Fn.hu
Nincs válságtudata az átlagos magyar vásárlónak. Karácsony előtt többet költünk, mint tavaly, és az áruhitelpiacot is felpörgették a kispénzű, de az ajándékozáson nem spóroló honfitársaink. Most a fehérnemű kedveltebb ajándéktárgy, mint a mobiltelefon.
A háztartások tavaly decemberben mintegy 20 százalékkal többet költöttek élelmiszerre, kozmetikumra és vegyi árukra, mint a többi hónapban; ez az összeg 254 milliárd forint volt – derül ki a GfK Hungária kutatásából.
A karácsonyi vásárlási roham a piackutató cég szerint a Gyurcsány-csomag miatt tavaly mérsékelt volt: 2005-ben még 24, 2006-ban pedig 25 százalék volt a decemberi fogyasztási többlet. Dörnyei Otília, a GfK ügyfélkapcsolati igazgatója ezért arra hívta fel a figyelmünket, hogy az idei forgalomélénkülés – amennyiben beszélhetünk ilyenről – viszonylagos: 2007-hez képes ugyan nőhet a vásárlási kedv, 2006-hoz képest semmiképp.
Nincs válságtudat
A háztartások mindennapi életében és gondolkodásában nincs válság. A már elbocsátottak vásárlóereje csekély, a közszféra 13. havi fizetéseinek megvonása sem érezhető még, legfeljebb a devizahiteleseknek megy egy kicsit nehezebben. November végén, december első felében tavalyhoz képest élénkült a piac – összegezte a kereskedők tapasztalatait a FigyelőNetnek Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Az októberi hitelezési csúcs, az érezhetően mérséklődő benzinár, az élelmiszerek drágulási ütemének visszaesése mind arra mutat, hogy rövid távon van pénz vásárlásra – mondta a kereskedők érdekképviseleti szervezetének vezetője.
Vámos György szerint az emberek még elhessegetik a válság lehetséges következményeit, a karácsonyra készülnek, és vásárolnak. Ezt támasztja alá a tapasztalt kereskedő szerint az is, hogy a tavalyi évvel ellentétben alig vannak akciós táblák az üzletekben, ami azt jelenti: megy a bolt, a kereskedők bizakodnak.
A szakember arra is felhívta a figyelmünket, hogy a kereslet gyorsan elapadhat. Sok múlott az előző, és sok múlik a következő hétvégén, és az akciós táblákat is gyorsan ki lehet helyezni.
Meglöki a gazdaságot
Az erős karácsonyi szezon jót tehet a növekedésnek. A kereskedelem ugyanis 10 százalékkal járul hozzá Magyarország gazdasági teljesítményéhez, az erős november végi, december eleji forgalom ezért 0,1-0,2 százalékpontot hozzátehet az idei gazdasági növekedéshez – állítja Vámos György.
A hitel sem akadály
Válságtudat, a bizonytalan jövőtől való félelem a hitelezési gyakorlatban sem jelentkezik, bár statisztikát erről csak január végén láthatunk. A karácsonyi szezonnak való „nekifutás” erős volt: szeptemberről októberre 350 milliárd forinttal nőtt a lakossági hitelállomány a korábbi néhány milliárd forintos bővülés után – idézett jegybanki statisztikákat Vámos György, hozzátéve: ennek egy része – pontosan nem tudni, mennyi pénz – biztosan fogyasztásra ment el.
A felmérések és a piaci tapasztalatok is azt mutatják, hogy továbbra is bátran vásárolunk hitelből. A Szonda Ipsos és a kirakat.hu közös novemberi vizsgálata szerint az ajándékot vásárlók 3 százaléka vesz fel áruhitelt a tavalyi 2 százalékos arány után.
„Az elmúlt néhány hét igazolta a kutatás eredményét. Idén eddig 20-30 százalékkal több áruhitelt nyújtottunk, mint egy évvel korábban” – mondta a FigyelőNetnek Soós Gábor, a Credigen értékesítési igazgatója. A szakember ezt nemcsak a bátor vagy felelőtlen költekezési kedvnek tudja be, hanem annak is, hogy a személyi kölcsönök jelentősen drágultak, mivel azokat jellemzően már nem svájci frank, hanem forint alapon nyújtják a bankok. Így többen áruhitelt kérnek a szabadon felhasználható személyi kölcsön helyett.
