Sörbúvár
Fotó: Rizmajersor.hu
Aligha lehet a Sörbúvár blognál nagyobb kritikust találni, de a megújult Rizmajer kézműves sörfőzde termékei láthatóan meglágyították a kemény kritikus szívét. Az alábbiakban a blog cikkét olvashatják.
A kisüzemi márkasöröző intézménye úgy általában, legalábbis Európa-szerte, távolról sem ismeretlen fogalom: kifejezetten bevett jelenség, hogy egy adott sörfőzde nyisson egy saját kocsmát, lehetőleg minél központibb helyen, hogy ott reprezentatív stílusban bemutathassa a publikumnak, mit is főz. A megoldás fő előnye – legalábbis termelői szempontból -, hogy birtokon belül marad a feladat, a főzde maga vállalhat garanciát a csapolás minőségéért, a sörválasztékért, illetve a körítés elemeiért is, úgymint alátétek, korsók, kísérőételek.
Példákat a műfajra Magyarországon nemigen találni, ha a közeli rokon brewpubokat (mint a budapesti Kaltenberg) nem számítjuk, tulajdonképpen csak az egy miskolci Kortyolda marad: itt a szomszédos Felsőzsolcán üzemelő főzdéhez tartozik ugyebár egy határozottan elegáns söröző-étterem a belvárosi Szinva-parton.
Budapestet eddig mindenesetre abszolút elkerülte a jelenség – egészen két hónappal ezelőttig, amikor megtört a jég, és megnyitott a Rizmajer Kézműves sörház. A magam részéről egy kissé szkeptikus voltam, amikor TonyCaviar a maga blogján, a tulajdonos Rizmajer Józsefet idézve, még tavaly nyár elején megemlítette a mintasöröző ötletét: addigi egyetlen érdemi kapcsolatom a főzdével egy rendkívül sikertelen Szebeni Ászok-kóstolás volt. Szerencsére azóta jelentős változásokon esett át az üzem, új berendezések kerültek, új sörökkel rukkoltak elő (mint a kukoricás Cortez, vagy a felsőerjesztésű Cingulus porter). Az olcsó tömegsörét környékbeli kocsmáiban elpasszoló sufnifőzdéből tehát mindenképp jelentős előrelépést tett meg a Rizmajer az elmúlt egy évben a kóstolásilag is releváns, bővebb sörportfólióval rendelkező valódi kézműves-kisüzem felé.
Ennek végkifejlete tehát az új sörház, ami központinak ugyan egyáltalán nem központi (Csepel, Táncsics Mihály utca 110.), de a Boráros térről HÉV-vel még így is negyed óra alatt elérhető, tehát inkább csak mentálisan tűnik távolinak. Mindenesetre érdekesen mutat az intézmény, egyik oldalról panel-, másikról kertes házak által határolva, a kézművessörös tematikához megszokott kazincyutcás-hipszteres-magas vásárlóerejű képzettársításoktól például határozottan távol áll. Pedig a dizájnra nem lehet panasz: noha nem éldizájnerek faraghatták az új Rizmajer-arculatot, ettől még egy koherens, vállalható, – és ami nagyon fontos – egységes megjelenés uralja a sörházat: rizmajeres poharak, rizmajeres reluxák, rizmajeres sörcsapok, Rizmajer-feliratok mindenfelé. Sőt, még rizmajeres pólót is vásárolhatunk, ha végképp elkap a rajongás.
Mindez igazán örömteli, hiszen a jellemzően tőke- és innovációszegény hazai kisüzemektől szinte egyáltalán nem látni hasonlót, de ettől még célszerű szem előtt tartani néhány hiányosságot is. Az ételeket illetően a honlap például még egészen csigázó gondolatokat ír:
“Különleges sörök ízét a megfelelő sörkorcsolyák fokozzák a legjobban. A Rizmajer Sörházban éppen ezért egy külön konyhát és sütödét is kialakítottunk, így vendégeink mindig a legfrissebb, az adott sörtípushoz a leginkább illő sörkorcsolyák közül választhatnak”
– ehhez képest kapható pogácsa, hamburger, sült krumpli, kenyérlángos és melegszendvics, változatos formákban – ami önmagában nem rossz dolog, de a sör-étel párosítások beharagozott gondolatát, hát, nem igazán fedi le.
De említhetjük a söröket is: rengeteget javult ugyan a Szebeni Ászok is a négy évvel ezelőtti savanykás cefreíztől, de még mindig csak a “vállalhatóan unalmas” szintig jutott el. A különlegességek (látogatásunkkor a fix gyömbéresen, kukoricáson és porteren kívül egy gyaníthatóan sziruppal turbózott “konyakos meggysör” volt az ötödik csap) pedig érdekesek ugyan egy-két pohár erejéig, de inkább csak kuriózumként. Jó ivású, sok korsóra vállalható alapsör egyelőre nem született.
Csepeli, sőt, általában magyar viszonyok között ez persze valószínűleg egyáltalán nem baj: még mindig sokkal jobb sör, mint a magyar nagyüzemiek, a potenciális vásárlóközönségnek biztosan megfelel, akkora sörsznobok, akik még a különlegességek között is válogatnak, pedig biztosan elenyésző arányban látogatják csak a Rizmajert. Nem túl gyakran, de időnként azért megéri az utat.
Forrás: Sörbúvár
Hurrá! Mi is nagyon boldogok vagyunk az új “intézmény” miatt. Az állandó hangoskodás, cigi csikkek, füst. A régi legalább bezárt este 10 kor, ez meg sokszor hajnalig is nyitva. A rendőrség már nem-egyszer járt kint….. A sok alkoholistából van pénz
jooooo a pujaronak oda lehet meni be baszni!!!!!!!!!!!!!!
tisza szegeyn gyaszos virag vagy teeee.
Sajnos Rizmajernél nem kapható a jó langyos Kőbányai Világos meg virsli.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Na, erre a fajtára gondoltam, többek közt, mit romunro
ne fajtazzaaa teee magyar csicskageci kutya vagytok minden magyar csicsak ateeeeee
romungro: mesélj, mi az ami fáj?:)
Nagyapó te egy igazi rosszindulatú balfasz vagy és csak egy kicsit szalonnáci
Admin!!!!!!!
Hol vagy ilyenkor!!!!!??????
Vagy már Te is ???
A nagyapó féle orkok csak kussoljanak
Kinek a f…. tisztelhetjük önben ?
Szerencsétlen balfácánok mindenre ugyanazt a nótát vonyítják! Próbáljuk meghaladni a panellproli fennkölt stílusát! Jártam már ott: Nagyon szép, tágas, kultúrált,le a kalappal!
Széles választék,minőségi sör…De Rizmájer nem Makarenkó, nem Ő felelős, ha valaki
“Vörös Csepel” módon viselkedik. A feladat a személyzeté, hogy a hely szellemének
megfelelő törzsközönség alakuljon ki. Én nagyon szurkolok nekik.Kultúra, tisztelt urak,
kultúra! Rumungró inkább öntsön ürgét, míg meg nem büntetik érte,mint minket
szerencséltessen “intelligenciájával.