Inforadio.hu
Március 8-án tartják a nemzetközi nőnapot annak emlékére, hogy 1857-ben ezen a napon New Yorkban mintegy negyvenezer munkásnő sztrájkolt egyenlő bérért, munkaidő-csökkentésért. Az ünnep mára elvesztette politikai tartalmát és jelentőségét, s jobbára virággal, apró ajándékokkal ünneplik.
A nők jogai és a nemzetközi béke napját 1977-ben tette hivatalos ünneppé az ENSZ-közgyűlés. Politikai, feminista és szakszervezeti mozgalmak küzdelmeinek eredményeképpen a múlt század elején valósult meg az az ötlet, hogy az év egy napja legyen jelképesen a nőké. Az 1910-ben Koppenhágában megtartott II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson a német Clara Zetkin javasolta, hogy évente rendezzenek világszerte nőnapot, az időpont 1914-ben lett március 8., a New York-i textilmunkásnők 1857-es sztrájkjának – más források szerint egy New York-i gyárban 1908-ban e napon bekövetkezett tűzben elpusztult 129 munkásnő – emlékére.
A legtöbb országban ekkortájt erősödtek föl a nők követelései szociális-gazdasági jogaik kiszélesítésére, a foglalkoztatásban, a bérezésben érvényesülő hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére. A nemzetközi nőnapot először 1911. március 19-én ünnepelték meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban, a tüntetéseken – amelyeken sok férfi is részt vett – a nők választójogának megszerzése kapott hangsúlyt. (Finnországban a nők már 1906-tól szavazhattak, Oroszországban 1917-től, Németországban 1919-től, a franciaországi és az olaszországi nők azonban csak a II. világháború végétől, a belgák 1958-tól, a svájciak 1971-től, a portugálok 1976-tól, liechtensteini nők csupán 1984-től.)
Az ünnep mára sok helyen elvesztette politikai tartalmát és jelentőségét, s jobbára virággal, apró ajándékokkal ünneplik. Ugyanakkor az 1980-as évektől e napon a nőszervezetek felvonulásokon hívják fel követeléseikre, a nőknek a társadalomban viselt óriási szerepére, ugyanakkor kiszolgáltatottságára, védtelenségére a figyelmet, arra, hogy hiába biztosít az állam számukra jogegyenlőséget, ha ez továbbra sem jelenti az esélyek egyenlőségét.
Az Egyesült Államokban 1963-ban hoztak törvényt a nemek azonos fizetéséről, de a férfiak még ma is lényegesebb jobban keresnek: amíg ők 1 dollárt, kolléganőik ugyanazért a munkáért átlagosan 78 centet kapnak. A nemek között az Európai Unióban is mutatkozik bérkülönbség, noha 1975-ben irányelv tiltott meg minden díjazásbeli megkülönböztetést. Tavaly márciusban az Európai Bizottság kampányt indított a nemek közötti bérszakadék megszüntetéséért. Magyarországon az azonos felkészültségű, azonos munkakörben dolgozó nők 8 százalékkal kapnak kevesebb fizetést, s ez a különbség annál nagyobbra nő, minél több gyermekük van, egy háromgyerekes nő már 25 százalékkal kevesebbet keres, mint egy azonos beosztásban dolgozó férfi.
Sok helyütt e napon civil szervezetek a nők elleni erőszakkal szemben emelik fel szavukat: a nőket érő családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és a nők elleni erőszak egyéb formáinak áldozataira, akiket a jog sem véd kellően, s e cselekmények elkövetői továbbra is jórészt büntetlenül maradnak.
Forrás: Inforadio.hu
A Nőnap alkalmából tisztelettel köszöntöm az összes NŐT, és mindegyiküknek további szép napot kívánok!
Mr. Gabee csatlakozik a jókívánságokhoz.
