Farkasok és marhák miatt is odacsapott az Európai Bíróság

Origo

Forrás: AFP/Robert B. Fishman

Túl szigorúan szabályozott szarvasmarha-megtermékenyítés, fóliázott szélvédőjű autók tiltása és védett farkasok vadászata miatt is marasztalt már el kötelezettségszegés-ügyben az Európai Bíróság uniós tagállamot. Kedden a magyar kormány ellen indulhat ilyen eljárás, amely – ha nincs megegyezés – az Európai Bíróságon érhet véget. Magyarország a bírósági elmarasztalást eddig megúszta. Legtöbbször az olaszokról mondta ki a testület a mulasztást.

Január 17-én dönt arról az Európai Bizottság, megsértette-e az uniós alapszerződés valamely rendelkezését Magyarország, és indokolt-e kötelezettségszegési eljárást indítani ellene. Ilyen procedúrákat akkor kezdenek, ha egy tagállamról úgy látják, nem vagy nem megfelelően teljesítette az uniós alapszerződésből eredő kötelezettségeit. A héten három magyar jogszabály, a decemberben elfogadott jegybanktörvény, a bírák 62 éves korban való kötelező nyugdíjazása, illetve az adatvédelmi biztos intézményének átalakítása esetében vetődött fel, hogy ellentétes lehet az uniós joggal.

Még kérdéses, indul-e eljárás egyáltalán Magyarország ellen, és még akkor sem biztos, hogy eljut a bírósági szakaszba az ügy, ha az Európai Bizottság az eljárás lefolytatása mellett dönt. Egyébként csak az Európai Bíróság kötelezheti arra a tagállamok kormányait, hogy teljesítsék uniós kötelezettségüket. (Arról, hogy mire lehet számítani, illetve hogyan zajlik egy ilyen eljárás, korábbi cikkünkben találnak részleteket.)

A magyarok még sohasem vesztettek

Magyarország ellen 2004-es csatlakozása óta összesen 225 eljárást indított az Európai Bizottság közösségi jogszabályok átültetésének elmaradása miatt, négy esetben az ügy el is jutott az Európai Bíróságra. Ítélet egy ügyben sem született, mivel az aktuális kormány végül mindig megváltoztatta az unió által elvárt módon a kifogásolt intézkedéseket, így a bíróság az eljárást minden esetben megszüntette.

A Magyarország ellen közel nyolc év alatt indított ügyek száma egyáltalán nem tűnik magasnak, ha mellétesszük, hogy például Olaszország esetében csak 2010-ben 176, Belgium esetében 159, Görögország esetében 157 jogsértési eljárás volt folyamatban.

Az Olaszország elleni eljárások a többi államnál gyakrabban jutnak el a bíróságra is. Az [origo] a teljesség igénye nélkül betekintett az Európai Bíróságon a bizottság kezdeményezésére indított kötelezettségszegési eljárások ítéleteibe. Szinte minden tagállam neve előkerült, de Olaszország, Görögország és Franciaország a többiekénél jóval gyakrabban szerepelt az alperesek között. Olaszország esetében például negyven, Francia- és Görögországra rákeresve egyenként majdnem húsz kötelezettségszegés miatt hozott bírósági ítéletet találni a honlapon.

A határozatok túlnyomó többségükben az eljárást elindító Európai Bizottságnak adnak igazat, és az [origo] kutatásai szerint a kereset beadásától kezdve általában két év után születnek meg. Az ítéletek a jog szinte minden lehetséges területére kiterjednek, az adótörvényektől a környezetvédelmen át a közlekedési szabályokig.

Zavarta a sípálya a madarakat

2009-ben például azért marasztalták el Olaszországot, mert a hazainál magasabb osztalékadót állapított meg a külföldi székhelyű, de Itáliában működő társaságok számára. Veszítettek pert az olaszok már amiatt is, hogy csak gyógyszerészdiplomával rendelkező magánszemélyeknek engedélyezték magánpatika üzemeltetését. Bukott az olasz kormány akkor is, amikor versenyeztetési eljárás nélkül vásárolt helikoptereket a hadsereg és civil állami testületek számára. Elmarasztalta az országot az Európai Bíróság azért is, mert a 2005-ös alpesi sívilágbajnokság előtt környezetvédelmi hatásvizsgálat nélkül engedélyeztek beruházásokat egy védett madárrezervátumban.