Soós Gábor arról is beszámolt, hogy az átlagos hitelfelvétel összege kicsit több, mint 100 ezer forint, nagyjából ugyanannyi, mint tavaly volt. Érdekesség ként elmondta, hogy bár a műszaki cikkek ára csökken, idén a vásárlók jellemzően kiegészítő termékeket is vesznek az ajándékhoz, sok esetben ezért nem kérnek kevesebb hitelt.
A hitelre vásárlás egyébként drága: mint az lapunk korábbi cikkéből is kiderül, az áruhitelek THM-je 35 százalék körül kezdődik.
Csapás a kicsikre
Karácsony előtt a vásárlók jellemzően a nagy eladóterű üzleteket választják. Tavaly decemberben a nagy áruházak piaci részesedése novemberhez képest 3 százalékponttal, 28 százalékosra nőtt, majd januárban 23 százalékosra esett – a korábbi évek trendjeinek megfelelően. Ezzel együtt a kisbolt-láncok és a független kis boltok piaci részaránya decemberben jellemzően 2 százalékponttal csökken az éves átlagukhoz képest – olvasható a GfK már idézett felmérésében. Ezzel együtt a kicsik nem járnak rosszul decemberben, nő a forgalmuk, csak a keresletbővülésből a nagyok sokkal inkább profitálnak.
Tavalyhoz képest nőtt a bevásárlóközpontok és a hipermarketek népszerűsége: 5-ből 4 ember innen szerzi be a megvásárolni kívánt termékeket – áll a Szonda Ipsos és a kirakat.hu közös felmérésében.
Nehéz idők várnak a kis boltokra a kereskedelmi szakember szerint is: tavaly számuk 3 ezerrel csökkent, idén a trend bizonyosan folytatódott – mondta Vámos György. A magyar vásárló nagyon árérzékeny, az olcsót keresi, a kicsik pedig mindig és mindenhol drágábbak – indokolja az ezek szerint megfordíthatatlan piaci trendet az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Most a fehérnemű megy
Továbbra is az illatszerek, ruházati cikkek, könyvek, valamint a gyermekjátékok számítanak a legnépszerűbb ajándékoknak, de a tavalyi évhez képest változás, hogy a fehérnemű kiszorította a mobiltelefont a TOP 10 megvásárolni tervezett ajándékok közül – áll a Szonda Ipsos és a kirakat.hu kutatásában.
A vizsgálat eredménye szerint a férfiak és a nők a saját nemükre jellemző tárgyakat vásárolnak elsősorban: a hölgyek nagyobb arányban vásárolnak ruhát, gyermekjátékot és fehérneműt, míg az urak inkább CD-t, DVD-t és karórát vesznek.
Forrás: FigyelőNet
A témához kapcsolódó cikkünk: A karácsonyi bevásárlások története
Az a baj, hogy a most felvett áruhiteleket még évekig kell fizetni. Nagy gáz lesz itt.
Emlékszem a rendszerváltás utáni egyik nagy árvízre: mentek ki az emberek fotózni, videózni a sosem látott nagy vizet. Aztán némelyiknek leesett a tantusz, hogy ha nem segít, oda a vagyona, és segített – de azért több volt a nézelődő. Egy év múlva, a még nagyobb árvíznél egyetlen “katasztrófa turista” sem volt ugyanott. Viszont több száz önkéntes igen.
Az embereknek eszükbe jutott, hogy ez nem játék. És ez a gond, hogy most még mindig nem értik, hogy mi van.
Ha gond van, majd az állambácsi segít…
Valóban komolyan, és tényleg őszintén: Mondjátok meg, hogy mi ez? Azt kérdezem, hogy a fenti cikk miről árulkodik Szerintetek?
Ha annyira nincs borús kihalós jövőkép, akkor miről szólnak a Fidesz mondókák az elszegényedő magyarságról, a nincstelenedő kilátástalanságban?
Ha valóban ennyire ostoba a magyar, akkor meg azt a Fidesz mondókát nem értem, hogy nem lehet hülyének nézni a magyart, mert megvan a népnek a magához való esze.
A fenti cikk arról árulkodik, hogy nem tudatosult az emberekben, hogy baj van.
Londonban volt egy tömegkatasztrófa, talán emlékeztek még rá. A metró fa mozgólépcsője gyulladt ki. Volt egy ember, aki ordítozott, hogy ég a lépcső, és ne menjenek az emberek a metróba. A napnál is világosabb volt, hogy ég a mozgólépcső, füstölt is rendesen, az emberek mégis mentek be egymás után, ha jól tudom még olyan is volt, aki ezt a biztonsági embert fellökte, amiért elé állt.
