Index.hu
Pánik egy külföldi tőzsdén – Magyarországot is elérte
Csaknem tucatnyi részvény, köztük a Mol- és az OTP-papírok kereskedését felfüggesztették, miután árfolyamuk szerdán 10 százalékot esett. A tőzsdeindex 6 százalékot meghaladó mínuszban van. A BUX értéke közelít a tavaly nyári, 30 ezer pont körüli csúcs feléhez: 15 900 pontra esett tíz órára az index.
Már nyitáskor hatalmasat, több mint 5 százalékot esett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, és a zuhanás a kereskedés első órájában sem fékeződött. Egy órával később már 9 százalék fölötti mínuszban volt az index: a keddi 17 441 pontos záróárnál 1555 ponttal alacsonyabban, 15 886 ponton áll.
A vezető papírok közül az OTP 9,44 százalékos mínuszban, 4700 forinton, a Mol 6,07 százalékos visszaeséssel, 13 000 forinton nyitott. Az OTP-részvények ára a nyitást követő első fél órában kissé följebb kapaszkodott, 4850 forintig, míg a Mol árfolyama tovább esett, 12 710 forintig.
Felfüggesztett nagyok
Ez azonban csak átmeneti javulás volt: a kereskedés első órájának végén mindkét nagy részvényt felfüggesztették, mert árfolyama 10 százalékot gyengült. Az OTP árfolyama háromnegyed tízkor 4650 forintra zuhant, ez 540 forinttal, 10,40 százalékkal alacsonyabb a papír előző napi záróáránál. Utoljára négy évvel ezelőtt, 2004 októberében volt ezen a szinten az árfolyam. A Mol-papírok ára 12 060 forintra süllyedt, ami 13 százalékos mínuszt jelentett. Az ideiglenes felfüggesztés 9.55-kor újraindult az OTP, 10.08-kor a Mol kereskedése.
A nyitás utáni percekben több kisebb súlyú részvény kereskedése is szünetelt 10 percig a 10 százaléknál nagyobb árfolyamcsökkenés miatt. Ideiglenesen felfüggesztették a Synergon, a Bookline, a Zwack, az econet, az Graphisoft Park, a Humet, a Rába, az ORCO, és a Konzum részvényeket, miután esésük meghaladta ezt a limitet. Összesen 17 részvény kereskedését függesztették fel átmenetileg.
A BUX a tavalyi év közepén tetőzött 30 000 pont feletti maximummal, most közel jár ahhoz, hogy értéke bő egy év alatt a felére csökkenjen. A kereskedés 15 900 pont körül látszik stabilizálódni.
Mondjuk ki nyugodtan, ez egy krach
Kezd a félelem teljesen elhatalmasodni minden piacon, és ez alól a budapesti tőzsde sem lehet kivétel – mondta az Indexnek Móró Tamás. A Concorde elemzési vezetője szerint az eladások (melyek következtében aztán egyre tovább süllyed lefelé az árfolyam) részben arról szólnak, hogy a befeketők a korábban hitelből vett pozicióikat likvidálják. A szakértő szerint nyugodtan nevezhetjük a mostani folyamatot krachnak.
Azt, hogy az esés meddig tart, megjósolni nem lehet. Móró Tamás szerint ugyanakkor rövid távon lehet egy jelentős visszapattanásra számítani, a mostani pánikszerű eladásokkal szinte minden papír alulárazottá vált. Ha a már bejelentett és tervezett állami intézkedések valamennyire megnyugtatják a piacot, megjelenhetnek az első vevők.
Középtávon azonban távolról sem jók a kilátások, és jósolni is nehéz: a recesszió most már egyértelműnek tűnik, és nem lehet tudni, milyen szektorokat milyen mélységben érint majd, szinte lehetetlen ma vállalati profitokat számolgatni. Móró Tamás szerint lehetnek szektorok, melyek kevésbé érzik meg a gazdasági visszaesést, ilyen lehet a telekommunikációs ágazat például, de azzal, hogy a cégek hiteltörlesztése és új hitelhez jutása nehezebbé vált, előnybe kerülnek a jelentős készpénzállománnyal rendelkező vállalatok is. Ez utóbbi tényező magyarázza részben a Richter erejét: a papírok fél tizenegykor is 32 ezer forinton álltak, csak 2,4 százalékot estek.
Mindenki pánikol
A tőzsdepiaci pánik korántsem budapesti jelenség: az európai piacok – a brit kormány bankmentő csomagjának elfogadása ellenére – meredek eséssel kezdték a napot. A német DAX börze 10 százalékos mínuszban kezdett, a 12 százalékot zuhant moszkvai tőzsdén már fel is függesztették a kereskedést. A japán tőzsde 9 százalékos mínusszal, ötéves mélypontra, 10 ezer pont alá zuhanva zárt a szerdai kereskedést, a Dow Jones kedden szintén 10 ezer pont alá esett.
A legnagyobb veszteséget ma is a bankpapírok szenvedik el. Hiába a brit bankmentő akció, a Barclays 6 százalékot, a Lloyds TSB 2,4 százalékot vesztett. Javult viszont a Royal Bank of Scotland, több mint 9 százalékkal, és 20 százalékot ugrott fölfelé az utóbbi időben sokat szenvedett brit jelzálogkölcsönző, az HBOS, de csak mert ausztráliai részlegét megveszi a Commonwealth Bank. Az UniCredit 10 százalékot, a Dexia 10,3 százalékot, a Société Générale 6,7 százalékot vesztett nyitás után, a Raiffeisen az osztrák tőzsdén 16 százalékos mínuszba zuhant.
Forrás: Index.hu
Most kell venni részvényt…
Kinek van rá pénze!
Néhány rejtözködő Nobel díjas közgazdászt tisztelhetek bennetekben?
Dakota!
Nyertél, valóban van közgazdász végzettségem is! De ehhez a témához
ez nem szükséges. Általános iskolában oktatják a négy alapmüveletet
a matekhoz: összeadsz, kivonsz és megvan az eredmény, hogy a fene
egye meg, már megint minuszban vagy!
Szerintem meg az a koca közgazdász, aki egy hete kiállt a televízióba és arról beszélt, ez a sztori nem hat majd ránk. Utoljára ezt a melléfogást a Kádár- rendszerben hallottam.
Kedves Dakota – te nagyon hülye, a hét elején még azt írtad csak Amerikában van válság most meg mikor a kézzel fogható eredményt is látod, kekeckedsz.
Húzz el erről az oldalról már végre, kedvenc főnökeiddel együtt.