Nőnap alkalmából minden férfinak!
http://kephost.hu/share-9086_4D762266.html
Ez a nemzetközi nőnap eléggé kommusta ízű… Klara Zetkin találta ki, maga is kommunista.
Amúgy pedig diszkriminatív a férfiakkal szemben, amit tilt az Alkotmány.
Azt talán kevesebben tudják, hogy a családon belüli erőszakot többnyire a nők követik el, s legfőképpen a gyermekek rovására.
Boldog Nőnapot kívánok minden arra érdemes hölgynek!
Külön köszöntöm Pelczné Gál Ildikót a két nap múlva esedékes névnapja alkalmából! No meg azért is, mert olyan szép beszédet intézett az RMDSZ nagyváradi rendezvényén az itthon regnáló 2/3 nevében hogy az csak na!
szigetország minden szava igaz, ez nem egy igazi ünnep az ország értékrendje, és hagyománya szerint !
Én a Nőnappal kapcsolatos minden negatív vélemény ellenére tisztelettel köszöntöm az összes nőt ezen a napon is, mert megérdemlik!
A hivatalos Férfinapot pedig majdcsak kiharcoljuk a következő 50 évben, ha elég kitartóak leszünk és meg is érjük.
Tisztelettel köszöntöm a kedves női hölgyeket e szép nap alkalmából!
Kedves Narancsvírus kolléga! Szebb képet is találhattál volna számunkra!
Nálam minden nap nőnap, a feleségemnél meg minden nap férfinap. És ez így van jól. Felesleges ennek ekkora felhajtást csinálni. Ez olyan komcsi dolog, nálunk ez sosem volt igazi ünnep. Az anyák napja persze más tészta lesz, ott van miért elismerésben részesíteni az arra érdemes nőket, de pusztán azért ünnepelni valakit, mert nincs Y kromoszómája… A feminizmus meg mára meghaladottá vált.
Tóth Misiék osztogatják még az ilyenkor szokásos (kampány)szegfűt a HÉV-nél, vagy idén más jellegű elfoglaltságot kerestek maguknak? 🙂
Narancsvírustól narancsbőr… kész szerencse, hogy a Fidesznek nem egy nagy gomba szerepel a logójában. 🙂
“kész szerencse, hogy a Fidesznek nem egy nagy gomba szerepel a logójában.”
ez mekkora!!!!!!!!!
Szerintem meg a Nőnap szép dolog. Aki ebben is kommunistázik, azt meg sajnálni tudom.
Tóth Máriát meg köszöntsük meg egy mosogatószivaccsal és egy szarospelenkával, ha már nem kell neki jácint. Remélem ez elég keresztény, konzervatív és magyar értékrend.
Kedves “?!”, a nőnapi köszöntésnél szebb gesztus lenne, ha nem szólna be egy nőnek olyat, mint nekem tette a minap, amikor még az édesanyámat is emlegetni vetemedett. Tartsuk egymást tiszteletben minden nap akár férfi, akár nő a beszélgetőpartnerünk, kérem ezt a tőbbi fórumtárstól is, a II. Internacionálé által beiktatott nőnaptól függetlenül.
Kedves “maminti”!
Felhívom a figyelmedet arra, hogy az írásaim között nem találsz olyan írást amelyben a NŐKET sértegettem volna.
Írtad, hogy ” a nőnapi köszöntésnél szebb gesztus lenne, ha nem szólna be egy nőnek olyat, mint nekem tette a minap”.
Ezzel reklamálásoddal kapcsolat pedig arra hívom fel a figyelmedet, hogy tudomásom szerint egyenjogúság van ebben az országban, és ezért a jogainak gyakorlása során egy nő is ugyanazokra következményekre számíthat mint egy férfi, különösen ha a női mivoltát elfelejtette közölni a fedőneve mellé!
Azt pedig közlöm, hogy aki azzal sért meg, hogy hülyének néz és hazugsággal akar megetetni, vagy kifejezetten engem is sértő szövegeket tesz közzé, az személy a nemi hovatartozásától függetlenül a jövőben is megkapja Tőlem a megérdemelt választ.
