Hírszerző, Inforadio.hu
Zavarba hozta Gyurcsány Ferenc a szocialista képviselőket a rendkívüli kongresszus kezdeményezésével. Ez annál is könnyebb volt, mivel a bejelentés puccsszerűen történt; a képviselőcsoport ülése még javában tartott, a jelenlévők még el sem kezdték emészteni a fejleményeket, amikor a sajtót már tájékoztatták az újabb kormányfői hadműveletről. A szocialisták az SZDSZ-frakció szakadására játszanak, az SZDSZ viszont már hónapok óta letett arról, hogy az MSZP-ből kapjon támogatást Gyurcsány menesztéséhez; a liberálisok már nem foglalkoznak egykori koalíciós partnerükkel.
“A háború szempontjából fontos csatát nyertünk” – értékelte egy befolyásos szocialista politikus a hétfői évadnyitó frakcióülésen történteket. Egy – Tóth Károly nevéhez fűződő – tartózkodással fogadták el a jelen lévő szocialista képviselők azt az állásfoglalást, amelyben a párt a Megegyezés programját, valamint az ésszerű kompromisszumokat támogatja és elutasítja a miniszterelnök személyéről szóló alkudozást.
Gyurcsány Ferenc azt vázolta, hogy a párt előtt rövid távon három lehetőség van: előrehozott választás, új kormány, vagy a jelenlegi kormány támogatásával társadalmi és parlamenti többség szerzése a Megegyezés programjához és végrehajtásához. Erről egy szeptember 27-re összehívni tervezett rendkívüli MSZP-kongresszus dönt.
Ez a javaslat váratlanul érte a párt elnökségét is; többen kifogásolták, hogy erről nem egyeztetett velük Gyurcsány Ferenc, miközben már csak az alapszabály szerint is az elnökség kezdeményezi a rendkívüli kongresszust. A frakcióban is sok még a kérdőjel, és korántsem szívből jövő Gyurcsány Ferenc támogatása, de a megosztottság is őt erősíti. Ezzel együtt a pártelitben egyre többen gondolják úgy, hogy az MSZP és az SZDSZ közötti konfliktusra nem a miniszterelnök mehet rá, hanem Fodor Gábor.
Kialakult a legkisebb közös többszörös az MSZP elitjében: lehetőleg el kell kerülni az előrehozott választásokat. Ez nem azt jelenti, hogy minden árat megadnának; sokan gondolják úgy, hogy egy másfél évig tartó agóniának még kevésbé van értelme. “A 2009-es költségvetés nem kormányzás. Ha nem tudunk az ügyeinkhez többséget szerezni, akkor inkább hagyjuk a francba az egészet” – fogalmazott az egyik frakciótag a Hírszerzőnek.
Gyurcsány terel
Az összességében jó hangulatú frakcióülés első felében a képviselők nem mutattak különösebb lelkesedést Gyurcsány Ferenc javaslata iránt. “Mi értelme van egy látszat-támogatás kikényszerítése érdekében egy lebénult, gyenge párt imidzsét felmutatni? Miért megy Gyurcsány Ferenc azzal elébe az ellene szervezkedőknek, hogy egyértelmű legyen, be van szarva? Miért támogatunk egy olyan programot, amelyet a szakértők és a parlamenti pártok is elutasítottak?” – sorolta kérdéseit lapunknak az egyik képviselő, aki szerint kollégái egy részének gőze sincs arról, mekkora a baj, és 2010-es választásokról beszélnek.
“Rossz húzás volt a kongresszus kezdeményezése. Azt bizonyítja, hogy a miniszterelnök nem biztos a saját pártja támogatásában. Folyosói intrikák ellen nem lehet kongresszussal hadakozni” – mondta a párt egyik meghatározó politikusa. “Az SZDSZ a szocialisták mozgásterét is beszűkítette, ezek után már képtelenség szakértői kormányról tárgyalni, Gyurcsány Ferenc mégis túlbiztosította magát, ez érthetetlen számomra. Mint ahogy az is, miért onnan kér megerősítést, ahol egyértelmű a helyzete” – folytatta.
Szintén “kiakadást” okozott a Hírszerző szerint, hogy a frakcióülés, amelyen a miniszterelnök a szocialistákkal ismertette kezdeményezését, még javában tartott, amikor az MSZP sajtósai már értesítették a médiát Gyurcsány kongresszus összehívására tett javaslatát.
