot és meglátom a fénytörést ott, ahol a legtöbben sima napsütést látnak. Nekem ez az általad vázolt szép világ tele van sötét árnyakkal. Nem azért, mintha üldözési mániás bolond lennék, hanem mert komoly tanulmányokat folytattam azért, hogy ezeket észrevegyem.
Mint egy orvos. Ugyanis hiába érzed magad egészségesnek, a szervezeted felépítéséből adódik, hogy rendellenességek tömegei állnak fenn folyamatosan. Csak amíg valamelyik nem lesz krónikus, megadtól nem veszed észre, de egy orvos számára ezek világosan felismerhetőek.
Az én diagnózisom most az, hogy annyi áttétel és rejtett rák van a társadalomban, hogy kifelé hiába robosztus, alig fél lépéssel áll mögötte a halál.
Persze mivel az elemzésem itt jelenik meg és nem az Akadémiai Közlönyben, hiányzik hozzá a tekintély, így mindenkinek szíve joga, hogy azt tartson felőle, amit akar. Ez nem baj. Azért pár gondolat mindig megragad itt-ott és ez bőven elég.
Nos, Téged nem tudlak meggyőzni, mert tele vagy a saját nézeteddel és az ki is tölti teljesen a rendelkezésére álló helyet, de ez nem baj. Ez van. Akiben nem lehet kételyeket ébreszteni, az úgyis alszik, minek ráznám fel?
“rossz lehet teljesen egyedül lenni”
Nos, mivel lényegében szolipszista vagyok, ez természetes állapot. Emiatt rendkívül kiegyensúlyozott vagyok, csak szeretem a nézeteimet határozott formába önteni.
Valóban megvannak a saját nézeteim. Magam sem gondoltam, hogy hazugnak gondolsz emiatt. Mindenesetre nem értem, hogy pontosan mi a mondanivalód lényege, hisz bírálatot tudsz mondani, de nem látom a javaslatodat. Az alternatívát.
Mit javasolsz a jelenlegi rendszer helyett? Gondolom egy olyan rendszert, mely a mostaninál jobb, hatékonyabb, sikeresebb lehet. De milyen rendszerre gondolsz? Az hogy épülne fel, milyen alapokon nyugodna?
“Ugyanis hiába érzed magad egészségesnek, a szervezeted felépítéséből adódik, hogy rendellenességek tömegei állnak fenn folyamatosan.”- írod. A rendellenességek tényét magam is elismertem, de én nem gondolom, hogy ezek a rendszerbeli hibák a rendszer létjogosultságát is megkérdőjeleznék.
Gordon, már értem, hogy mi baja Veled Szilveszternek.
Egész pontosan leírtam, hogy nem te vagy a hazug, csak egy hazugságot hiszel igaznak. Ha a többi mondanivalómra is ennyire figyeltél, akkor teljesen felesleges ütnöm itt a bilentyűket. 🙁
Még egyet pontosítok. Én nem kívánok javasolni. Nincs is miért. Amikor egy rendszer összeomlik, sosem lehet tudni, mi lesz belőle. Az én részem az a történésben, hogy megállapítsam a rendszer betegségének szimptómáit. Valójában két eset lehetséges. Az egyik szerint kemény, háborús jelleg mellet, véresen borulnak a dolgok, a másik szerint /ez már folyamatban is van/, belülről alakul át valami mássá. A végeredmény kiszámíthatatlan.
Kisebb mértékben példa lehet a jövőre a SZU szétbomlása. Ott az esélyek a folyamatos háborúskodás /azeri-örmény példa/ mellett szóltak, de végül nem ez lett. Diktaturák, fél-, és negyeddemokráciák születtek, a csatlósok átálltak máshova csatlósnak /mint mi/, sokan elvannak a saját belpolitikai zűrzavarukkal, Oroszország a maffiaoligarchák félfeudális állapotába süllyedt, aztán egyszer csak újra elindult a nagyhatalmi státusz felé.
