Index
Egy balatonfüredi esten Németh Miklós és Pozsgay Imre mesélt a rendszerváltásról, a felelősségekről, valamint arról, hogy milyen személyes ellentétek nehezítették a munkát. Kiderült az is, hogy Kádár vallásos lett halála előtt.
Úton a rendszerváltás felé címmel rendezett estet Balatonfüreden hétfőn, a Hamvas Béla Asztaltársaság; a fórumnak Németh Miklós, volt miniszterelnök, Pozsgay Imre, egykori államminiszter volt a vendége. A kérdező, beszélgető partner szerepét Szőcs Géza költő, kulturális államtitkár, a társaság tiszteletbeli elnöke töltötte be.
Nehezen indult
Németh Miklós emlékeztetett arra, hogy 1988 november végén lett miniszterelnök, de “nagyon rosszul érezte magát” abban a kormányban. Mint mondta: “minden erejével azon volt”, hogy néhány alkalmatlan embert eltávolíthasson, de kötötte a pártfegyelem. A minisztercseréhez az MSZMP legfőbb fórumait kellett volna előbb meggyőznie és a Hazafias Népfrontot is – mondta. Németh Miklós úgy fogalmazott, hogy hónapokon keresztül győzködte Grósz Károlyt, a párt első titkárát, mire végre megszületett az a levél – Grósz Károly és Huszár István, a népfront főtitkára írta alá -, amely szerint “lemondanak a miniszterek állítása és felmentése jogáról”.
A volt miniszterelnök ezt tartja a rendszerváltás egyik kulcsdátumának, mert ettől kezdve már nem az folyt a kormányban, amit a párt akart. “Bejött hét új ember a kormányba, s kifejezetten a szakmai rátermettséget tartottam döntő kritériumnak” – mondta Németh Miklós, megjegyezve: az új kormány már egymást segítő, egymást támogató “csapat volt”.
Kitért arra is, hogy egy nagyon szűk csapat zongorázta le, hogy mikor és miként engedik ki a nyugati határon az NDK-sokat. Megjegyezte: Horn Gyula, akkori külügyminiszter nem tartozott a “szűk csapatba.”
Államadósság
A volt kormányfő beszélt arról is, hogy 1981-ben valóságos csődhelyzetben volt az ország. Mint mondta: volt olyan helyzet, hogy felvetődött: “hétfőn ki tud-e nyitni a Magyar Nemzeti Bank (MNB)?”. Rámutatott: egy út maradt, felvetetni magunkat a nemzetközi pénzügyi szervezetekbe; az IMF-be és a Világbankba. Németh Miklós szerint Fekete János, akkori MNB-elnökhelyettes “dumálta tele” Kádár János fejét, és miatta duplázódott meg 1985 és 1990 között a magyar államadósság.
“Fekete János ment azzal a szöveggel, hogy Kádár elvtárs pénz van, én hozom” – emlékezett Németh Miklós, megjegyezve: pénz volt, van, meg lesz is mindig a piacon, a tőke létezik. A tervezett reformokat pedig leállították – tette hozzá. A volt kormányfő úgy fogalmazott, hogy Kádár körül “ott ültek a Raszputyinok”.
Németh Miklós hangsúlyozta azt is, hogy Grósz Károly kizárólagos érdeme az 1988. májusi puccs, azaz Kádár János félreállítása. “Azt csak Grósz tudta megcsinálni” – tette hozzá.
Kitért arra is, hogy Kádár János nem szerette Gorbacsovot, a szovjet pártfőtitkárt, és Kádár “fékezett, behúzta a vitorlákat”, majd “le is épült szépen”. Kádár azt mondta, hogy “ez a Gorbacsov a rendszer sírját ássa meg” – idézte Németh Miklós az MSZMP egykori főtitkárát.
Papot hívott
A volt miniszterelnök elárul egy nagy titkot is, mert talán 20 év után már elmondhatja. Mariska néni (Kádár János felesége) felhívta, és azt mondta, hogy “a férjem papot akar” – fogalmazott a volt kormányfő. Ki is ment egy pap, és Kádár gyónt neki, ám hogy mit, azt nyilván csak a pap tudja – jegyezte meg.
Pozsgay Imre emlékeztetett arra, hogy ő már 1981. december 3-án az MSZMP Központi Bizottságának ülésén kimondta azt, hogy az ország besétált az adósságcsapdába, amiben benne van egy államcsőd lehetősége. Ezt követően őt egy “rozsdás vágányra tolták, rozsdás vagonban”, azaz a “döglődő és halálra ítélt” Hazafias Népfront főtitkára lett, ám ő életre keltette azt – emlékezett Pozsgay Imre.
A volt államminiszter szerint 1985-ben Berecz János, az MSZMP KB titkára és ő is kapott jelölést a politikai bizottságba, és valaki felvetette, hogy “Berecz sokat iszik”. Pozsgay Imre szerint Kádár János erre úgy reagált: Berecz lehet, hogy sokat iszik, de részegen sem mond olyanokat, mint a Pozsgay józanul.
Nem látta előre Gyula
A volt államminiszter kitért arra is, hogy Grósz Károllyal “nagyon rossz viszonyban volt”, meg is lepődött, amikor 1988 márciusában egyszer csak beállított hozzá a balatonfüredi nyaralójába, és azt mondta: “Elfáradt az öreg, meg kéne’ neki köszönni”. Horn Gyula viszont 1988 februárjában még azt hangoztatta a párt központi bizottságának ülésén: “vegyék tudomásul az elvtársak, hogy Kádár elvtárs nélkül nincs kibontakozás, nincs magyar jövendő” – emlékezett Pozsgay Imre. “Ennyit a Gyula előrelátó képességéről” – jelentette ki.