Megnyerték viszont 2009-ben az olaszok azt a pert, amelyet azért indított ellenük az Európai Bizottság, mert nem engedélyezték motorkerékpárok számára pótkocsi vonatását.

Túlszigorított marhamegtermékenyítés

Franciaországot többek között a France Télécom adókedvezményekkel történő állami támogatása miatt marasztalták el 2007-ben. Egy évvel később azért ítéltek ellene, mert Párizs csak a franciaországi központoknak adott engedélyt szarvasmarhák mesterséges megtermékenyítésére, ezzel pedig megsértette a szolgáltatásnyújtás szabadságának alapelvét.

Forrás: AFP/Sébastien Rabany

Elmarasztalták már a legnagyobb uniós tagállamot, Németországot is, mert nem írt ki közbeszerzési eljárást, mielőtt szerződést kötött a biztosítókkal az önkormányzati alkalmazottak nyugdíj-előtakarékossági szolgáltatására. Spanyolország azért bukott, mert nem ismerte el az Olaszországban megszerzett mérnöki szakképesítéseket. Portugáliát azért büntették, mert megtiltotta az autók szélvédőinek fóliázását, pedig az uniós jog a megfelelő tanúsítvánnyal rendelkező termékek esetében ezt megengedi.

Salamoni döntés a farkasra vadászó finnekről

Részben marasztalták el Finnországot 2007-ben a farkasvadászat engedélyezéséért. A bizottság egyáltalán nem engedte volna a finneknek a védett állatok vadászatát. A bíróság végül nem adott egyik félnek sem igazat, de megállapította, hogy a finneknek a vadászengedélyek kiadása előtt alaposabban meg kellett volna vizsgálni a várható hatásokat a farkaspopulációra nézve.

A bíróság egyik legutolsó (tavaly december 21-ei keltezésű), interneten is elérhető ítélete azért sújtja Lengyelországot, mert az uniós irányelvekkel szemben korlátozta a lengyel nyugdíjalapok más tagállamokba irányuló befektetéseit.

Forrás: Origo

22 hozzászólás “Farkasok és marhák miatt is odacsapott az Európai Bíróság” bejegyzésre

  1. GONDOLKODÓ! szerint:

    Németország egyik legnagyobb vállalatának első számú vezetője -aki eddig az EU mellett volt elkötelezve- ma felvetette, hogy NO.-nak komolyan meg kell fontolnia az EU-ból való kilépését. Ez már haladás, v. menekülés, v. mindkettő. Úgy tűnik már ők sem tudnak mit kezdeni, azzal a nagy vízfejű, korrupt társasággal.

  2. GONDOLKODÓ! szerint:

    A világért sem akarok dicsekedni, de jómagam kb. 15éve mondom és tudom, hogy “Európa nagy bajban van, benne különösen MO!” Mi több ennek igen gyakran hangot (írtam is) adtam.

  3. Bugi szerint:

    Emiatt megy a hiszti meg fasisztázás elvtársak?

  4. grün szerint:

    Bugi!
    “a bírák 62 éves korban való kötelező nyugdíjazása”
    Azért ne vegyük már hisztinek, egyforma súlyú ügynek a finnek farkas vadászati elmarasztalását vagy a portugálok autó szélvédő fóliázási anomáliáit a magyar bírói kar politikai okokból történő lefejezésével!
    Ha zongorázni tudnám a különbséget én lennék Yehudi Menuhin! ))) 🙂 (((

  5. öreg szerint:

    Kedves grün, biztosan Richterre gondoltál (nem a Gedeon, a Szvjatoszláv),
    ő tudott nagyon zongorázni, Yehudi Menuhin inkább hegedülni.
    Egyébként teljesen igazad van, a bírói kar nem hal, nem a fejétől bűzlik.

  6. Bugi szerint:

    Ja, szerinted az a diktatúra ha a bírók nyugdíjba mennek? Ez aztán a nagy ügy.