“Ildikó a szívéhez kapkodott a kongresszus ötletének hallatán, de Gyurcsány ezzel az MSZP-n belül máris megnyerte a meccset, hiszen a következő napokban arról lesz szó, szükség van-e rendkívüli kongresszusra, nem pedig arról, hogy miért nem merült fel az elmúlt hónapokban a kisebbségbe szorult miniszterelnök távozása” – értékelte a történteket a Hírszerzőnek az ülésen jelen lévő egyik informátoruk (a kongresszus összehívását az elnök kezdeményezheti, összehívásáról az elnökség és a választmány fog dönteni).
Ferenc és a dilettánsok
“Feri megint kihasználta, hogy az elnökségben dilettánsok ülnek, akik képtelenek megállítani ámokfutását. Egyértelművé tette, hogy a szocialistákat, és ameddig módjában áll, a kormányt is ő fogja vezetni, akár a totális vereség felé is” – vélekedett egy vezető szocialista.
A lap egy másik forrása szintén úgy látja, Gyurcsány megerősödött a frakcióülésen – legalábbis ami MSZP-n belüli pozícióit illeti. Nyilvánvalóvá vált: a szakértői kormányt nem vezetheti sem Kiss Péter, sem más az MSZP-ből. “Nem az a lényeg, hogy végül hányan szavaztak igennel. Az számít, hogy igen kemény hangvételű felszólalások hangzottak el, amelyek mondandóját úgy lehetne összefoglalni, hogy aki a Szadihoz rohangál alkudozni, az takarodjon” – jelentette ki az MSZP vezető politikusainak egyike.
Az egyik kormánytag arról beszélt a frakcióülésen, hogy legyen kongresszus, de csak azután, hogy kimerítették az SZDSZ-szel a tárgyalások lehetőségét, és egyértelműen kiderült, mi a szabad demokraták álláspontja az adótörvényekről és a költségvetésről. Ebéd utánra végül mégis a kongresszus-párti álláspontok kerültek többségbe, az egyik informátor szerint azért, mert taktikusan hagyták, hogy az ellenzők kieresszék a gőzt.
“A rendkívüli kongresszus zseniális húzás a miniszterelnök részéről, hiszen a küldöttek egészen biztosan és nagyon határozottan állnak majd ki Gyurcsány Ferenc mellett, de ez nem azt jelenti, hogy minden rendben van. Hűségbeszédek sora hangzik majd el, de ez csak a költségvetési szavazásig jelent majd muníciót” – vélekedett az egyik megyei elnök.
Ha a szocialisták előtt nem lett volna világos, legkésőbb Szili Katalin 2005-ös, államfőjelölti bukásakor kiderült, hogy a különböző szocialista szervezetek és választott testületek szenvedélyes lojalitási nyilatkozatai egy-egy pártpolitikus mellett semmilyen hatással nincsenek a parlamenti erőviszonyokra; ettől még az MSZP éppúgy kisebbségben van az Országgyűlésben, mint harcias és nyilván Gyurcsány megerősítését rendkívüli kongresszus nélkül.
SZDSZ: túl a Rubiconon
A Hírszerző egyik elnökségi forrása amiatt aggódik, hogy az SZDSZ “kamikáze-akcióival” a közös válság felé viszi mindkét pártot. Most természetesen Fodor Gábor az ügyeletes mumus a szocialistáknál és Kóka Jánosban látják az esetleges konstruktív liberális partnert, de fél éve még minden másképp volt: tavasszal az MSZP a szocialista frakcióban most “egy kisgazdához is méltatlanul rossz vezetőnek” kikiáltott Fodortól várta , hogy az MSZP-ben “gőgös, tehetségtelen faszkalapnak” titulált Kóka bukása után visszavezeti a liberálisokat a koalícióba.
Komolyan aggódik a megyei elnökök egyike. “Az SZDSZ sokat dolgozik a saját szétverésén, de legyünk őszinték magunkhoz: ők mindig ilyen széthúzóak voltak. Ne álltassuk magunkat azzal sem, hogy megszavazzák a költségvetést, mert bármennyire is utálják Fodor Gábort, ilyet nem tehet egy ellenzéki párt. Ha Gyurcsány Ferenc azt gondolja, hogy öt kóbor szabad demokrata majd jól megszavazza a költségvetést, akkor az forgatókönyvnek igen-igen sovány” – mondta a Hírszerzőnek.