A fórumon In memoriam Kulcsár Kálmán címmel beszéltek Kulcsár Kálmán jogtudósról, a Németh-kormány igazságügyi miniszteréről is. Réti László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke, Kulcsár Kálmán veje többek közt elmondta, hogy apósa nevéhez fűződik az új jogalkotási törvény 1988-as elfogadtatása, és a sztálinista alkotmány megreformálása. Réti László utalt arra: Kulcsár Kálmán “nagy vágya volt”, hogy az alkotmánybíróság elnöke lehessen. Németh Miklós a volt igazságügyi miniszterét “szerény és borzasztóan felkészült embernek nevezte”.
Papot hívott!?
Igaz a mondás, hogy zuhanó repülőgépen a legnagyobb komcsik is hívők lesznek. 🙂
Micsoda egy képmutató alak volt ez…
Ady Endre
Imádság háború után
Uram, háborúból jövök én,
Mindennek vége, vége:
Békíts ki Magaddal s magammal,
Hiszen Te vagy a Béke.
Nézd: tüzes daganat a szivem
S nincs mi nyugtot adjon.
Csókolj egy csókot a szivemre,
Hogy egy kicsit lohadjon.
Lecsukódtak bús, nagy szemeim
Számára a világnak,
Nincs már nekik látnivalójuk,
Csak Téged, Téged látnak.
Két rohanó lábam egykoron
Térdig gázolt a vérben
S most nézd Uram, nincs nekem lábam,
Csak térdem van, csak térdem.
Nem harcolok és nem csókolok,
Elszáradt már az ajkam
S száraz karó a két karom már,
Uram néz végig rajtam.
Uram, láss meg Te is engemet,
Mindennek vége, vége.
Békíts ki Magaddal s magammal,
Hiszen Te Vagy a Béke.
Kommunisták Mszpsek, infantilisek, képzetlenek, hitetlenek stb. tanuljatok valamit elődeitektől! Ez is hozzá tartozik, a BÉKÉHEZ!
T. Csepeli Honfitársaim!
A fenti cikket olvasva, most vagytok csak igazán ledöbbenve, ugye?
Mióta írom az igét, sajnos sokan csak a maguk kis csacskaságaival vannak elfoglalva.
Tálán emlékeztek rá hányszor leírtam, -előbb vagy utóbb mindenki rájon hogyan is működik a világ. Nyilván való aki előbb rá jön és tudatosodik is benne, az előbb találhatja mag a lelki békéjét, és boldogabb emberként élheti életét, noha, a kívülállók számára szegénynek látszik!
“Boldogtalan én, ki nem bírom számhoz emelni szívemet”………………..
“Ne csak a szemetekkel lássatok, nyissátok meg a szíveteket is” (JÉZUS)
Korrekt pali mindkettő, senki sem tudja megcáfolni őket. Kádár meghalt, valami beteg állat még a sírját is feldúlta, a Horn meg kórházban él valószínűleg ő sincs már azon a szinten, hogy értelmesen beszéljen.
Ha neked Csermanek és a karhatalmista korrekt kommunista volt, akkor melyik lehet a nem korrekt?
Te jó ég… 🙁
az a baj, hogy csak egy papnak vallott! Tehette volna ezt az egész Nép előtt!!!!!!
nem hiszek a sír feldúlásában sem, azaz, ez is egy mszmp-s provokáció csupán, mert a kommunista elme képes képtelen dolgokat is végrehajtatni! ki kellett valami újat találni, túl nagy volt a fasiszta veszély, szegény idióta, állandóan rettegő, különleges anyagból gyúrt egyének, szánalmasak !
Ott a pont!
Fülébe zúgta átkait az ő velszi lakomája:
“János!Becsaptál!”
Tóth Máriának üzeni Noszty Feri: távolról is érzi a Tóth Máriából kicsorduló, áradó jóindulatot, szeretetet. Ennyire azért ne pazarolja, szüksége lesz még rá!
Off.
Nem tudja valaki, miért szirénázott át egy regiment tűzoltó autó a kerületen a belvárostól az M0 irányában? Ma du. 5-6 között.
Itt a megoldás a kérdésre.
http://hvg.hu/itthon/20101123_halalos_lakastuz_csepel#utm_source=hirlista&utm_medium=aggregator&utm_campaign=hvg
csapos: Te csak védd az elvtársaidat, másra úgy sem vagy képes ! az egész 45 utáni bagázs csak megvezette az országot, és lopnak, hazudnak még ma is! ez az mszp kultúrája, ebből én nem kérek.
http://www.youtube.com/watch?v=0lNZBFnJb4w&feature=related
Ernő árnyéka is sötét! 😀
A felhalmozott magán-nyugdíjpénztári vagyon kisebbik részét, a nyugdíjbiztosítási alap hiányának kiegyenlítésére fordítja a kormány, jövőre 530 milliárd forintot, 2012-ben 250 milliárd forintot, a többit az államadósság csökkentésére, ami középtávon évi 300-400 milliárddal csökkenti a költségvetés kamatterheit – magyarázta a miniszter.
“a többit az államadósság csökkentésére”
Tehát a bankoknak adják !!!!!!!!!!!!!!!!
Isten éltesse a Miniszterelnök Urat !
Támogatom ezt a lépést. Az állam adósságát csökkenteni kell. Nem elfogadható, hogy a gdp arányos államadóságunk eléri a 82,5%-ot.
Ebből Görögország meg Írország lenne.
Én kint voltam a ravatalánál! Megnézni,hogy igaz-e a hír!!!