Lángokban az olasz védelmi minisztérium

Index

Világszerte tüntetéseket tartottak szombaton a „felháborodottak”, azaz annak az új típusú, Spanyolországból kiindult tiltakozó mozgalomnak a részvevői, akik a gazdasági válság és a munkanélküliség miatt kialakult társadalmi elégedetlenséget fejezik ki akcióikkal. A legnagyobb balhé Rómában alakult ki.

Felgyújtották az olasz védelmi minisztérium egyik melléképületét a “felháborodottak” mozgalmának római tüntetésén törő-zúzó, álarcos csoportok.

Nem sokkal délután öt óra előtt lángok csaptak fel az épületben, amelyet mintegy száz, fekete álarcot viselő ember vett körül. Az ismeretlenek két autót is felgyújtottak. A tűzoltók a továbbra is békésen tüntető több tízezer felvonuló miatt csak nehezen tudtak a helyszínre jutni.

Világszerte tartottak ma bankárellenes tüntetéseket, melyek közül a Rómában van a legnagyobb. A város központjában már kora délutánra több tízezren gyűltek össze, olyan feliratokkal, mint „Csak egy megoldás van, a forradalom”, vagy „Nem vagyunk pusztán vagyontárgyak a bankárok kezeiben”, és a tömegben feltűnt egy koporsó is, rajta az olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi nevével. A tüntetőket felháborítja, hogy Berlusconi kormánya 60 milliárd eurós megszorító csomagot hozott, s most pénteken mégis megnyerte a parlamenti bizalmi szavazást.

A tüntetők többsége békésen vonult fel, volt zene, tánc és ingyen sört is osztottak. Volt, aki sárkánynak öltözött be, így tiltakozva az olasz jegybank eddigi, az Európai Központi Bank új  elnöke, Mario Draghi ellen, akinek a neve olaszul sárkányt jelent.

Nem mindenki maradt azonban békés. Róma legfőbb idegenforgalmi látványosságai, mint a Colosseum, vagy a Forum Romanum zárva tartanak szombaton, és négy metróállomást lezártak. Kétezer rendőrt mozgósítottak: a hatóságok incidensektől tartanak, mert 2010 decemberében, az akkori hasonló tüntetések utcai harcokba torkoltak,  és több tucat ember sérülését okozták. A félelem nem volt alaptalan: a tüntetők menetéből valóban kivált egy kis, erőszakos csoport, a melynek tagjai azután boltok üvegeit törték be, és autókat gyújtottak fel.

A Black Bloc szélsőséges csoport feketébe öltözött, arcukat eltakaró tagjai a rendőrséggel is összecsaptak és elfoglalták a Forum Romanumon a Maxentius-bazilikát, a turisták pedig menekültek. Egy másik csoport a védelmi minisztériumba próbált behatolni.

A hatóságok végül vízágyúkkal oszlatták a tömeget a lateráni Szent János bazilika előtti téren is. Az erőszakosokat a tömeg is megpróbálta kiszorítani a menetből, többnyire sikertelenül. Több helyszínen a békés tüntetők az erőszakosokkal verekedtek össze.

Madrid, London, Frankfurt, New York

Madridban a felvonulók öt oszlopban indultak el a külvárosokból, hogy azután az eredeti, májusi megmozdulások gócpontjában, a Puerta del Sol téren találkozzanak. A tüntetők azt tervezik, hogy az éjszakát is itt töltik majd.

Londonban ezrek gyűltek össze a Cityben, a brit főváros pénzügyi szívében, nem messze a tőzsde épületétől. A tüntetők egy része maszkot viselt, s egy órával a megmozdulás kezdete után összecsapások törtek ki köztük és a rendőrök között, amikor megpróbáltak a tőzsde felé előrenyomulni. A Facebookon és a Twitteren előzetesen mintegy 15 ezren jelezték részvételi szándékukat.

