MSZP kontra Együtt: harc az utolsó csepp vérig

Origo

A jövő héten indul az egyeztetés az MSZP és az Együtt 2014-PM között arról, milyen programmal, milyen jelöltekkel győzzék le a Fideszt. Még el sem kezdődtek a tárgyalások, máris patthelyzet van: Mesterházy Attila és Bajnai Gordon is közös miniszterelnök-jelölt akar lenni, és egyikük sem fogadja el, hogy a másik vezesse a közös listát. Ha nem tudnak megegyezni, az Együtt külön indul.

Nem a legbarátságosabb hangulatban kezdi jövő héten az együttműködési tárgyalásokat az MSZP és az Együtt 2014-PM szövetség. Habár nyílt vita nincs a két párt vezetői között, a háttérben feszülten figyelik a másik megmozdulásait. Mesterházy Attila és Bajnai Gordon is azon tanakodik, hogyan tudná lenyomni a másikat a jelöltállításnál.

Egy MSZP-s vezető például azt mondta: “Bajnai korszakváltásról beszél, pedig benne volt Gyurcsány kormányában, míg Mesterházy nem. Tudomásul kell vennie, hogy Mesterházy Attila jelképezi a változást”. Az Együtt egyik vezetője kijelentette, “az nem fog menni, hogy az MSZP lövi felénk a tüskéket, pajzsra emeli Mesterházyt, lepasszolja nekünk a legrosszabb körzeteket, mi meg tapsolunk hozzá. Akkor inkább külön utat járunk”.

Feszült gócpont

A két szervezet hivatalosan április végén állapodott meg abban, hogy az Orbán-kormány leváltása érdekében a lehető legszorosabbra fűzi a kapcsolatot. Az MSZP választmányi ülése után Mesterházy Attila MSZP-elnök és Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője közölte, a két szervezet választókerületenként egy közös jelöltet fog állítani, az időközi választásokon is együttműködik, nem gyengíti egymást, nem terjeszkedik a másik rovására. A zárt ülésen azonban – mint azt az Origo megírta – egyértelműen kiderült, szó sincs teljes békéről-harmóniáról a két párt között.

Már az feszültséget okozott, hogy mikor kezdődjenek a tárgyalások a közös programról és a jelöltekről. Az MSZP-sek azonnal asztalhoz ültek volna, de Bajnai időt kért június közepéig. Az Együtt egyik vezetőjétől úgy tudjuk, már jelezték a szocialistáknak, hogy készen állnak a tárgyalásra, és jövő héten találkozik is a két vezető.

Az előttük álló tárgyalásokon mindkét szervezet megkérdezett politikusai szerint a programegyeztetés lesz a legsimább ügy. Az MSZP-ben és az Együttben is úgy látják, az alapvető kérdésekben és elvekben (demokratikus alapjogok érvényesítése, gazdasági fordulat) egyetért a két szervezet, a részleteken a választásokig lesz idő csiszolni. A jelöltek kiválasztását azonban mindkét oldalon nehéz kérdésnek látják, ez “feszült gócpont” az Együtt egyik vezetője szerint.

Az Együttnek nem kell Mesterházy

Az MSZP-sek ugyanis úgy látják, legnagyobb ellenzéki pártként nekik jár a kormányfőjelölés joga, és egyértelmű, hogy ők nevezhetnek meg több közös jelöltet. “Nekünk van szervezetünk, beágyazottságunk, népszerűségünk. Bajnai mögött nincs párt” – mondta egy MSZP-s elnökségi tag, aki szerint nyilvánvaló, hogy közös lista kell: Mesterházyval az élen.

Az Együtt ebbe nem fog beleegyezni. Bajnaiék szerint 2014-ben az MSZP vezetésével nem lehet választást nyerni. Az Együtt egyik vezetőjétől úgy tudjuk, a pártszövetség vezetése eldöntötte, nem fogadják el Mesterházyt közös kormányfőjelöltnek, és csak akkor egyeznek bele a listába, ha azt nem MSZP-s vezeti. Ha Mesterházy nem engedi át az első helyet, akkor bár lesznek közös jelöltek, külön listát indít az Együtt-PM. “Ebben az esetben az ellenzéki szavazók döntik el, hogy Mesterházyt vagy Bajnait szeretnék az ország vezetőjének” – mondta.

Mesterházy a jelenlegi helyzet szerint aligha adja át a helyét. A pártelnök több MSZP-s vezető és legutóbbi nyilatkozatai alapján is eltökélt abban, hogy ő szálljon szembe Orbán Viktorral. Két héttel ezelőtt aNépszabadságnak például azt mondta, az MSZP “joggal lép fel azzal az igénnyel, hogy meghatározó szava legyen a miniszterelnök-jelölt kérdésében”.