“Fennáll a veszélye, hogy Fodor Gábor úgy próbál kitörni a kutyaszorítóból, hogy odaállítja az SZDSZ-t egy ellenzéki bizalmatlansági indítvány mellé, már csak azért is. A szabad demokraták túlélésének feltétele Gyurcsány Ferenc bukása” – csatlakozott egy frakciótag.
Gyurcsány megenné az SZDSZ-frakciót?
A párt legfelső vezetésének egyik tagja szerint viszont egyértelmű, hogy visszafordíthatatlan a megosztottság az SZDSZ-ben. “A miniszterelnök nem vadászik szavazatokra, viszont a belső megosztottság miatt előállhat egy olyan helyzet, amikor a frakció azon tagjainak, akik elutasítják Fodor kamikáze politikáját, nem nagyon lesz más választása, mint megszavazni a költségvetést. Nem suttyomban, nyíltan” – jelentette ki.
Ezt azzal is indokolta, hogy nem csak a párt értelmisége részéről nő meg a nyomás, hanem a gazdasági elit kényszeríti majd erre az SZDSZ-t. “Ha előrehozott választás van, akkor az kapásból fél év, utána két hónap a kormányalakítás, aztán legalább négy a saját költségvetés elkészítése, benyújtása és elfogadása. Vagyis egy évig garantáltan áll majd a gazdaság. A másik lehetőség viszont egyértelmű: ha lassú is, de növekedés, ha kicsi is, de eredmény” – hivatkozott a gazdasági adatokra az MSZP meghatározó alakja.
A liberálisok, a Fidesz és néha az MDF viszont éppen azzal érvelnek Gyurcsány Ferenc mielőbbi távozása mellett, hogy ha valami, akkor a jelenlegi miniszterelnök kisebbségi kormányának parlamenti többség nélküli lavírozása bénítja meg az országot, akár 2010-ig.
Fordított 2005?
“Az SZDSZ-ben kialakult állapotok teljes egészében a Fodor Gábor és Kóka János közötti konfliktusra vezethetők vissza. Ha Kóka János konstruktív ellenzékiségről beszél, akkor ő szakértői kormányról, ha programról, akkor arról, hogy nincs program. Ha Fodor Gábor az adókról beszélne, akkor azzal Kóka Jánost erősítené. A helyzet valóban hasonlít a 2005-ös államfőválasztásra, csak most az SZDSZ nem hiszi el, hogy az MSZP tényleg nem megy bele Gyurcsány megbuktatásába” – összegezte az ex-koalíciós partnerről véleményét egy szocialista.
A Hírszerző úgy tudja azonban, hogy az SZDSZ hónapok óta nem számol azzal, a tavaszi koalíciós szakítás során Gyurcsánnyal szembeszállni képtelen szocialista vezérkar most szembe merne fordulni a miniszterelnökkel. A liberálisok stratégiája alapvetően különbözik a 2004-ben Medgyessy Péter bukását okozó, az akkori koalíciós pártok vezetésének megegyezésére épülő politikától.
Az SZDSZ ugyanis, miután az utóbbi hónapokban világosan kiderült, az MSZP-elnökség nem önálló hatalmi tényező Gyurcsány mellett, immár a szocialistáktól független lépéssorozatra szánta el magát, és nem számol azzal, hogy az MSZP-ben partnerre talál a kormányfőcserében.
Forrás: Hírszerző
Török: Gyurcsány az “oszd meg és uralkodj” elvét alkalmazza
Gyurcsány Ferenc az “oszd meg és uralkodj” stratégiát alkalmazza az SZDSZ-szel szemben, és ennek a liberális párt nehezen fog tudni ellenállni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Török Gábor politológus. A Vision Consulting igazgatója szerint olyan politikai válság van, amelyből nem tud mindkét párt jól kijönni.
A miniszterelnök az “oszd meg és uralkodj” elvét alkalmazza: ketté kívánja szakítani az SZDSZ-t annak érdekében, hogy biztosítsa a kisebbségi kormány számára a szükséges többséget, és, hogy a fodori politikát tönkretegye – mondta Török Gábor politikai elemző az InfoRádió Aréna című műsorában.
A szakértő szerint olyan politikai válság van, amelyben különböző tárgyalástechnikai eszközöket alkalmaznak a felek, és próbálnak egymás gyenge pontjaira rátapintani, ám Fodor Gábornak ebben a küzdelemben nehéz rafináltabb taktikusnak lennie Gyurcsány Ferencnél. A miniszterelnök lépései mögött mindig ott van a politikai számítás, aminek az SZDSZ, amely köztudottan megosztott, nehezen fog tudni ellenállni – tette hozzá Török Gábor.