Számos német városban szombaton több ezer ember gyűlt össze, hogy tiltakozzon a pénzpiacok hatalma ellen. Frankfurtban mintegy ezer ember tiltakozó menetben vonult az Európai Központi Bank székházához olyan jelszavakkal, mint például „A spórolókat mentsétek meg, ne a bankokat”, illetve „Az életünkkel spekuláltok.” Münchenben mintegy ezren tiltakoztak a pénzügyi rendszer igazságtalanságai ellen. Köln belvárosában néhány százan gyűltek össze. Andrea Nahles, a Német Szociáldemokrata Párt, az SPD főtitkára azt mondta: a pártja támogatja a békés nemzetközi tiltakozó mozgalmat a bankok és pénzpiacok hatalma ellen. Az SPD hatékonyabb kontrolt szeretne, és szorgalmazta, hogy ne csak az egyszerű adófizetőknek kelljen viselniük a válság következményeit, hanem a magánhitelezők is vegyék ki részüket az európai adósságválság legyűréséből.

A mozgalom a mostani szombatot szimbolikus nappá akarta tenni: 82 ország 951 városában (köztük Budapesten) hirdettek tüntetéseket, hogy ezzel tiltakozzanak a válság miatti elszegényedés, a pénztőke uralma, illetve úgy általában a bankárok és a politikusok ellen, akiket azzal vádolnak, hogy kapzsiságukkal és a rossz kormányzással tönkretették a gazdaságot,  és milliókat tettek ki nélkülözésnek. Az időpont kiválasztásában nyilván szerepet játszott, hogy a „felháborodottak” mozgalma éppen öt hónappal ezelőtt, május 15-én indult útjára Madridban.

A tiltakozások szombaton Új-Zélandon és Ausztráliában kezdődtek, majd Ázsiában (Tokióban, Manilában, Tajpejben) folytatódtak. De csak viszonylag kis tömegeket mozgattak meg: Aucklandben, Új-Zéland legnagyobb városában 3 ezren, az ausztráliai Sydney-ben 2 ezren, Tokióban pedig mindössze néhány százan vettek részt a tüntetéseken.

Forrás: Index

17 hozzászólás “Lángokban az olasz védelmi minisztérium” bejegyzésre

  1. Jeniszej szerint:

    “Ébredj Európa! Globális változást! A válságért fizessen az, aki okozta! – feliratú traszparensekkel vonult végig Róma városközpontján szombat délután a “felháborodottaknak” a szervezők által több százezresre becsült menete. A tömeget a római egyetemisták vezették, mögöttük a pedagógus-szakszervezetek, Fiat-munkások, munkanélküliek, környezetvédők haladtak, akik a vízszolgáltatás privatizációja ellen is tüntettek, voltak, akik tőzsdei brókernek öltöztek be. Utolsóként az olasz ellenzéki pártok vonultak a menetben. Egész Itáliából 750 busszal és vonattal is érkeztek a részvevők.”

  2. Gordon szerint:

    Bla-bla-bla.

  3. grün szerint:

    “Lángokban az olasz védelmi minisztérium”
    Ezek a zolaszok aztán tudnak spórolni! Nem csinálnak nagy faxnit a védelemből!
    Legalább a háta mögött álló másik minisztériumot vigyék el onnan, míg az is meg nem gyullad! 🙂

  4. Zoli049 szerint:

    Akkor ez nem New York-ból indult, ugyebár, a kintalvós, “foglald el a Wall street”-et alkalmával. Ki ír ilyen cikkeket? 🙂

  5. aggódó szerint:

    Az Infórádió Aréna adásában Tarlós a helyi adók sürgős kivetését helyezte kilátásba.
    Most már világos, miért lesz elkerülhetetlen:
    http://www.magyarhirlap.hu/gazdasag/a_telepulesek_sanyargatasat_segiti_az_imf.html

  6. grün szerint:

    “Világszerte tüntetéseket tartottak szombaton a „felháborodottak”
    Jelmondatuk:
    “FEL! HÁBORODOTTAK!” (Hofi után szabadon) 🙂

  7. lolka szerint:

    “Gordon szerint:
    2011. október 15., szombat – 19:55
    Bla-bla-bla.”-Na ez a szemellenzősség, egy legyintés a tényekre, vagy inkább strucc politika…

  8. Gordon szerint:

    Amikor hitelből ment az osztogatás, akkor nem tiltakoztak?