Aztán a tűz alig néhány másodperc alatt fékezhetetlen lángtengerré alakult a huzatban és rengetegen haltak meg.
Kedves Szilveszter, amit a dilettáns kormányod ezekben a pillanatokban már megint elcsesz: nem tudatosítja az emberekkel, hogy válság van, és nem lesz állam bácsi, ami megmenti őket a csődtől. Mert hiába a duma, nem lesz.
Amikor egy bankkkal bármi történik, a kormány azonnal ugrik.
Kérdezem: a lakosság figyelmeztetése az eladósodás veszélyeire senkinek nem feladata? Amikor kitör a bálság, akkor intézkednek, hogy a banki hitel apró betűs sorai ne létezzenek tovább.
Egy dolog, hogy valaki óvatlan. Megint más az, amikor a törvényi és intézményi háttér is besegít az emberek becsapására.
“Tavalyhoz képest nőtt a bevásárlóközpontok és a hipermarketek népszerűsége: 5-ből 4 ember innen szerzi be a megvásárolni kívánt termékeket”
Az a jó, lapátoljuk csak kifele az ország maradék pénzét is.
Na az ilyen nép megérdemli, hogy kinyissák neki a pofonosládát. Jó szélesre. Itt az embereket már nem hülyének nézik, itt az emberek egyszerűen hülyék.
Majdnem mindenki azt hiszi, hogy az iskolaévek végével már nem kell sem tanulni, sem vizsgázni, lehet élni bele a vakvilágba. Most viszont a következő években egy roppant kemény érettségi vizsga várható és aki elbukik, talán az is tanul valamit. Például olyat, amit a nagyszülei még tudtak: beosztani a pénzt.
Az elmúlt húsz év legdöntőbb változása az, hogy ez az ország a konzumidióták állama lett. Az a régi gorenje-vírus országos járvánnyá vált. Nyugodtan ki lehet cserélni a címert egy nemzetiszínű bevásárlókocsira. Ez betegség.
Lassan kiderül, hogy emberek módjára tudunk-e tanulni belőle, vagy állatok lettünk és ilyen esetben jöhet a kényszervágás, mint a kergemarhakórnál.
Kedves Bubus!
“A hitelekről szóló reklámokban legyen figyelmeztetés, amely a túlzott eladósodás kockázatának veszélyeire hívja fel a figyelmet. Ezt szeretné elérni az Országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottsága – mondta el Török Zsolt, a bizottság MSZP-s tagja vasárnap. A képviselő a bizottság jövő szerdai ülésére meghívta a legnagyobb pénzintézetek és áruhitelezéssel foglalkozó társaságok képviselőit. Kifejtette: egyrészt arra kérik a hitelező pénzintézeteket, hogy tanúsítsanak nagyobb önmérsékletet, azaz csökkentsék profitéhségüket. Másrészt azt szeretnénk elérni, hogy hasonlóan a dohánytermékek vagy a gyógyszerek reklámjaihoz, a hitelekről szóló reklámok végén is legyen figyelmeztetés, amely a fogyasztók figyelmét felhívja a kockázatokra.
A fogyasztóvédelmi hatóságtól és a Gazdasági Versenyhivataltól pedig azt kérik, hogy a karácsonyi vásárlások és áruhitelezések időszakában fokozott ellenőrzéseket végezzenek a hitelkihelyező intézményeknél is, ne csak a termékforgalmazóknál. Ma a pénzintézeti reklámok arról szólnak, hogy “adósodj el, vegyél fel nyakló nélkül minél több pénzt, milyen könnyű, nem kell hozzá semmi papír, még jövedelem-igazolás sem”. De arra nem hívják fel a figyelmet, hogy az eladósodás milyen kockázatokkal jár – mondta a szocialista politikus.
Végezetül Török Zsolt tájékoztatott: egyelőre önkéntes lenne a figyelmeztetés elhelyezése a reklámszöveg végén, szükség esetén azonban jövő tavasszal törvénymódosítást kezdeményeznek.”
http://mszp.hu/print/a-hitelreklamok-figyelmeztessenek-a-kockazatokra-is
Az idézetet csak azért, mert úgysem jársz arra.