Ha a Nőnap nemzetidegen akkor a Valentin nap micsoda? Annak milyen hagyománya van a Zsidó-Keresztény kúltúrában?
Ha igazi keresztények lennétek és nem rasszista hiteltelen magyarkodók , akkor bizony nem lett volna semmiféle hozzászólásotok e témában .
Ugye Tetű “!?”
Kedves “csaba-bavária-gyalog péter”!
Kivételes eset, hogy egyetértek veled, de teljesen jogosnak tartom az alábbi kérdéseidet:
“Ha a Nőnap nemzetidegen akkor a Valentin nap micsoda? Annak milyen hagyománya van a Zsidó-Keresztény kúltúrában?” (Csak a “kúltúra szót javítanám “kultúra” szóra.)
Látod Te exkommunista Tetű? Vannak olyan témák amelyekben Mi is egyet tudunk érteni.
Már csak azt kellene befejezni, hogy mindketten a fenti stílusban fejezzük be az írásainkat.
A nemzetközi nőnap és a Valentin nap is idegen a magyar hagyománytól, kár ráerőltetni az országra.
Az tény kérdése, hogy a nemzetközi nőnapot a kommunisták találták ki, s egy hamisan értelmezett feminizmus jegyében tették “ünneppé”. Nem véletlen, hogy nyugaton csak szorványosan, inkább mellőzve emlékeznek meg rá.
A nőnap ráadásul sérti a nemek közötti egyenjogúság elvét.
Én csak ülök és röhögök ezen a sok marhaságon amit fent egyesek leírtak. 😀
Nemzetközi nőnap
A nemzetközi nőnapot március 8-án tartjuk, de kialakulása más dátumokhoz, eseményekhez is kötődik. A nőnap a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával (munkavállalásával) kapcsolatos demonstratív nap volt.
Eredete
A nemzetközi nőnap létrehozói szerint az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami szerintük azt a küzdelmet eleveníti fel, melyet a nők évszázadokon át vívtak azért, hogy a társadalomban egyenlő jogokkal és lehetőségekkel élhessenek. 1857. március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin. 1866. szeptember 3. és 8. között az I. Internacionálé (hivatalosan: Nemzetközi Munkásszövetség) első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről. Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van.
Az 1899. július 14-én kezdődő II. Internacionálé alakuló közgyűlésén ismét napirendre került a téma: Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben. 1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.
A II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközi jelleggel nőnapot tartanak. A határozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlékezés pontos dátumáról nem született döntés. 1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a világon először a nemzetközi nőnapot. 1917. március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.
A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.
Magyarországon
Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált. Az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnap 1948-tól szovjet mintára március 8-ára esik.
A nőnap Magyarországon is elvesztette az eredeti munkásmozgalmi hangulatát, helyette a virágajándékozás dominál.
Kedves Bézsé,
Nem tudom, mond-e kegyelmednek valamit március 25-e?
A keresztény világban bő 2 ezer éve ezen a napon emlékeznek meg csendesen a nőkről, anyákról, amennyiben valóban nők és anyák. A Biblia tanúsága szerint Gábriel angyal ezen a napon közölte Szűz Máriával, hogy méhében Isten gyermeke, Jézius Krisztus megfogant.
A többi történés, amiket kegyelmed ideírt, jóval későbbi eredetű, és csupa politika.
Ez nagyon szép, de én nem nem gyakorlom a vallást. Remélem ez nem bűn. Hitem persze van.
Kedves Bézsé,
Egyáltalán nem bűn, ha nem gyakorolja a vallást a megszokott módon. Hite biztosan van.
Kevesen (még a keresztények körében is) tudják, hogy március 25-e mit jelent. A nőiség megnyilvánulásának ez szebb napja, mint a száz éve elterjedt nemzetközi nőnap.