Index, Csepel.hu
Fotók: Kitzinger Adrienn
Kánikula van. Sorra dőlnek a hőmérsékleti rekordok. Már a Balaton sem régi, csodálkozunk, ha sokan a szökőkutakban keresnek menedéket?
Az elmúlt napokban majdnem mindent megtudtunk a hőségről. Milyen riasztási fokozatai vannak? Hogyan hűtsük a lakást, mire vigyázzunk, ha ventillátort vagy légkondicionálót használunk? Mennyi az optimális folyadékfogyasztás és mire vigyázzanak a kisgyermekesek, autósok?
Ma végre a szökőkutakról is fellebbent a fátyol.
A szökőkutakat eredetileg nem fürdésre tervezték, ennek ellenére főleg a nyári kánikulák idején vannak olyanok, akik a szökőkutak vizében szeretnének felüdülést keresni. Az ÁNTSZ, illetve az Országos Környezetegészségügyi Intézet kifejezetten arra kér mindenkit, hogy tartózkodjon ettől. – írták. De mi a magyarázat?
A szökőkutak vize szennyeződhet porral, talajszemcsékkel, állati ürülékkel. Amennyiben nem gondoskodnak a megfelelő tisztításról, fertőtlenítésről, illetve ha a szökőkút nem üzemel folyamatosan, a kút belső felszínén olyan élőbevonat (nyálkás, csúszós réteg) alakul ki, amit a hagyományos technológiákkal nehéz eltávolítani. A kórokozók elszaporodhatnak az élőbevonatban, ami egyúttal rejtekhelyként is szolgál számukra a fertőtlenítőszerekkel szemben. Egy meleg nyári napon a szökőkutakban lévő víz könnyen felmelegszik, a 25°C feletti hőmérséklet pedig szintén elősegíti a mikroorganizmusok elszaporodását.
A láblógatás is veszélyes?
A szennyeződésekkel elsősorban hasmenést okozó mikroorganizmusok (egysejtűek, baktériumok és vírusok) kerülnek a szökőkútba. A fertőződés lehetősége akkor áll fenn, ha a vizet véletlenül lenyelik (pl. pancsolás közben, vagy vizes kézzel élelmiszert megfogva). Az ilyen jellegű fertőzésekre a gyerekek a felnőtteknél fogékonyabbak. Ha valaki csak a lábát lógatja a vízbe, az ebből szempontból nem jelent kockázatot.
Forrás: Index
Nem szabad, de lehet!
Beleborulok véletlenül a pereméről és valaki kiment! Tehát egyszerre ketten is fürödhetünk!
Sőt, még akár életmentő kitüntetésre is javasolhatják, vagy hír leszek a csepel infón! 🙂
“A szökőkutak vize szennyeződhet porral, talajszemcsékkel, állati ürülékkel. Amennyiben nem gondoskodnak a megfelelő tisztításról, fertőtlenítésről, illetve ha a szökőkút nem üzemel folyamatosan, a kút belső felszínén olyan élőbevonat (nyálkás, csúszós réteg) alakul ki, amit a hagyományos technológiákkal nehéz eltávolítani. A kórokozók elszaporodhatnak az élőbevonatban, ami egyúttal rejtekhelyként is szolgál számukra a fertőtlenítőszerekkel szemben. Egy meleg nyári napon a szökőkutakban lévő víz könnyen felmelegszik, a 25°C feletti hőmérséklet pedig szintén elősegíti a mikroorganizmusok elszaporodását.”
Nem így működnek a tavak is? Abba is beleszáll a por, beleszarnak a madarak, stb.. és mégsem halt még meg senki. Sok lesz így a táposcsirke! 🙂
Persze! Szökőkutak vize fertőz, – de csak akkor, ha a fenntartók leszarják.
A szennyvíz tisztítás egyik technológiai fázisa a víz feldúsítása oxigénnel. 🙂
.A Fater javasolja a vizrendszerbe egy szürő beszerelését.
A tavak öntisztuló hatásúak!
Öntörvényűeknek szabad szökőkútban fürödni, legfeljebb kevesebben lesznek!
Öntörvényűek nem lesznek betegek egy szökőkúttól. 🙂 Na meg a víz forgatásánál van ott szűrő és klórtabletta, mert ilyen mekegben rég beleposhadt volna a víz. Az oxigéndúsítást megoldja, ahogy visszaesik a víz a medencébe. Mit lehetne elkapni? Tápos csirkék. 🙂
A mániákus szökőkútfürdőzőket, lábáztatókat nem ártana megvédeni a különböző organizmusoktól, egysejtűektől, lábgombáktól, ha már telik az önkormányzatnak egy szökőkútra.
Mégse járja, hogy ne legyen ezeknek az embereknek tiszta fürdőzésre alkalmas víz a szökőkút medencéjében, egy olyan kerületben melynek határait a víz határozza meg. A szennyvíz tisztítása már nagyüzemileg is megoldott a kerületben. Akkor vajon mi lehet itt a probléma, ami gátolhatná a megoldást, a tiszta víz biztosítását. A Faterom már belenyugodott, hogy a Duna mellett található települések között talán Csepel az egyetlen „város” amelynek nincs rendszeres séta és menetrendszerűen közlekedő hajó kikötője.
Milyen szép volna, ha a Csepeli Önkörmány épülete előtt található szökőkút mellől indulhatnának a kétéltű vízibuszok a Romaira és a Dunakanyarba, vagy Leányfalúra. A közvetlen Budafoki pince kapcsolatot talán már nem is érdemes szóba hozni. 😀
Végső soron a víz tisztaságának megóvása érdekében, – megoldásként lehetne telepíteni olyan halfajokat, csigákat a szökőkút medencéjébe, amelyek ezeket az „élő bevonatokat” zabálják.
Gyerekek, de jó nektek, melegben nyárban vagytok, tőletek 1000 km-re meg évtizedek óta nincs nyár, csak eső, szürke felhők, és depresszió ezerrel.
Addig örülj magyar, míg ilyen csodálatos időtök van, jó lesz a termés is, és lehet élvezkedni.
Én 1 hete (július eleje lassan) torokgyulladással fekszem az ágyba, mert itt nincs nyár, és nem süt a nap se….. Jó nézni az egy szál semmiben teng-lengő fiatalokat. WAO!
VAKÁCIó!!!!
Lora:)!
Lehet, hogy rossz hazát választottál?!
A kisvakond első alagútjának ásásakor figyelmetlenségből kitúr a felszínre! Jól körülnéz, majd visszaszalad mamájához és kérdezősködik!
Mama! Mi az a világító, nagy sárga?! Szinte fájt olyan fényes és csak úgy árasztja a meleget!
Az a fényes az a Nap Picinyem! Minden Tőle van, ami van!
Mama! Az a rengeteg zöld, tele azokkal a zapró gyönyörű valamikkel?
Aza rét a virágokkal!
Az a sok csicseregve, boldogan röpködő is virág?!
Nem Kisfiam, ők a madarak!
Mama! De hát ott olyan gyönyörű!!! Miért élünk mi mégis a föld alatt a hidegben és a sötétben?!
Azért kis Tudatlanom, mert ez a HAZÁNK!
Nem gondolod?! ))) 🙂 (((
Lora 🙂 szerint:
2012. június 22., péntek – 11:09…Jobbulást kívánok…
Lora :)Lora :)Lora :)Lora :)Lora :)Lora 🙂
Szerintem nagyon istentelen dolog Isten háza előtt fürdőzni. Polgármester úr megtilthatná. Esetleg pár tízezer Ft-ra meg kellene büntetni a szülőket.