  7. grün szerint:

    Bugi!
    Nem! Az a diktatúra, hogy nyugdíjba kényszerítik őket, mert kényelmetlenek, másokat meg vissza kényszerítenek a munkába, annak ellenére, hogy a munkaszerződésben vállaltakat teljesítették!
    Emmá a diktatúra! 🙂

  8. grün szerint:

    öreg!
    Menuhin is jobban zongorázik annál mint ahogy a kormány muzsikál! ))) 🙂 (((

  9. Gordon szerint:

    “Az a diktatúra, hogy nyugdíjba kényszerítik őket”

    Más meg akarna menni (40 évesen) és nem engedik.

    Semmi se jó! Az se jó ha dógozni kell és az se ha nem kell!? 😀

  10. Vátesz szerint:

    Grün! Attól, hogy nem te vagy Yehudi (Jehuda) Menuhin, még hegedülhetsz a háztetőn! 😀

  11. Vátesz szerint:

    A németek persze hogy ki akarnak lépni az Unióból, nem elég nekik etetni a hollókat, de rajtuk lóg egész Európa! Ez a keletnémet atomtudós, Angela Merkel Vezér és Kancellár még a világ sorsát is eldöntheti, ha szóbaáll Iránnal! Mejd lesz egy Új Teheráni Értekezlet, ahol újraosztják a világot! Nem semmi ez a keletnémet csaj, ahogy kézrekerítette egész Németországot! Máris sikerült neki az ami Hitlernek nem, lecserélte az olasz miniszterelnököt!

  12. Ditte szerint:

    http://mno.hu/migr_1834/delfinek_meszarlasa-328274

    Mint uniós állampolgár elvárnám, hogy a drága uniós bürokrácia csapjon már oda a Feröer-szigeteki delfingyilkosoknak. Például.
    Ha másként nem, Dánián keresztül hasson má’ oda.

  13. Zoli049 szerint:

    És ez a cikk igaz is?
    Már csak azért, mert Green Peace-es vagyok és 2 éve nem hallok róla.
    Jaah! MNO!
    Értem…

  14. Gordon szerint:

    Ez egy szokás ott. Olyan mint máshol a bikaviadal. Mi a gond?

  15. Zoli049 szerint:

    Ez a 2007. évi vadászat, azóta nem volt.
    Igen??????????????
    Válaszunk a EU-nak?
    Kisstílű…

  16. Gordon szerint:

    Ha lenne vadászat az sem érdekelne különösebben.

  17. nagyapó szerint:

    grün hozza szokásos grafomániás ökörségeit. Mindegy miről van szó ő “független”, így írhat mindenfélét. Azt viszont nem írja, miért kellene a komcsik által megbízott bíró elvtársakat – akiknek szaktudása a ’80-as években megrekedt – továbbra is üzemeltetni?
    Kovács et. elszólta magát, amikor bevallotta, a szocik, miután a magyarok elzavarták őket, kapcsolataikon keresztül próbálnak érvényesülni, lejáratni országunkat, azaz HAZAÁRULÓK!
    Lehet zemberezni!!!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  18. ebihal szerint:

    Nagyapó most nem kertelt! Megmondta, olyan bírók kellenek, akik úgy döntenek, ahogy ők elvárják tőlük! És az ilyen emberek beszélnek demokráciáról.

  19. grün szerint:

    Gyagya nagyapó!
    Csak nem átértelmeződött a tisztesség és a becsület fogalma a zutóbbi másfél évben?!
    Mer akko itt nagy baj van! ))) 🙂 (((
    Zember! Gondúkoggyá má!

  20. Ditte szerint:

    Zoli049, a Greenpeace tagja, nemrég még nem hitte, hogy létezik a delfinmészárlás, most már viszont tudja, hogy 2007 óta nem történt ilyen. Ragyogó!
    Gordont viszont nem zavarja, ha van ilyen. Remek!

    http://www.hirado.hu/Hirek/2011/04/19/13/A_delfinmeszarlas_ellen_kuzd_a_Sea_Shepherd_fotok_.aspx

  21. Ditte szerint:

    Európai szórakozási és szórakoztatási formák az angliai rókavadászat, a spanyol-katalán bikaviadal, a dániai-feröeri delfinirtás. A “legállatvédőbb” ezek közül a bikaviadal, hiszen itt az állatnak átmenetileg van egy kis esélye a túlélésre. A bikaviadalt már betiltották, talán a rókaűzést is.

Itt lehet hozzászólni !