Ezt nem lehetett előrelátni.
Igaz, röpke tíz évvel korábban azt se hitte volna épeszű ember, hogy képes így szétesni valami.
Engem az érdekel, miben hiszünk majd tíz év múlva.
Prendick!
“Valóban megvannak a saját nézeteim. Magam sem gondoltam, hogy hazugnak gondolsz emiatt. ” – írtam a hozzászólásom elején. Ezek után nem értem, hogy miért gondolod azt, hogy nem fogtam fel amit írsz. A fenti két mondat nem azt jelenti, hogy én azt gondolom, hogy szerinted én hazug vagyok, hanem épp az ellenkezőjét.
Azt tudom, hogy Szilveszternek problémái vannak velem, de nem az amire te gondolsz.
A hazugságot nem hiszem igaznak, csak te az emberi kapcsolatok milyenségét, gyakorlatilag emberi játszmákat (Berne) vetíted le a politikai berendezkedésünkre. Holott a kettő nem ugyanaz.
“Oroszország a maffiaoligarchák félfeudális állapotába süllyedt”. Ezzel nem értek egyert teljesen. Épp az erőskezű Putyin törte le az oligarchákat. A bűnözők fénykora a gyenge Jelcin idejében volt. Az Oroszok (bár nekünk magyaroknak ez nem tetszik) most ismét az erejüket fitogtatják, ismét nagyhatalomként akarnak politizálni. ERősítik a hadseregüket, a flottájukat, a gazdasági hatalmukat, és eljutottak odáig, hogy megint napirendre került az úgynevezett “orosz érdekszféra”. Az ország mindig félfeudális volt abból a szempontból, hogy továbbra is erősek a személyi függőségek (nyilvánvaló, hogy nem a “tulajdon alapja a föld” jelelgre értjük a feudálist).
Arra én is kiváncsi vagyok, kiváncsi lennék, hogy miben hiszünk tíz, vagy ötven, esetleg száz év múlva.
“a csatlósok átálltak máshova”. Ebben csak részben van igazad. Egyrészt az SZU által vezetett szövetségi rendszer tagjai voltunk, de ezen vállalás nem volt önkéntes, és lakosságot is elfelejtették megkérdezni. Tehát eleve gond volt a felhatalmazással. Ráadásul amíg az SZU erőben volt, addig nem is engedte el a kiválni kívánó csatlósát (ez alatt főleg Magyarországot értem, mert ’68 más jellegű történet).
Véleményem szerint hosszú idő után ismét visszatértünk abba a hatalmi centrumba, ahova mindig is tartoznunk kellett volna. Bár mint szinte mindig úgy jelenleg is periférián vagyunk a centrum országaihoz képest. A 11-12. sz. körül ez részben volt csak így, akkor pl. Anglia is a periférián volt. É-amerikáról meg nem is tudtak, azt gondolták hogy ha sokat hajóznak nyugat felé, akkor leesnek valahova.
Ha lesz egy világméretű fordulat, akkor nem elvetendő dolog, hogy az oroszok megpróbálhatnak ismét az érdekkörükbe vonni minket (vagyis a kis Közép-európai államokat, és a Balkánt). Eddig még sosem sikerült egységes tömböt kialakítani a térségünkben (a VSZ-nek is csak részben sikerült, lásd.: Jugoszlávia különutas története). Anno ez a franciáknak sem sikerült elsősorban az általuk egybként nem kívánt Kisantant létrejötte miatt. A visegrádi kezdeményezés elvileg helyes irányt szabhatott volna, de ismét az a helyzet, hogy a Közép-európai államok gazdasági, nemzetiségi okok miatt manapság is inkább versenyeznek egymással, és több esetben (pl.: külpolitikai téren) teljesen külön utakon járnak. Az elelntéltek most is léteznek, és szerintem a sokféle érdek miatt nem áthidalhatóak.
Meglátjuk hogyan alakulnak a dolgok.