Később először az MSZP választmányi ülésén zárt ajtók mögött, majd egy sajtótájékoztatón nyíltan is kijelentette, “110 százalékos” elhatározása, hogy vállalja a miniszterelnök-jelöltséget. Több MSZP-s azt mondta, Mesterházy azzal biztosítaná be magát a pártjában, hogy a választmánnyal megszavaztatná: a párt csak olyan megállapodást tud elfogadni, amely szerint ő adja a miniszterelnök-jelöltet.

Nagy csata lesz az egyéni körzetekért is

A kormányfőjelöltség kérdése mellett az egyéni jelöltekről is meg kell állapodnia a két szervezetnek, ami szintén nem ígérkezik egyszerű menetnek. Az MSZP már tavaly év végén kinevezte és azóta folyamatosan tréningezi a 106 egyéni választókerületi felelőst, akiknek esélyük van jelöltté válni. Az Együttnél viszont, amely márciusban jelentette be a párttá alakulást, még csak most alakul a választókerületi elnökök listája. Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke azt mondta az Origónak, hogy öt körzet kivételével mindenhol meg is találták az elnököt, “jelenleg a főleg észak-magyarországi, nem városias körzetekben vannak fehér foltok”. Közülük és a párt vezetői közül kerül ki a 106 jelölt, de hogy ki indul végül a választáson, az az egyeztetések után dől el.

Szigetvári azt mondta, “a választókerületi vezetők között találni jobb- és baloldali politikai múlttal rendelkezőt, de a döntő többség sosem politizált”. A politikus addig nem mond neveket, amíg össze nem áll a teljes lista. A vezetőknek a múlt hétvégén tartottak felkészítő tréninget. Egy résztvevő azt mondta, a helyzetértékelő előadások mellett feladatokat is kaptak, például azt, hogy nyár végéig fel kell állítani a kampánycsapatukat, és minél több aktivistát kell gyűjteni. Szigetvári szerint országosan már most hét-nyolcezer aktivistával állnak kapcsolatban.

A két pártban még nem tudják, mi alapján dől el, ki kerülhet végül a szavazólapokra 2014-ben. Az MSZP-sek szerint az lenne ésszerű, ha az Együtt azokban a körzetekben indulna, ahol egy hagyományosan baloldali jelöltnek kevesebb esélye van (például Vas és Zala, vagy Debrecen), az Együtt szerint viszont “csomagokban” kell tárgyalni a választókerületeket, aszerint, hogy az eddigi eredmények szerint mekkora a baloldal beágyazottsága. Konfliktusok biztosan lesznek, a választókerületükben fél éve dolgozó MSZP-sek ugyanis nem szívesen adják a körzetüket. Az egyik szocialista elnökségi tag, aki amúgy biztosan bekerül listáról a parlamentbe, például azt mondta: “az utolsó csepp véréig fog küzdeni”, hogy egyéni jelölt maradhasson.

Forrás: Origo

21 hozzászólás “MSZP kontra Együtt: harc az utolsó csepp vérig” bejegyzésre

  1. Zsé szerint:

    Remélem ketrecharc lesz belőle!

  2. rigó szerint:

    Ha Mesterházy lesz a befutó, akkor a kiugrott LMP-sek miniszterelnök jelöltje az általuk annyira “kedvelt” szoci politikus lesz… Ezt hogy fogják magyarázni? Több, mint érdekes!

  3. deske szerint:

    Ne aggódj, meg fogják magyarázni. Mint mindent.

  4. Tóth Mária szerint:

    Minden sportot szeretek, de ezt különösen! Kemény fiúk, hajrá.

  5. Bugi szerint:

    Csak a fejét, hogy meg ne sántuljon!

    Rossz belegondolni is abba, hogy milyen mutyiharc lenne a pártok mutyiholdudvarai között, ha ezek nyernének. Pl. a Torka-Száz Tamás és az Együtt 2014 nyálcsorgató Kojak-szerű buggyantja hogyan egyezkedne Csenteczkivel meg Superkál Károllyal arról, hogy ki kapja a fűnyírást, az őrzés-védést, a pályázatírást, a takarítást, a Csevakot stb. Amilyen embereket ezek már kineveltek, nekik is jobb, ha nem lesz több vérontás, Deme nem kap több életfogytos elvtársat (csak szimpla börtönbüntetésest), és nem férnek az általuk csak zsákmányként figyelt közpénzhez és közvagyonhoz.

