Fenyőfakörkép: egekben az árak

Inforadio.hu

Az InfoRádió összeállításából megtudhatja, hogy fenyőfát a legolcsóbban Nagykanizsán és környékén árulnak, a legnépszerűbb nordmann fenyőért pedig a fővárosban akár 22 ezer forintot is elkérnek az árusok. Körkép arról, hogyan és mennyiért kerül a fenyőfa a termelőktől a nappalinkig.

Idén még drágább lesz a legnépszerűbb fenyőfafajta, a nordmann. Aki ilyet szeretne, akkor jár a legjobban, ha közvetlenül a termelőtől veszi meg a fát.

Annak ellenére, hogy ez a típus a legdrágább, mégis a legkedveltebb. A Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének elnöke a horribilis összegek ellenére mégsem számít a karácsonyfa-piaci forgalom csökkenésére.

Szabó Fruzsina – ahogy a többi kereskedő is – egy mondás igazságában bízik: “egyszer van karácsony az évben”, azaz az emberek a fára a gazdasági válság és a megszorító intézkedések ellenére is kiadják a pénzt. Ennek tudatában emelték is az árakat, amely gyakran jelentősen meghaladja az inflációt.

A legkedveltebb nordmann fenyő ára elmondása szerint méterenként 8.000 forint lesz (tavaly még 7.000 forint volt), két méter felett azonban már darabárasok a fák, így egy nagyobb fenyőért akár 20-22 ezer forintot is elkérhetnek az árusok.

Az összeg némileg eltér attól, amennyit a legtöbb fenyőt a piacra dobó falu termelői kapnak a kereskedőktől: a Zala megyei Surd lakóinak fele ekkora, pontosan 4 ezer forintnyi bevételt jelent a fa méterének eladása. Ahogy polgármesterük, Kanász János az InfoRádióban elmondta, a surdiaknak így is megéri, hiszen a kevesebb, mint hétszáz lelkes faluban nincs más megélhetési lehetőség, a talaj, a klíma és az apáról fiúra szálló hagyományok azonban jó alapot teremtenek a termelésre, amelyet ki is aknáznak a helyiek, a falu 98 százaléka termeszt fenyőfát. Ennek köszönhetően képesek lennének Budapest nagy részét ellátni.

A lucfenyő ára is megy felfelé

A vásárló pedig akkor jár jól, ha az országot járva útba ejti Zalát is, hiszen itt lényegesen olcsóbban jut fához, mint például a fővárosban.

Bár a fenyőfák királynője a nordmann, amely gyönyörű formájával, haragoszöld színével csodálatos éke lehet a nappaliknak, karácsonyfát olcsóbban is vehetünk. Bár Szabó Fruzsina azt állítja, hogy a lucfenyő ára nem változott tavaly óta, a korábbi összeállításainkból nem ez derül ki: egy évvel ezelőtt még 2.000 – 2.500 forintot kértek méteréért, két éve pedig mindössze 1.500 forintot, idén váratóan 3.000 – 3.500 forintot kell fizetnünk érte.

Az ezüstfenyő valamivel drágább, az árusoknál ez méterenként nagyjából 5.000 forintért szerezhető be. Az áremelkedés viszonylag lineáris, tavaly a fa métere még 4.000 forint volt, két éve pedig 3.000.

Ahogy korábban is, a fenyőfa árának mintegy fele idén is a kereskedőket gazdagítja – tudtuk meg a surdi polgármestertől, aki elmondta azt is: a termelőknek lényegesen kevesebb hasznuk van a terméken, annak ellenére, hogy a fa gondozása jelentős erőfeszítéseket és anyagi áldozatokat követel.