    Az jó volt!?

    Amikor pl. Dániában 5 évig fizeti az állam a nem kevés munkanélküli segélyt, mert “minden dánnak joga van a saját szakmájában elhelyezkedni”, akkor nem tiltakoztak, hogy nem lesz ez így jó hosszabb távon?

    Az jó volt!?

    Amikor az osztráknak (és még sorolhatnám a nyugati államokat) sok-sok munkakörben egész egyszerűen büdös volt elmenni dógozni, akkor nem tiltakoztak?

    Az jó volt!?

    folyt.köv

  9. Gordon szerint:

    Amikor a Dél-európai államokban (Spanyolo., Olaszo., Görögo.) a munkanap jelentős részét pihengetéssel, ún. sziesztával töltötték és töltik, akkor nem tiltakoztak?

    Az jó volt!?

    40 évesen nyugdíjba menni jó volt!?

    Aktív életet figyelembe véve (kb. 18. évtől valamivel több mint 60 éves korig) kb. fél életen át nem dolgozni jó volt!?

    Akkor nem tiltakoztak, hogy baj lesz ebből!?

    folyt.köv

  10. Gordon szerint:

    Nagyapónak igaza van. Kicsit átfogalmazva: Az ilyenek pofáját tényleg csak azzal lehet befogni ha tele a vályú. Akkor csak a jóllakott röfögés hallatszik.
    Hát most egy jó darabig szerényebben csordogál majd a moslék a vályúba.

  11. lolka szerint:

    A kötelességet és a jogot általában a kormányok alkotmányban rögzítik…(40 évesen nyugdíj stb. akkor miért a dolgozó nép szív (pl baleseti biztosítás, amit akar a kormány. Kétszer adóztatni valamit)…A bank miért nem fizet ugyan úgy adót, mint egy vállalkozás pl-ul…Lehetne érvelni nap-estig, de a tények tények maradnak…
    Csak egy kérdés:- Mi jár annak, akinek igaza van ?…

  12. Zoli049 szerint:

    lolka szerint:
    2011. október 16., vasárnap – 11:39

    Az államok általában, csak az alapjogokat és alapvető törvényeket rögzítik csak az alkotmányban, a kötelességekre és a további jogokra vannak a sarkalatos törvények.

    Miért mi, melósok, a társadalom alja és közepe szívunk? Hogy a jólétben élő, a kaszrolyhoz közel állók (oligarchák) szája be legyen fogva.

  13. lolka szerint:

    Zoli049 szerint:
    2011. október 16., vasárnap – 11:47
    -Ez ok. csak a “Gordon szerint:
    2011. október 16., vasárnap – 11:15 “-akarja osztani az észt. Nem tudom mit mondana , ha az acéliparban (Martin kemencék), vagy a “könnyű” iparban lenyomott volna egy pár évet fonó, vagy szövő ként (műszakonként 20kmgyaloglás) és utólag visszamenőleg elvennék az alkotmány biztosította korkedvezményét. Mert az megint más, ha azt mondják, na mától így lesz és kész…igaz “Gordon”…

  14. Nemmondommeg szerint:

    Gordon
    Te tipikusan az az ember vagy aki ha rossz irányba hajt fel az autópályára, akkor is meg vagy győződve arról, hogy az összes többi a hülye és ők mennek rossz felé. 😀

  15. Jeniszej szerint:

    A bértollnokról azt feltételezni, hogy még az autópályán sem ismeri ki magát. – Még ilyet?
    Azt mondja a Fater igazából nem is, csodálkozik rajta! Ez a fajta ember az – aki elorozná a busz sávot is a társas gépkocsik elől. 🙂

  16. Jeniszej szerint:

    Nem ért ez semmit!

  17. Jeniszej szerint:

    Gazdag – szegény; Gyáros – melós; Kapitalizmus – Cociális érzékenység. 😀 (( 😀 (((

Itt lehet hozzászólni !