A politológus szerint Gyurcsány Ferenc igyekszik pártja tagjait maga mögött felsorakoztatni, és úgy tűnik, ez a törekvése sikeres. A két párt most beássa magát egy olyan pozícióba, amelyből nagyon nehéz lesz kikerülni anélkül, hogy valamelyik ne szenvedne súlyos presztízsveszteséget. Vannak azonban olyan forgatókönyvek, amelyekben nemcsak az MSZP-t vagy az SZDSZ-t, hanem az országot fogja komoly kár érni az őszi politikai válsághelyzetben – fűzte hozzá Török Gábor.
Vagy együtt, vagy sehogy
Az SZDSZ vezetésének a jelenlegi szituációban – amelybe inkább Kóka János, mint Fodor Gábor akarata alapján kerültek – valami érdemlegest kellett kitalálnia, ami a pártra fordítja a figyelmet, és politikai sikert is hozhat, innen ered a szakértői kormány felállításának és az előrehozott választás ötlete, bár mindenki tudta, hogy a szabad demokraták ez utóbbit mindenképpen szeretnék elkerülni – mondta a politikai elemző.
Török Gábor szerint az SZDSZ-nek most nincs mozgástere, ami másképpen lenne, ha el tudnák hitetni a szocialistákkal, hogy egységesen nem fogják megszavazni az adótörvényeket és a költségvetést. A politológus úgy véli, ha nem lesz szakértői kormány, Fodor Gábor csak rossz és rosszabb lehetőségek közül választhat. Mondhatja, hogy mégis csak kisegítik a kormányt, és eseti megállapodást kötnek a törvények elfogadására, vagy egységesen elutasítják azt.
Ez utóbbinak két veszélye van: egyrészt annyira egységessé válhat az SZDSZ, hogy az végül elvezet az előrehozott választáshoz, másrészt az is előfordulhat, hogy demonstrálódik a párt megosztottsága, ami a frakció szakadását okozhatja – magyarázta Török Gábor.
A szakértő szerint még mindig van jó megoldás: ha megbukik a költségvetés, és azután sikerül a szabad demokratáknak szakértői kormányt felállítaniuk. Ehhez az szükséges, hogy az SZDSZ-esek minden alkalommal együtt szavazzanak, amire azonban Török Gábor szerint nem nagy az esély.
Forrás: Inforadio.hu
Miért félnek annyira a politikusok egy előre hozott választástól?
Ennél a jelenlegi kilátástalan gazdasági helyzetnél még rosszabb lesz
az ország helyzete, ha nem változik meg a politikai hozzá állás.
Miért kell megvárni amíg teljesen lecsülül az ország, hiszen már így
is csak miliméterek választanak el bennünket a segreüléstől.
Miért kell nekünk meginni a levét annak, hogy az MSZ és az SZDSZ
hatalmi harca hogyan dől el? Személy szerint nem érdekel sem Gyurcsány, sem Fodor, sem Kóka helyzete. Amit főztek ők egyék meg
és ne a mi torkunkon akarják lenyomni.
Baniko 21! Azért félnek az előre hozott választástól, mert hatalmon lenni, minden biztosításnál többet ér.
lesli.
Már megszedték annyira magukat, hogy nemcsak az ő, hanem még az
unokáit is fürödhetnek tejben-vajban. A kaszás őket is csupasz v….gal
fogja elvinni. A hatalom csak addig hatalom, amíg az emberek eltűrik.
baniko21
gyurcsánynak nem a pénz kell hanem a hatalom. Az a gazember egy cezaromániás elmebeteg. Nem tudja elképzelni az életét hatalom nélkül.
T Papi !
A hatalom azért kell mert akkor lehet a “pénzes zsákba turkálni , onnan bármikor , bármennyit kivenni a sleppnek osztogatni stb, stb, !!!. Az sem utolsó szempont , hogy lehet a saját cégeket mentesíteni másoknak kötelező befizetések alól. A pénz már csak olyan, hogy arra is rá lehet vele venni vele az embereket /tisztesztelet a kivételnek /amit pénz nélkül nem tennének meg.
A hatalom a pénz birtokában meg mindent megtehet. Példákat lehet mondani nagyon sokat.
Sajnos ahol a pénz ott az igazság, ezért nem tud a szegény ember semmit elérni a hatalommal szemben !!
Még tűr a nép, de ki tudja meddig ???!!!