A fenyők

A nordmann nemcsak szabályos koronája miatt kedvelt, hanem sötétzöld tűlevelei miatt is, amelyeket szinte egyáltalán nem hullajt el a szobában. A tömött, kúpos koronájú fa ágai felfelé állnak, így szépre és könnyen díszíthető. Az ezüstfenyő szürkészöld tűleveleiről kapta a nevét. A faj szintén nagyon dekoratív. A lucfenyővel van a legtöbb gond, leggyorsabban ez hullajtja el a leveleit. Kérge vörösesbarna.

Forrás: Inforadio.hu

7 hozzászólás “Fenyőfakörkép: egekben az árak” bejegyzésre

  1. Földhözragadva szerint:

    Egy baj van a nordmannal, jelesül lehajlik az ága. Persze a “szomorú” változat mindig drágább…:) A legdrágább barkácsáruházban megnézegettem a gyökeres nordmann-okat persze messze nem került húszezerbe…

  2. Nagyapó szerint:

    Nordmann (északi ember) nevű fenyő nincs. A karácsonyfának is vásárolható fenyő a normand, ami a Kaukázusból származik.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  3. Lexon szerint:

    Nagyapó: csak kicsit van igazad.

    Normand jegenyefenyő: Abies nordmanniana
    Tehát “normand fenyő”, de latinul nordmanniana, tehát a “nordmann” is érthető.

  4. Nagyapó szerint:

    Abies nordmanniana (Spach)- kaukázusi jegenyefenyõ
    Származási hely: A Kaukázus, Kis-Kaukázus és az Észak-Anatóliai-hegység magas hegyvonulatain 2000-3000 méteres magasságban él
    Habitus: 35 m magas fa, az alsó ágak nem törnek le, örvösen állnak a törzs körül.
    Kéreg: Fiatalon csaknem fehér, késõbb piszkosfehér és gyengén repedezett.
    Hajtások: Sárgászöldtõl barnáig változhat a színük, rövid szõrökkel.
    Tûlevelek: 20-30 mm hosszúak, kb. 2 mm szélesek, csúcsuk lekerekített, kicsípett. Színük fénylõ, sötétzöld, barázdált, gázcserenyílások nélküli, osztatlan, fonákuk két, 6-6 soros fehér gázcserenyílás-sávval osztott.
    Toboz: Hengeres, kb. 20 cm hosszú, 5 cm széles, eleinte zöld, késõbb barna, gyantás, a fedõpikkelyek a termõlevelek fölé nyúlnak.
    Ökológiai igény: Magashegységi faj, a hûvös párás klímát, nedves, semleges talajt igényel.
    Felhasználás: Kedvelt karácsonyfa faj.
    Megjegyzés: A tudományos név után helytelenül nordmann fenyõ néven került a köztudatba a karácsonyi fenyõvásárlások kapcsán.

    Beszéljünk magyarul! Ez főleg a riportereknek, újságíróknak szól.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  5. Jeniszej szerint:

    Olyan bajban vagyok. Ablakom alól már évekkel ezelőtt kivágták, ellopták a fenyőfákat- így karácsony előtt.
    Most nem tudom milyen fajta csemete fenyőt, vegyek.
    Próbálkozzak a toboztermők rendjébe tartozó jegenyefenyő fajtával (Abies alba, Pinaceae) vagy valamilyen citrom illatot árasztó fajtával? – nem tudom.

  6. Földhözragadva szerint:

    Jeniszej:
    Hasonló helyzetben voltam én is pár éve. Első tippem a fekete fenyő volt (hosszú tüskés és gyorsan nő, oszt karácsonyra nem viszik annyira…), Második a sima fenyő (extra hosszú tüske, bazi nagy tobozzal, karárocsfának szintén gáz), de végül borókát és tiszafát ültettem. Persze a szomszédok le-thuja-zák…:( Jaj, a vörösfenyőt nem ajánlanám, télen nem túl szép…:)

  7. Lexon szerint:

    A tiszafa tényleg gyönyörû, nekünk is van egy szép példány. Ugyan kicsit lassan nô, de megéri kivárni. Meseszép.

Itt lehet hozzászólni !