Tudod, hogy mi a baj ezzel? Egyrészt az, hogy ha a kormány “Ne vegyél fel hitelt!” kampányba kezdene, azonnal ugrana a Fidesz, hogy a kormány még azt a kis jót is sajnálja az emberektől, bezzeg a kormány vehet fel hiteleket!
Másrészt ez a bazi nagy baja a társadalomnak, hogy arra várnak az emberek, hogy majd valaki szól, hogy nem szabad! Felnőttek vagyunk ám, és senki nem mondja meg, hogy hogy oszd el a pénzed. Anyu, meg apu már nincs ott senki mögött szólni, hogy ne lépj a tócsába, és fújd ki az orrod!
Én még mindíg feszegetem egy kicsit ezt az általánosan kihalunk témát, hogy akkor most hazudik a Fidesz abban, hogy elnincstelenedünk, és mindenki azt mondja, hogy végünk van?
Az van, hogy nem látom a társadalmi reakción azt, hogy valóban világvége hangulatban vannak az emberek.
Amikor a Fidesz figyelmeztet az ország helyzetére, az szerinted károgás meg károkozás. A dilettáns kormányod idén is milliárdokat költött el arra, hogy azt tudatosítsa: minden rendben, sőt, most már újra dübörög a gazdaság, növekednek a bérek, szó sincs arról, hogy a Fidesznek igaza van, és nincs nagy baj, sőt, fasza minden.
Sajnos a válság azért csapott le duplán ránk, mert Magyarország eleve kétségbeejtően rossz helyzetben volt, akkor is, amikor dilettáns főnököd elkezdte az új dübörgés kampányát.
Emlékezz: a 2006-os hazugságbeszédében a dilettáns főnököd maga ismerte el (nagy titokban), hogy a nemzetközi helyzet páratlanul jó alakulása miatt sikerült csak felszínen tartani az országot.
De Bubus! Pont ez az, amit nem értek! A FIdesz folyamatosan figyelmeztet, a magyar meg nem tudja, hogy ő mos éppen ki van halva, meg el van nincstelenedve. Mindíg az a mondóka, hogy az emberek nem hülyék! No hát akkor ha nem hülyék, akkor meg nincs is akkora baj.
Én még mindíg feszegetem egy kicsit ezt az általánosan kihalunk témát, hogy akkor most hazudik a Fidesz abban, hogy elnincstelenedünk, és mindenki azt mondja, hogy végünk van?
Az van, hogy nem látom a társadalmi reakción azt, hogy valóban világvége hangulatban vannak az emberek.
Szilveszter, már megint csúsztatsz! Egy dolog, hogy nem szólok bele a adófizetők életébe, és egy egészen más dolog, az adófizető pénzéből fényesen élők (akikben még ráadásul milliók bíztak egykor) a tömegek becsapását segítik elő ” tévedéseikkel”, megkésett intézkedéseikkel.
Láttam azt az MTV 1 riportot, amelyben adósságcsapdába esett emberek panaszkodtak, akik mindenüket elveszítették. A második telefon után a szerkesztő szándékosan témát váltott, lekeverte a kényes ügyet. Elvártam volna, hogy kielemezzenek néhány esetet.
Ha most ironizálni akarnék, azt mondhatnám, a fent idézett jövő tavaszi törvénymódosítással nem kellett volna megvárni a válságot, most már mi szükség van rá?
Szilveszter!
Et a cikk tavaj decemberi adatokra hivatkozik legalább olvasd el amire hívatkozol.
Szilveszter: Török Zsolt mondott valamit, aztán máshol meg mást mond majd. Van nekünk sajnos egy Tóth Mihály nevű polgármesterünk. Kiállt a fasor mellett, aztán meg kiderült, hogy ő írta alá a kivágáshoz szükséges engedélyt. Most akkor hogy is van ez? Szerinted Török Zsolt nem fog homlokegyenest mást mondani, amikor azt mondják neki? Egyáltalán ki az f… az a Török Zsolt?
Kb ilyesmit vártam erre az idézetre! Ha szemét módon Viktort írtam volna a Török neve helyére, biztos hogy vigyázban állva sírtatok volna a gyönyörtől, hogy az Isten szólt Hozzátok óvó szeveket. De hát csak egy Török, az meg ugye “kia f…sz?” 🙂
Sziasztok!
Szeretnék nektek ajánlani egy jó vásárlási lehetőséget karácsonyra!!!
Online játékwebáruház a neve: http://www.gyerekorszag.hu
Akit érdekel látogassa meg!
Üdv nektek:
Zoli