  6. felix szerint:

    Bugi!
    Nálatok csak jobb jöhet.
    Esetleg még demokrácia is lehet a vége.

  7. admin szerint:

    Felix, légy oly kedves fejezd be, hogy csak linkeket írsz be. Szenteczky ellen egyébként hivatali visszaélés és hűtlen kezelés bűntette miatt vádat emelt az ügyészség. Nem csoda, hogy most szeretne másokra mutogatni.

  8. felix szerint:

    A figyelmeztetést vette,
    Ami Szenteczky dolgait illeti, azok akár igazak akár nem, senki más szemetét nem takarja le vagy el.
    Ami szemétség az szemétség, akármelyik oldalon is követik el.

  9. Jeniszej szerint:

    Nem csak a libás bajnai tett tönkre embereket.
    Az biztos!
    Csepelen is sokan mentek tönkre, – libatenyésztés nélkül is. Ezekről mindenki az APEKEN kívül, miért feledkezik meg mindenki.
    Csepel kiskereskedői is tönkre mentek, amikor a lúzer privatizálók és a csepeli önkormányzat banda egy sportpálya feláldozásával engedte betolakodni a kistesot Csillagtelep mellé.
    Ezeknek a csepeli kiskereskedőknek miért nem jár kárpótlás? – Az állam még bünteti is őket, hogy a bevételeik elmaradása miatt nem tudták az állam felé rendezni a kötelezettségeket.
    A demokráciában úgy dukál, ha az egyiknek jár, akkor a másik is legyen kártalanítva.
    Ha a libásoknak jár, akkor Csepel kiskereskedőinek is jár a kárpótlás.

  10. felix szerint:

    Nem durrant szét a dohánymaffia lufi, csak ápolgatni kell.
    Itt már hivatalból kéne eljárni./szerintem/
    http://atv.hu/cikk/20130613_blikk_12_trafikot_majd_15_millios_tamogatast_nyert_a_fideszes_es_csaladja?source=hirkereso

  11. felix szerint:

    A kétharmad akkora hatalom, hogy mindenre tojni lehet.
    Már a látszat sem számít.http://nol.hu/belfold/nem_vicc__gipsz_jakabnak_es_hat_izsaknak_fizetett_milliokat_az_allam

  12. felix szerint:

    Legalább Szenteczkyt kapjátok el, ha már ezeket a kicsiket futni engeditek.
    Magyarország jobban teljesít.
    Képmutatásban?

  13. Doki szerint:

    RÁKÓCZI EMLÉKMENET BUDAPESTEN !

    A Gyarapodó Magyarországért Alapítvány illetve a Rákóczi Öröksége Egylet és a Rákóczi Lovasai Hagyományőrző Egyesület szervezésében !

    A Rákóczi-szabadságharc 310. évfordulójának kezdetére emlékezünk Budapesten !

    Június 16-án vasárnap 15:00-kor indul az emlékmenet az Oktogontól a Hősök terére.
    Gyülekező 14.00-tól az Oktogonnál.

  14. Gordon szerint:

    “Legalább Szenteczkyt kapjátok el, ha már ezeket a kicsiket futni engeditek.” – drukkol felix.

    Tegyük hozzá, hogy a kisDeme 36 évet kapott, a cimborája pedig csak lábbal előre jöhet ki.

    Magda Marinkóval ülnek egy intézményben.

    Csepeli mszp 2013.

    Hát idáig süllyedtek…

  15. felix szerint:

    Gordon!
    Min történt veled?
    Ennyire legyengültél?
    A csepeliek pénzére már teszel?
    Vagy végre már te is viszed?

  16. nagyapó szerint:

    Azt értem, hogy a két kakaska harcra kész (jó a kép), de hogy mit akarnak, a hatalmon kívül, azt nem tudjuk. Sajnos ők sem, vagy mélyen hallgatnak róla, mert az nekünk rossz.
    Az is elképzelhető, hogy feladják ’14-et és 18-ra helyezkednek.
    Azért jót röhögök a következőn: “az Együtt külön indul.”

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  17. Gordon szerint:

    Felix!

    A csepeliek pénze fontos. Ezért lett azonnal leállítva a 2010-es önkoris váltás után lopás.

    Nagyon egyszerű ez.

    A csepeliek többsége már érti…

  18. Etikus szerint:

    T. felix 16:25
    Ne reménykedjen!

  19. felix szerint:

    T Etikus!
    Csak halvány a reményem.

Itt lehet hozzászólni !